Biznesowy dress code w modzie damskiej. Z czym najlepiej zestawić koszulę?
- Data publikacji 08 maja 2020
- Przeczytasz w 5 minut
- 97 wyświetleń
Biznesowa moda damska rządzi się kilkoma ważnymi prawami. Z jednej strony strój musi być elegancki, schludny i w dobrym tonie, nie ma w nim miejsca na eksponowanie ciała czy wyzywające kolory. Z drugiej, panie mają nieco większy wybór biznesowych ubrań niż panowie, którym pozostają klasyczne skórzane buty, garnitur i koszula do garnituru. Damskie koszule można zestawiać z większą liczbą ubrań, a i tak kobiecy strój zostanie uznany za mniej lub bardziej formalny. Przedstawiamy najważniejsze zasady, którymi warto kierować się przy zestawianiu damskich strojów biznesowych z koszulą w roli głównej.
Koszule biznesowe damskie – charakterystyka
Decydując się na koszulę biznesową, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na materiał. W tym wypadku wybór jest jednak prosty: bawełna nie ma sobie równych. Dobrej jakości bawełniane tkaniny zapewniają komfort użytkowania i elegancki wygląd. Najbardziej popularne są koszule z popeliny oraz twillu. Tańszą alternatywę mogą stanowić ewentualnie koszule z wiskozy.
W biznesowej modzie nie ma co silić się na ekstrawagancję. Ta zasada dotyczy także kroju, jaki obowiązuje koszule biznesowe. Najbardziej odpowiednim rozwiązaniem będą więc koszule o klasycznym fasonie, choć część pań wybiera również taliowane. Ważne jest też dobranie odpowiedniego rozmiaru. Koszula biznesowa, podobnie jak koszula wizytowa damska, nie powinna być bowiem ani zbyt luźna, ani zbyt obcisła. Standardem, od którego rzadko się odstępuje, jest także długi rękaw.
Kołnierzyk koszuli damskiej zwykle nieco różni się od męskiego, przeważnie nie posiada bowiem dodatkowego usztywnienia. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na koszule z kołnierzykiem button-down, które są dostępne na rynku w różnych wariantach. Takie rozwiązanie sprawi, że łatwiej będzie uniknąć zagniecenia kołnierzyka.
Zastanawiasz się czym powinien się charakteryzować garnitur na miarę dla biznesmena? – Przeczytaj nasz artykuł!
Biznesowy styl: business formal i business casual
To, w jakim zestawie ubrań umieścimy damską koszulę biznesową, w dużej mierze zależy od oczekiwanej stylizacji. W biznesie najczęściej występuje jedna z dwóch podstawowych: business formal oraz business casual. Różnią się stopniem oficjalności oraz kilkoma elementami obowiązkowymi w jednej, a niekoniecznie występującymi w drugiej ze stylizacji.
Business formal w modzie damskiej
Business formal to najbardziej rygorystyczny ze stylów ubierania się obowiązujących w firmach. Powinny go przestrzegać kobiety piastujące wysokie stanowiska oraz uczestniczące w spotkaniach biznesowych czy politycznych. Dopuszczalne są w nim jedynie klasyczne fasony oraz stonowane kolory. Jego najważniejszymi elementami są biała koszula, a na niej marynarka, w połączeniu ze spódnicą lub spodniami od damskiego garnituru.
Zwykle panie taką stylizację uzupełniają szpilkami o średniej wysokości obcasów oraz dyskretnymi kolczykami, w przypadku spodni również cienkim paskiem. Innych dodatków należy unikać. Nie są tu mile widziane między innymi broszki czy apaszki.
Business casual w modzie damskiej
Business casual to styl nieco luźniejszy niż business formal. W związku z tym pozostawia kobietom większą dowolność w kwestii doboru odzieży, chyba że firmowy dress code jest wyraźnie zdefiniowany i zakłada na przykład koszule z nadrukami. Nie oznacza to jednak, że stylizacje spod znaku business casual mogą przypominać strój na zwyczajne wyjście do sklepu czy wieczorny wypad na miasto. W dalszym ciągu ubiór powinien być zadbany, skromny i wyglądać jak elegancki strój do pracy, tyle że nieco mniej sztywny.
Zwykle również i w tym stylu używane są koszule biznesowe z logo, chociaż niektóre firmy pozwalają, by zamienić je na gładkie bluzki. Może im towarzyszyć zarówno marynarka czy żakiet, jak i elegancki damski sweter. Dopuszczalnych jest nieco więcej barw niż w przypadku business formal, ale wciąż nie powinno się sięgać po wzorzyste tkaniny ani ubrania obcisłe bądź zbyt luźne. Strój zgodny z business casual pozwala jednak nieco lepiej wyrazić własny styl.
Pomysły na biznesowe stylizacje z koszulą
W obu przywołanych stylach damskie koszule pełnią ważną funkcję. Jeśli chcemy skompletować bezpieczny i elegancki strój business casual, najlepiej postawić na klasyczne połączenia. Biała koszula wizytowa, ołówkowa spódnica, marynarka w stonowanym kolorze oraz czarne szpilki – taki ubiór dobrze spisze się zarówno w czasie oficjalnego spotkania, jak i w codziennej pracy na odpowiedzialnym stanowisku. Warto pamiętać, że koszula powinna być zapięta na przedostatni guzik.
Business casual, jako styl nieco mniej formalny, pozwala na zdecydowanie więcej połączeń. Białą koszulę można więc w nim zestawić na przykład z damskim garniturem, na którym dopuszczalny na delikatny wzór, na przykład kratka. Biała koszula do pracy będzie także stanowić dobre połączenie z dwuczęściowym kostiumem w nieco bardziej intensywnych barwach. Jeśli natomiast biała koszula występuje jako samodzielna górna część stroju, można przewiązać pod szyją czarną aksamitkę, która będzie stanowić ciekawy wyróżnik takiej kreacji.
Więcej kolorów
Ale business casual to nie tylko biel. W doborze koloru, a nawet wzoru koszuli panuje tutaj większy liberalizm niż w przypadku business formal. W związku z tym dobrze sprawdzi się stonowany błękit, ale także pastelowy fiolet czy łagodna zieleń. Również koszula w kratkę w połączeniu z ciemną spódnicą i pastelowymi szpilkami będzie mile widziana. Ciekawym zestawieniem odpowiednim do codziennych wizyt w biurze może być także niebieska koszula, trapezowa spódnica oraz baleriny.
Koszula połączona ze spódnicą może być na nią wypuszczona. Przy wyborze spódnicy warto jednak pamiętać, by nie była zbyt krótka – najlepiej, by sięgała do kolan. Jasna koszula dobrze będzie wyglądać także w połączeniu z czarnymi rurkami. Wśród spodni, które będą odpowiednie do biurowych stylizacji, znajdziemy też cygaretki o długości 7/8. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzić z eksperymentami. Nawet business casual wciąż pozostaje typem stroju, który powinien wpisywać się w ogólnie przyjęty firmowy dress code.
Czy w damskiej modzie biznesowej jest miejsce na tiule? Przeczytaj więcej o tych tkaninach w naszym kolejnym artykule: Rodzaje tiulu i ich wykorzystanie. Do czego ta tkanina nadaje się najlepiej?