Bardziej i mniej popularne tkaniny wykorzystywane do tworzenia odzieży biznesowej
- Data publikacji 16 marca 2022
- Przeczytasz w 4 minut
- 37 wyświetleń
Odzież biznesowa musi prezentować się w określony sposób. To czy dany strój będzie utrzymany w eleganckim stylu zależy od jego kroju. Jednak równie istotne jest to, z jakiego materiału będzie wykonany. Niektóre tkaniny mają zbyt codzienny wygląd, który od razu skreśla ich potencjalnie biznesowy charakter.
W tym artykule skupię się jednak na tkaninach, które warto wybierać do klasycznych stylizacji. Przybliżę zarówno te mniej, jak i bardziej popularne materiały, które sprawią, że zawsze będziesz prezentować się idealnie. Bez względu na to, czy znany jest Ci muślin bawełniany, czy słyszysz o nim pierwszy raz – po przeczytaniu tekstu Twoja wiedza o tkaninach zdecydowanie się poszerzy. To co, zaczynamy?
Wiskoza
W naszym zestawieniu tkanin idealnych do biznesowej odzieży nie mogło zabraknąć niezwykle popularnej wiskozy! Wiskoza to materiał powstający z celulozy drzewnej. Chociaż w klasyfikacji tkanin znajdziesz ją w rubryce włókien sztucznych, ma naturalne pochodzenie. Od bawełny i innych naturalnych włókien odróżnia ją to, że powstaje przy użyciu procesów chemicznych.
Wiskoza doskonale pasuje do biznesowych stylizacji. Może być wykorzystywana zarówno w sukienkach, jak i eleganckich koszulach. Od typu konkretnego materiału zależy, czy będzie bardziej delikatna i lejąca, czy sztywna, bardziej mięsista i grubsza. Do klasycznych stylizacji świetnie wyglądają jednokolorowe, gładkie ubrania, jak i te wzorzyste. A wzorów wśród wiskozy nie brakuje!
Tkanina wiskozowa przepięknie oddaje wzory. Jeśli lubisz ciekawe nadruki (oczywiście w wersji stonowanej, pasującej do biura czy an branżowy event), z pewnością znajdziesz je wśród ubrań z wiskozy. A dodatkowa dobra wiadomość jest taka, że ta tkanina jest bardzo wytrzymała i będzie doskonale prezentować się przez długi czas, a Ty będziesz mogła cieszyć się niezmiennie pięknym nadrukiem.
Wiskoza ma jeszcze jedną ważną zaletę – jest świetnym wyborem właściwie na każdą porę roku. Zimą możesz narzucić na koszulę wykonaną z tego materiału stylową marynarką czy sweterek, a latem będziesz czuła się komfortowo, dzięki temu, ze oddycha i jest bardzo przewiewna.
Muślin
Tkaniną o bardzo interesującym wyglądzie i strukturze jest muślin bawełniany. Do biznesowych stylizacji pasuje zarówno ten w wersji gładkiej, jak i haftowany, któremu uroku dodają przepiękne wzory. Charakterystyczna kreszowana struktura tego materiału doskonale pasuje do koszul i topów, które będą idealnym wyborem na wiosnę i lato (lub na zimę pod marynarkę!).
Muślin przepięknie się układa, a do tego jest niezwykle przyjemny w dotyku, dzięki czemu jego noszenie jest komfortowe. Doskonale sprawdza się podczas gorących dni, gdyż jest delikatny i przewiewny.
Jersey wiskozowy
Jeśli nie przemawia do Ciebie 100% wiskoza, być może do gustu przypadną Ci ubrania biznesowe wykonane z jerseyu wiskozowego. Ta dzianina posiada dodatek elastanu (zazwyczaj jest to kilka procent w składzie materiału), dzięki czemu układa się zupełnie inaczej. Jest bardziej lejąca i mięsista, a przede wszystkim, dzięki elastanowi, dopasowuje się do sylwetki i posiada pewną elastyczność.
Jakie ubrania z wiskozy połączonej z elastanem pasują do strojów biznesowych? Przede wszystkim bluzki i sukienki, jednak odważniejsze panie mogą pokusić się o spodnie wykonane z tej dzianiny. Świetnie będą prezentować się modele o szerszych nogawkach, które cieszą się dziś ogromną popularnością. Pozwolą nieco przełamać klasykę, dzięki czemu będą doskonałym wyborem do strojów business casual.
Welur
Myśląc o eleganckich biznesowych strojach Twoim pierwszym skojarzeniem nie jest welur? To całkowicie zrozumiałe, gdyż ta tkanina dość mocno rzuca się w oczy. Jednak już wyjaśniam, dlaczego umieściłam ją w tym zestawieniu. W odpowiednim wydaniu może pasować nawet do formalnych biznesowych strojów, jednak polecana jest przede wszystkim do stylizacji lekko casualowych.
Strzałem w dziesiątkę w biznesowych stylizacjach mogą okazać się welurowe marynarki (lub całe garnitury!). Z nimi świeży, nowoczesny look będzie gwarantowany, a jednocześnie, dzięki stonowanym kolorom, nie przytłoczą całego stroju. Biznesowy charakter zostanie zachowany.
Przy welurze warto wspomnieć, że jest on także doskonałym materiałem na dodatki. Torebki o lekko połyskliwej i miękkiej strukturze będą prezentować się znakomicie przy minimalistycznych stylizacjach. Dodadzą im charakteru, stając się tym brakującym akcentem!
Wybierając ubrania z weluru, zwróć uwagę, aby materiał był bawełniany, a nie poliestrowy. Zdecydowanie poprawi to komfort noszenia danej rzeczy. Jeśli decydujesz się welurową marynarkę, sprawdź nie tylko skład głównego materiału, ale także i podszewki. Poliestrowa podszewka w marynarce ze 100% bawełny dość mocno obniży jakość odzieży, gdyż to właśnie ta syntetyczna tkanina będzie miała kontakt z Twoją skórą.
Len
Nadeszła pora na bardziej znany materiał, jakim jest len. To gruba tkanina, która sprawdza się przede wszystkim latem i polecana jest do strojów business casual. Na lnie łatwo powstają zagniecenia, dlatego często wymaga prasowania, a i tak nie zawsze udaje się je całkowicie wyeliminować. Dlatego można powiedzieć, że ta cecha dyskwalifikuje go z nieskazitelnego stylu business formal.
Jeśli chcesz, żeby Twoje lniane spodnie czy bluzki lepiej reagowały na prasowanie, rozważ zakup ubrań, w których znajdziesz len połączony z wiskozą. To doskonała mieszanka – łatwiej będzie Ci zadbać o perfekcyjny wygląd ubrania, a zachowa ono doskonale właściwości.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Eleganckie ubrania firmowe i ich znakowanie. Na jaką metodę się zdecydować?
- Przeczytasz w 5 minut
- 30 wyświetleń
Znakowana koszula z krótkim rękawem. Czy to dobry wybór dla pracowników?
- Przeczytasz w 5 minut
- 52 wyświetleń
Sponsorzy i napisy na koszulkach piłkarskich. Jakie firmy inwestują w polski futbol?
- Przeczytasz w 4 minut
- 81 wyświetleń