Zegarki są bardzo istotnym elementem strojów biznesowych. To właśnie od nich może zależeć być albo nie być stylizacji. Odpowiednio dopasowane doskonale podkreślają elegancki styl biznesowej klasyki, niepasujące mogą stać się modowym faux-pas. Dlatego przed połączeniem swojej ulubionej odzieży business formal czy casual z zegarkiem, warto dowiedzieć się, jakimi cechami powinien się wyróżniać.

Zegarek w biznesowej stylizacji damskiej i męskiej

Miejsce na zegarek jest zarówno w damskich, jak i męskich strojach biznesowych. Mężczyznom do garnituru polecany jest  czasomierz o minimalistycznej, skromnej tarczy na skórzanym pasku. Najchętniej wybierane są te w kolorze brązowym (pasujące idealnie do granatowego garnituru) oraz czarne (do czarnego garnituru). Cała stylizacja prezentuje się doskonale, gdy wszystkie skórzane elementy są w jednym kolorze – pasek czasomierza, buty, pasek do spodni.

Damskie zegarki na wyjątkowe okazje to przede wszystkim modele na biżuteryjnych bransoletach. Mogą stać się jednym z elementów biżuterii – warto odpowiednio połączyć je z pozostałymi dodatkami, których w przypadku pań zazwyczaj jest więcej. Podobnie jak męskie zegarki, także i damskie modele do biznesowych strojów są minimalistyczne – zazwyczaj na jednokolorowym cyferblacie nie znajdziesz innych funkcjonalności niż datownik.

Jak odpowiednio nosić zegarek w biznesowych stylizacjach?

Wybór odpowiedniego modelu zegarka, który pasuje do eleganckiego biznesowego ubioru jest pierwszym (ale zdecydowanie nie jedynym) krokiem do sukcesu. Zegarek powinien być noszony w odpowiedni sposób, szczególnie podczas bardzo ważnych, specjalnych okazji.

Jest sporo zasad dotyczących noszenia czasomierzy. Jedną z nich jest to, że zegarek musi być dobrze dopasowany. Zbyt szeroki obwód paska lub bransolety sprawi, że będzie on przesuwał się pod nadgarstku – a tego efektu zdecydowanie chcemy uniknąć. Polecane jest zapięcie zegarka w taki sposób, aby był lekko schowany, np. ponad mankietem koszuli, a tylko w przypadku witania się czy sięgania po coś stawał się w pełni widoczny.

Wiele osób zastanawia się także, na której ręce powinny być noszone zegarki. Niektórzy od razu i bez cienia wątpliwości odpowiedzą, że wyłącznie na lewym nadgarstku. Jednak pojawia się coraz większa swoboda w tym zakresie, a na rynku dostępne są także modele dla leworęcznych, przeznaczone do noszenia na prawej ręce. Wygoda czy tradycja? Na to pytanie każdy musi ostatecznie odpowiedzieć sobie sam.

Zegarki – nie tylko designerski wygląd

Kupując nowy zegarek, który będzie noszony do biznesowych stylizacji, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego wygląd. Niewątpliwie ma on pierwszorzędne znaczenie, jednak istotne jest również to, w jaki mechanizm jest wyposażony czasomierz.

Rodzaj mechanizmu ma wpływ nie tylko na cenę zegarka, ale także to, czy jego działanie będzie wymagało dodatkowych czynności wykonywanych regularnie. Mamy tutaj na myśli czasomierze mechaniczne – z manualnym lub automatycznym naciągiem. Aby mechanizm pracował, a czasomierz wskazywał prawidłową godzinę jest konieczne jego nakręcanie co kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin albo regularne noszenie (ruch ręki powoduje, że zegarek działa).

Czasomierze z duszą” to określenie, które bardzo często pojawia się w stosunku do tych zegarków – odznaczają się długą żywotnością, przez co często zdarza się, że są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jeśl posiadasz taki zegarek vintage o odpowiednim klasycznym wyglądzie, może okazać się idealnym dodatkiem do biznesowych strojów.

Innym i zdecydowanie mniej wymagającym rodzajem zegarków są te posiadające mechanizm kwarcowy, które są zasilane na baterie. Umieszczony w mechanizmie kryształ kwarcu jest wprawiany w drgania, a ich efektem jest to, co widzi użytkownik czasomierza, czyli wskazówki poruszające się po cyferblacie. Ten rodzaj zegarków zazwyczaj odznacza się nieco niższą ceną niż w przypadku modeli mechanicznych, jednak wiele zależy od designu i konkretnego producenta. Co ważne, czasomierz kwarcowy wyróżnia się doskonałą precyzją we wskazywaniu czasu.

W naszych artykułach o zegarkach znajdziesz ogromną ilość specjalistycznej wiedzy – od inspiracji i designerskich nowinek, przez najważniejsze zasady i informacje o czasomierzach, aż po odpowiedzi na wątpliwości, które może budzić łączenie zegarka z odzieżą biznesową. Jeśli chcesz więc poszerzyć swoją wiedzę, zapraszamy do lektury!