Biała koszula na spotkaniu biznesowym. Kiedy warto ją założyć?

- Data publikacji 04 maja 2020
Przeczytasz w 4 minut
28 wyświetleń
Ponadczasowa, uniwersalna, elegancka – to największe zalety białej koszuli. Koszula wizytowa w tym kolorze to nieodłączny element zarówno damskiej, jak i męskiej szafy. Szczególnie często jest używana w czasie oficjalnych spotkań i formalnych sytuacji, gdy chcemy, by nasz strój miał nieskazitelny wygląd. Czy jednak biała koszula z haftem logo firmy lub bez to dobre rozwiązanie na spotkania biznesowe? Czy garnitury na miarę, biała koszula i krawat to gwarancja sukcesu na spotkaniu biznesowym?
Biała koszula i jej znaczenie
Biały kolor w ubiorze od dawna symbolizował czystość i elegancję. Na przywilej noszenia białych ubrań przez wieki mogła jednak sobie pozwolić tylko ludność z wyższych sfer. Pozostali, którzy musieli zajmować się pracą fizyczną, rezygnowali z białych ubrań, które były mocno niepraktyczne. Nie bez powodu z tym kolorem jest związany termin “białych kołnierzyków”, czyli osób pracujących na stanowiskach, które nie wymagają pracy fizycznej: obejmuje pracowników administracji publicznej, ale także finansistów czy prawników.
Dziś biel może być neutralna, ale niesie ze sobą również cały pakiet znaczeń. Najmocniej kojarzy się ze wspomnianą elegancją oraz ekskluzywnością. W końcu to właśnie biel towarzyszy nam często w przechodzeniu do nowych etapów życia, na przykład podczas ślubu. Białe ubrania symbolizują również spokój i prawdę. Według psychologii ubioru ludzie noszący białe ubrania potrzebują także dużo przestrzeni i często poszukują coraz to nowych bodźców.
Logos Dystrybucja – Modne koszule branżowe z logo Twojej firmy. Sprawdź na https://sklep-logos.pl/!
Podobne znaczenia w naszym kręgu kulturowym można zatem przypisać białej koszuli, zwykle zarezerwowanej na najbardziej uroczyste okazje. To właśnie w tym elemencie biznesowej garderoby najczęściej stawiamy bowiem na biel. Oprócz koszul i bluzek biznesowy dress code dopuszcza jedynie białe dodatki, i to najczęściej u pań – może być nim cienki pasek lub dyskretna biżuteria. Biel nie powinna bowiem przeważać w stroju biznesowym ani u kobiet, ani u mężczyzn.
Biała koszula biznesowa damska i męska – kiedy ją założyć?
Kiedy jednak bliżej przyjrzeć się białym koszulom, okaże się, że nie każda z nich nadaje się do stosowania w tych samych okolicznościach. Przy okazji oficjalnych spotkań z góry można raczej odrzucić białe koszule z lnu z kołnierzykami zapinanymi na guziki, które uchodzą za zdecydowanie najmniej formalne ze wszystkich rodzajów tej części garderoby.
Na oficjalne spotkania nada się natomiast z pewnością model wyposażony w klasyczne mankiety do koszuli oraz odsłoniętą plisę. To rozwiązanie świetne zarówno na spotkania biznesowe, jak i uroczystości rodzinne. Do tego typu koszuli mężczyźni nie muszą zakładać krawata ani muchy, dobrze prezentuje się w zestawie z granatową czy grafitową marynarką. Takie połączenie zostanie uznane za formalne, ale nie będzie w nim nadmiernej elegancji. Oczywiście koszula musi posiadać długi rękaw – założenie modelu z krótkimi rękawami na oficjalne spotkanie biznesowe będzie sporym faux pas.
Czasem do biura, czasem zbyt formalnie
Tego typu biała koszula dobrze sprawdza się zwłaszcza w czasie poważnych rozmów i negocjacji, gdy chcemy wywrzeć wrażenie elegancji na partnerze. Czasami założenie białej koszuli nie będzie jednak pożądane. Jeśli postawimy na ten element garderoby w czasie luźnego, mniej formalnego spotkania biznesowego, sam nasz wygląd będzie sugerować, że wbrew zapowiedziom uważamy jednak rozmowy za oficjalne. Jak już bowiem wspomnieliśmy, biel jest przecież zarezerwowana na wyjątkowe okazje.
Bardzo formalnie będzie również wyglądać zestawienie białej koszuli z czarnym garniturem. Na spotkania biznesowe, pomijając niezwykle wystawne przyjęcia, nie nadają się także białe koszule przeznaczone do smokingów i fraków.
W przypadku kobiet białe koszule są stosowane nie tylko w czasie oficjalnych spotkań, ale także jako element biurowego dress code’u. Niemal każda z pań ma w szafie kilka odmian takiej koszuli, którą można zestawić z ciemną lub ołówkową spódnicą. Równie dobrze nada się do damskiego garnituru, można ją połączyć także z eleganckimi spodniami. Mody na różne kolory przemijają, ale biel jest zawsze w cenie.
Biała koszula – o czym jeszcze pamiętać?
W przypadku mężczyzn bardzo istotny jest z kolei fakt, że w sytuacjach formalnych nie powinno się zdejmować marynarki i pozostawać w samej białej koszuli. Warto także pamiętać o podstawowych zasadach dbania o ten element garderoby oraz o tym, jak jak prać białe koszule w pralce czy też poza nią.
Biała koszula musi być bowiem nieskazitelnie czysta i idealnie wyprasowana – pomięta nie będzie spełniać swojej funkcji. Koszula powinna być świeża, nie wolno nosić tej samej przez więcej niż jeden dzień. Przy dbaniu o jej wygląd warto zwrócić szczególną uwagę na kołnierzyk i mankiety, które najtrudniej wyczyścić. Kiedy widzimy, że biel koszuli zaczyna nieco szarzeć, niestety trzeba się z nią rozstać.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć

Damskie koszule biznesowe. Na jakich stanowiskach są obowiązkowe?
Przeczytasz w 4 minut
32 wyświetleń