Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Znakowanie odzieży > Czapki z haftem i nie tylko. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o hafcie komputerowym

Czapki z haftem i nie tylko. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o hafcie komputerowym

Czapki z haftem i nie tylko. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o hafcie komputerowym

Haft od stuleci jest jedną z najbardziej pożądanych technik ozdabiania odzieży. Haftowane ubrania służyły królom i dostojnikom religijnym, ale i pojawiały się na dodatkach do odzieży czy serwetkach. Z ręcznej sztuki haftowania z czasem wyłonił się haft komputerowy, który jest dziś uważany za jedną z najpiękniejszych technik znakowania odzieży. Znajduje zastosowanie zarówno w zdobieniu klasycznej odzieży, jak i ubrań promocyjnych, które firmy rozdają swoim pracownikom oraz klientom. Nadaje się między innymi na koszule firmowe czy czapki reklamowe. Jak jednak powstają takie ozdoby i które ubrania szczególnie warto w ten sposób ozdobić? Przedstawiamy najważniejsze fakty na temat haftu komputerowego.

Haft komputerowy – na czym polega ta technika?

Pierwszym etapem, który prowadzi do zastosowania haftu komputerowego, jest przygotowanie odpowiedniego projektu. Musi on bowiem być oparty na pliku wektorowym. Dziś wykonywaniem haftu komputerowego zajmują się wyspecjalizowane maszyny, w związku z czym przygotowanie do tego procesu musi być niezwykle precyzyjne.

Odpowiedni plik zawiera szereg informacji kluczowych dla uzyskania imponującej i dokładnie odzwierciedlającej projekt ozdoby. Do programu wprowadza się nie tylko dane na temat kolorów nici, które będą potrzebne do haftowania, ale również wiele innych parametrów. Na maszynie ustawia się zatem między innymi zakładaną liczbę ukłuć igieł i rodzaj ściegu, a także definiuje prędkość działania maszyny.

Haftowanie i laser

Do wykonywania haftu komputerowego służą różnego rodzaju urządzenia. Podstawowym wyposażeniem firm specjalizujących się w tej technice znakowania odzieży są maszyny jednogłowicowe. Konkurencję stanowią dla nich maszyny wielogłowicowe, które usprawniają proces produkcji. Najnowocześniejsze urządzenia, zwane hafciarkami, można dodatkowo wyposażyć w specjalne nakładki do wycinania bądź grawerowania wzorów laserem. Dzięki temu spod igieł maszyny mogą wyjść na świat nawet najbardziej precyzyjne rysunki czy napisy.

czapki z haftem
Źródło: https://koszulkolandia.eu/blog/haft-komputerowy.html

Kiedy do urządzenia zostaną już wprowadzone odpowiednie dane, rozpoczyna się proces haftowania. Najpierw wykonuje się elementy w jednym kolorze, w kolejnych krokach hafciarka nanosi na wzór kolejne nici. Grafiki można wyszywać na elementach odzieży, które dopiero w następnym etapie zostaną zszyte w koszulę czy sweter, ale również na gotowe ubrania.

Od symboli po maszyny. Historia haftu

Dziś proces haftowania jest w pełni skomputeryzowany, a ręczny haft znajduje zastosowanie głównie na pojedynczych sztukach odzieży szytych na miarę czy też na strojach ludowych. Przez stulecia umiejętność haftowania była jednak ceniona w społeczeństwach różnych zakątków świata. Najczęściej wykonywanie haftów i zszywanie tkanin należało wówczas do zadań kobiet. Niewiasty zawodowo zajmujące się tym fachem nazywano hafciarkami, dopiero z czasem to określenie przeniesiono na wyspecjalizowane do tego typu robót maszyny.

Najstarsze zachowane do dziś przykłady haftowanych wzorów pochodzą z terenów współczesnej Grecji oraz Rosji. Greckie hafty wykonano na lnianych tkaninach. Znaleziono je w trakcie wykopalisk, ich wiek datuje się na około 400 lat przed narodzeniem Chrystusa. Już w starożytności dekoracjami z haftu były zdobione najbardziej efektowne ubrania. Często wzory, które wykonywano w taki sposób, podkreślały symbolikę szat należących do władców lub religijnych dostojników. Nic więc dziwnego, że w Polsce najstarszymi zachowanymi tkaninami zdobionymi haftem są liczące kilkaset lat ornaty biskupów i kapłanów. Wyszywanie szat religijnych było zadaniem, którym zajmowało się wiele żeńskich zakonów. W średniowieczu ta metoda służyła także do wyszywania herbów rodów szlacheckich. Szczególnie cenione ośrodki hafciarstwa znajdowały się w Anglii oraz na Sycylii.

