Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Moda biznesowa > Biznes i biuro. Kiedy wystarczy koszula, kiedy konieczna będzie marynarka?

Biznes i biuro. Kiedy wystarczy koszula, kiedy konieczna będzie marynarka?

Biznes i biuro. Kiedy wystarczy koszula, kiedy konieczna będzie marynarka?

Zasady kompletowania biznesowego stroju nieco różnią się w zależności od sytuacji. Inaczej ubieramy się bowiem na oficjalne spotkania lub negocjacje, a inaczej do codziennej pracy w biurze. W przypadku męskiego stroju jednym z najważniejszych elementów jest wybór odpowiedniej koszuli oraz ewentualne skomponowanie jej z garniturem. Kiedy koszule biznesowe męskie i marynarka to zestaw obowiązkowy?

Biznesowy styl – formalny i na co dzień

Koszule biznesowe codziennie towarzyszą pracownikom wielu branż. Przydają się wszystkim tym, którzy na co dzień mają kontakt z klientem w bankach czy innych instytucjach finansowych. Są także standardem w międzynarodowych korporacjach, trudno wyobrazić sobie bez nich również prawników oraz pracowników kancelarii prawnych. Mają podkreślać profesjonalizm i dbałość o detale, ale czasami mogą także stanowić dyskretną reklamę przedsiębiorstwa – taką funkcję pełni koszula z logo firmy.

Business casual

Koszula biznesowa i marynarka to części dwóch podstawowych biznesowych stylów ubioru: business casual oraz business formal. Ten pierwszy to strój biznesowy przeznaczony do codziennego użytku. Jest dopuszczalny w biurach, w których nie obowiązuje rygorystyczny dress code. W innych zwykle można sobie pozwolić na taką stylizację w piątki – w wielu korporacjach na dobre zadomowił się tak zwany Casual Friday, czyli luźniejszy styl dozwolony pod koniec tygodnia.

Business casual wyróżnia się bowiem nieco mniej rygorystycznymi wymaganiami niż strój na najbardziej oficjalne spotkania. Z tego powodu lepiej nie stosować się do jego reguł w czasie biznesowych negocjacji z poważnym partnerem, ale już w biurze – jak najbardziej. Niektórzy ubierają się tak również na konferencje biznesowe pełne nieformalnych rozmów, ale tylko wtedy, kiedy sami nie są prelegentami.

Logos Dystrybucja – Koszule biznesowe z nadrukiem logo. Sprawdź na https://sklep-logos.pl/!

Koszula i marynarka w business casual

Jaką rolę w stylu business casual odgrywają koszule i marynarki? Te pierwsze są oczywiście obowiązkowe, bo męski strój biznesowy w jakiejkolwiek formie nie może istnieć bez koszuli. W tym przypadku nie musi być ona jednak aż tak elegancka jak koszula wizytowa. Mimo to odpadają oczywiście koszule ze stójką lub modele w kwieciste wzory.

Koszula do stylu business casual powinna być wykonana z bawełny. Jej kolor powinien być jasny, ale do tego stylu raczej nie używa się białych koszul. Można pozwolić sobie na drobne wzory, na przykład delikatną kratkę lub prążki. Krój? Nie musi być klasyczny, dobrze sprawdzają się koszule taliowane. Kołnierzyk koszuli używanej na co dzień może być przypinany guziczkiem, czyli występować w wariancie button-down, ale sprawdzi się też klasyczny kołnierzyk kent z długimi wyłogami.

Obowiązkowe są również długie rękawy. Niektórzy pozwalają sobie w tym względzie nawet na to, by podwijać mankiety do koszuli. Kołnierzyk może być rozpięty, krawat nie jest obowiązkowy. Co z marynarką? Styl business casual jej nie wymaga, wystarczy koszula połączona z klasycznymi spodniami. Ci, którzy nie wyobrażają sobie stroju do pracy bez marynarki, mogą postawić na mniej formalne modele w stonowanych kolorach, bez podszewki.

Business formal

Styl business formal jest zdecydowanie bardziej oficjalny niż codzienna odmiana biznesowej garderoby. Często używają go prawnicy czy ekonomiści, nie należy go jednak mylić ze strojem wieczorowym. Używa się go za dnia, sprawia świetnie wrażenie w czasie biznesowych spotkań z ważnymi klientami.

Wyróżnikiem stylu business formal jest dyskretna elegancja i dbałość o detale. Z tego powodu niemile widziane są w nim nadmiernie wyeksponowane dodatki – dopuszczalnymi są jedynie pasek do spodni, zegarek, krawat, spinka do krawata i ewentualnie obrączka. Krawat jest zresztą w takiej stylizacji wyposażeniem obowiązkowym, podkreśla bowiem oficjalny charakter stroju. Powinien być gładki, możliwy jest ewentualnie delikatny wzór.

Koszula i marynarka w business formal

Jak powinna wyglądać koszula? Materiał na koszule to w tym przypadku wysokiej jakości bawełna, na przykład popelina. Kolor powinien być jasny, najlepiej błękitny lub ecru, a na najbardziej oficjalne spotkania biały. Trzeba przy tym pamiętać o pozostałych częściach garderoby i zastanowić się na przykład nad tym, jaki kolor koszuli do granatowego garnituru będzie najlepszy. Na koszuli dopuszczalny jest delikatny wzór, ale zdecydowanie bezpieczniejsze będzie postawienie na gładki model. Kołnierzyk button-down odpada, lepiej pozostać przy klasycznym kołnierzyku typu kent.

Koszule biznesowe używane w tym stylu powinny mieć odpowiednio długi rękaw, by mankiet nieco wystawał spod rękawa marynarki. To po prostu stylowa, elegancka koszula. Mankiet na spinki będzie jednak dla niej zbyt wytworny, lepiej zdecydować się na zwyczajny mankiet zapinany na guziki.

Styl formalny wiąże się z obowiązkowym założeniem marynarki, a dokładniej całego garnituru. Podczas gdy w stylu business casual marynarka mogła być nawet w innym kolorze niż spodnie, tutaj trzeba postawić na pełny garnitur. Najlepiej, by miał stonowane kolory – dobry będzie grafitowy, granatowy lub szary. Powinien być gładki, ewentualnie zdobiony delikatną kratą. Marynarkę cechuje natomiast formalny krój, najbardziej uniwersalny będzie model zapinany na dwa guziki. W czasie spotkań oficjalnych nie powinno się jej zdejmować. Warto jeszcze dodać, że wystarczy garnitur dwuczęściowy – kamizelki lepiej zostawić na jeszcze bardziej oficjalne, wieczorowe stylizacje.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Plecak do szkoły dla dzieci – poznaj eleganckie propozycje dla najmłodszych 

Plecak do szkoły dla dzieci – poznaj eleganckie propozycje dla najmłodszych 

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 12 wyświetleń
Prezenty w biznesie. Szanse i zagrożenia

Prezenty w biznesie. Szanse i zagrożenia

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 70 wyświetleń
Stroje dla pracowników restauracji – na co zwrócić uwagę podczas wyboru i czym powinny się wyróżniać?

Stroje dla pracowników restauracji – na co zwrócić uwagę podczas wyboru i czym powinny się wyróżniać?

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 25 wyświetleń
Koszulki firmowe. Jakie funkcje pełnią koszulki z nadrukiem i gdzie warto umieścić naszywkę?

Koszulki firmowe. Jakie funkcje pełnią koszulki z nadrukiem i gdzie warto umieścić naszywkę?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 39 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.