Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Moda biznesowa > Koszule biznesowe > Damskie koszule biznesowe. Na jakich stanowiskach są obowiązkowe?

Damskie koszule biznesowe. Na jakich stanowiskach są obowiązkowe?

Damskie koszule biznesowe. Na jakich stanowiskach są obowiązkowe?

Wybór odpowiedniego stroju do pracy dla wielu kobiet stanowi nie lada wyzwanie. Nawet jeśli w miejscu pracy obowiązuje dokładnie opisany dress code, wiele pań stara się tak dobrać swoją stylizację, by pogodzić wymagania kierownictwa z własnym stylem i poczuciem estetyki. Ważnym elementem stroju często są koszule biznesowe. Na jakich stanowiskach będą obowiązkowe i czym powinny się wyróżniać?

Koszule biznesowe damskie – co je wyróżnia?

Koszule biznesowe przeznaczone dla pań nieco różnią się od modeli, których używają panowie – czy to w pracy, czy w czasie spotkań biznesowych. Jedną z takich cech jest oczywiście mniejszy rozmiar ubrań dedykowanych kobietom, ale koszule biznesowe męskie i damskie odróżnia także kilka innych cech.

Zacznijmy jednak od elementów wspólnych. Do nich należy materiał na koszule. W przypadku obu płci najlepiej sprawdza się bowiem bawełna w rozmaitych odmianach, ewentualnie z minimalnym dodatkiem syntetycznych włókien. Wśród materiałów bawełnianych królują popelina, twill oraz Royal Oxford. W przypadku bawełnianych koszul mamy bowiem pewność, że nasze ciało będzie czuć się w nich komfortowo – w końcu to naturalny materiał. Niektóre bawełniane tkaniny są co prawda dość podatne na zagniecenia, ale można temu zapobiec, stawiając na bawełnę two-ply, czyli charakteryzującą się podwójnym splotem włókien.

Krój i rękawy

Damska koszula biznesowa musi być elegancka. Nie ma zatem sensu zakładanie koszuli niedopasowanej. Poświęcenie odrobiny czasu na dobranie modelu do sylwetki może zresztą przynieść dodatkowe efekty. Dzięki temu łatwiej będzie ukryć ewentualne mankamenty figury. Najczęstszym wyborem są zatem koszule taliowane, dopasowane do sylwetki. Szczególnie dobrze wyglądają w nich osoby szczupłe. Kobiety o nieco bardziej okrągłych kształtach mogą natomiast wybrać trochę luźniejsze modele. Z jednej strony koszula nie powinna się marszczyć, z drugiej warto uważać, by między guzikami nie była widoczna bielizna.

Logos Dystrybucja – Koszule biznesowe damskie z haftem logo. Sprawdź na https://sklep-logos.pl/!

Kolor i kołnierzyk koszuli

Koszule biznesowe dla kobiet pracujących w korporacjach czy biurach powinny mieć także długi rękaw, podobnie jak klasyczna koszula wizytowa damska. Odstępstwa zdarzają się tylko w niektórych firmach, w których latem dopuszcza się koszule z krótkimi rękawami. W przypadku męskich koszul takie rozwiązanie jest postrzegane zdecydowanie gorzej.

Starannie dobrany powinien być także kolor koszuli biznesowej. W przeciwieństwie do panów, najbardziej uniwersalna jest tutaj biel. Podczas gdy mężczyzna w białej koszuli przywodzi na myśl niezwykle formalne skojarzenia, kobiety będą w niej wyglądać odpowiednio zarówno w czasie oficjalnych spotkań biznesowych, jak i codziennej pracy w biurze.

Obok białych koszul, kobiety często wybierają ubrania błękitne, a także w innych stonowanych kolorach, takich jak szary czy pastelowy róż. Jeśli ktoś gustuje w mocniejszych barwach, do wyboru pozostaje granatowy i czarny. Na jasnych koszulach dopuszczalne są delikatne wzory – kratka lub paski. Kolor i wzór powinien być dopasowany do pozostałych części garderoby, ale również do zajmowanego stanowiska.

W przypadku koszul biznesowych adresowanych do pań nieco szerszy jest także wachlarz dostępnych kołnierzyków. Dobrze sprawdzą się znane z męskich koszul warianty takie jak kent oraz button-down. W przypadku tego drugiego rozwiązania istnieje jednak sporo dekoracyjnych wariacji, które dodadzą koszuli nieco oryginalności. Wśród nich jest na przykład podwójny button-down, w którym można połączyć dwa kołnierzyki w różnych deseniach, a także kryty button-down. 

Kiedy damska koszula biznesowa jest wymagana?

Damska koszula biznesowa to nieodłączny atrybut kobiet w wielu branżach. Nie mogą się bez nich obyć przede wszystkim panie na wysokich, kierowniczych stanowiskach. W takich przypadkach stonowana elegancja i szyk są niezwykle pożądane. Panie stojące na czele dużych firm czy zajmujące się odpowiedzialnymi zadaniami w dużych korporacjach najczęściej stawiają na białe, klasyczne modele z bawełny o najwyższej jakości. Zwykle koszuli towarzyszy wówczas damska marynarka lub stylowy żakiet.

Koszula to także obowiązkowy element stylizacji kobiet, które uczestniczą w spotkaniach biznesowych bądź reprezentują swoją firmę w czasie konferencji oraz innych oficjalnych wydarzeń. Dotyczy to zatem pań zatrudnionych we wszystkich branżach, w których zostały oddelegowane do takich celów. Wówczas również należy stawiać na białe, klasyczne koszule – styl business formal, czyli najbardziej rygorystyczny z biznesowych stylizacji.

Biura i większe możliwości

Bez koszul nie obejdą się także panie pracujące w różnego rodzaju biurach, bankach oraz instytucjach państwowych i samorządowych. Koszule biznesowe często zakładają także uczestniczki życia politycznego, pracownice kancelarii prawnych, a także sekretarki w większości firm.W przypadku kobiet pracujących w biurze często panuje nieco mniej rygorystyczny dress code niż w przypadku spotkań biznesowych. Dzięki temu mogą skorzystać z większej liczby przedstawionych przez nas wcześniej rozwiązań. To im dedykowane są koszule ozdobione drobnym deseniem czy mniej klasycznym kołnierzykiem. W niektórych firmach standardem są także dostarczane przez pracodawcę koszule biznesowe z logo przedsiębiorstwa.

Koszule biznesowe mogą obowiązywać również kobiety zatrudnione w placówkach handlowych. Więcej na ten temat przeczytasz w kolejnym artykule: Odzież dla pracowników obiektów handlowych. Jaką wybrać i jak ją znakować?

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Szukasz eleganckich butów na ważną okazję? Sprawdź, jak je wybrać!

Szukasz eleganckich butów na ważną okazję? Sprawdź, jak je wybrać!

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 29 wyświetleń
Koszule biznesowe na co dzień. Jak połączyć dobry styl i wygodę?

Koszule biznesowe na co dzień. Jak połączyć dobry styl i wygodę?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 26 wyświetleń
Sponsorzy i napisy na koszulkach piłkarskich. Jakie firmy inwestują w polski futbol?

Sponsorzy i napisy na koszulkach piłkarskich. Jakie firmy inwestują w polski futbol?

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 76 wyświetleń
Gdzie najczęściej zobaczymy odzież marki Gildan, czyli kto najchętniej ją nosi?

Gdzie najczęściej zobaczymy odzież marki Gildan, czyli kto najchętniej ją nosi?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 24 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.