Szybkość i precyzja

Od XIX wieku haftowanie zaczęło być traktowane również jako użyteczne hobby. Tej sztuki uczyły się nawet panny z dobrych domów. Haftowane ubrania, a także chusteczki, poduszki czy pościel, były wysoko cenionymi przedmiotami. Ich przygotowanie wymagało bowiem poświęcenia wielu godzin na żmudną, precyzyjną pracę.

Haftowanie wzorów na ubraniach przyspieszyło dopiero skonstruowanie specjalnych maszyn. To wynalazek opracowany w XX wieku, który sprawił, że nawet wykonywanie dość skomplikowanych wzorów może odbywać się szybko i sprawnie. Dzięki specjalnym programom można łatwo zmodyfikować wzór i być pewnym precyzyjnego wykonania wybranej grafiki.

Najważniejsze cechy haftu komputerowego

Haft komputerowy jest uważany za jedną z najbardziej ekskluzywnych i szlachetnych technik znakowania odzieży. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można w ten sposób wyhaftować zróżnicowane wzory czy napisy. Ta technika świetnie nadaje się zatem do wykonywania wielokolorowych grafik, które jest w stanie szybko nanieść na wybraną tkaninę. W porównaniu z haftem ręcznym jest również zdecydowanie bardziej powtarzalny – wzór spod igły sterowanej maszyną za każdym razem będzie taki sam.

czapki z haftem
Źródło: https://www.eldan.pl/blog/wyglada-proces-tworzenia-haftu-naszywek/

Kolejnym atutem haftu komputerowego jest duża odporność wzorów, które długo cieszą oczy wysoką jakością. Ubrania czy ręczniki z haftem są odporne na przebarwienia oraz działanie detergentów używanych do prania. Nie ma również obaw, że haft na odzieży szybko się zetrze.

Jakość i elegancja

Ubrania i dodatki z haftem komputerowym zyskują również na jakości. Wzory wykonane tą techniką dodają odzieży ekskluzywności i subtelnie podkreślają jej elegancki charakter. Ciekawy wzór sprawi, że nawet odzież firmowa bądź reklamowa ozdobiona haftem komputerowym stanie się bardziej prestiżowa. Zastosowanie tego typu haftu na ubraniach daje również duże pole do nieszablonowych rozwiązań – można korzystać z szerokiej palety kolorów. Jedną z nowoczesnych i zyskujących na popularności odmian haftu jest przestrzenny haft 3D.

Przy dużych zamówieniach haft jest również jedną z najtańszych metod znakowania odzieży, koszty rosną natomiast przy pojedynczych sztukach. Ograniczeniem może być także trudność w wyhaftowaniu bardzo drobnych elementów. Tą techniką nie da się również wykonywać tak zwanych przejść tonalnych ani cieni. Warto też pamiętać, że haft najlepiej sprawdza się na nieco grubszych tkaninach.

Czapki z haftem i inne ubrania. Gdzie zastosować haft komputerowy?

Haft komputerowy pozwala na personalizację ubrań. W tym przypadku otrzymujemy elegancką i efektownie ozdobioną odzież, ale musimy liczyć się z dużymi kosztami. Dlatego na rynku królują firmy specjalizujące się w zamówieniach hurtowych, liczących co najmniej kilkadziesiąt egzemplarzy. W ten sposób powstaje zwykle odzież firmowa lub reklamowa, która ma wyróżniać się elegancją i wysoką jakością.

Na jakich ubraniach można wykonywać wzory za pomocą tej metody? Właściwie na wszystkich. Z tej techniki znakowania odzieży szczególnie chętnie korzystają przedsiębiorstwa, które chcą wyposażyć swoich pracowników w ekskluzywne koszule firmowe. Haft komputerowy bardzo dobrze wygląda jednak również na koszulkach polo czy mniejszych gadżetach, takich jak czapki reklamowe i ręczniki z haftem.

Ta metoda jest również jedną z nielicznych technik, jaką można znakować ubrania wykonane z polaru – alternatywą jest w tym przypadku jedynie naszywka. Haft komputerowy nadaje się także do zdobienia softshelli. Nie trzeba się martwić, że w tkaninie pozostaną otwory: kurtka ozdobiona haftem nadal będzie idealnie chronić przed opadami.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jak doprać kołnierzyk koszuli? Sprawdzone sposoby

Jak doprać kołnierzyk koszuli? Sprawdzone sposoby

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 323 wyświetleń
Softshell 4F dla pracowników. Kiedy warto się na niego zdecydować?

Softshell 4F dla pracowników. Kiedy warto się na niego zdecydować?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 90 wyświetleń
Rodzaje tkanin odzieży biznesowej – poznaj je bliżej!

Rodzaje tkanin odzieży biznesowej – poznaj je bliżej!

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 22 wyświetleń
Różne rodzaje męskiej biżuterii

Różne rodzaje męskiej biżuterii

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 23 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.