Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Dress code biznesowy > Długość spódnicy i sukienki – jaką wybrać, by wyglądać elegancko i stosownie?

Długość spódnicy i sukienki – jaką wybrać, by wyglądać elegancko i stosownie?

Długość spódnicy i sukienki – jaką wybrać, by wyglądać elegancko i stosownie?

Wybór spódnicy wydaje się być prosty, w końcu mamy tak dużą ilość możliwych modeli. Jednak, aby wybrać dobry krój i długość spódnicy trzeba znać swoją sylwetkę, interesować się modą lub czasem mieć po prostu szczęście. Dla osób, które mają jeszcze pewne wątpliwości dotyczące wyboru długości spódnicy przygotowaliśmy właśnie ten artykuł.

Jakie są rodzaje spódnic?

Przed zrozumieniem jak dobrać długość spódnicy warto jest zapoznać się z kilkoma konkretnymi krojami. Już zaznajomienie się z kilkoma podstawowymi kwestiami związanymi z konkretnym modelem dolnej garderoby będzie pomocne w kupowaniu spódnicy o odpowiedniej długości. Jeśli nie wierzycie, to przypomnijcie sobie sytuacje, gdzie spódnica wydawała się idealna, ale przy chodzeniu lub lekkim wietrze od razu się ruszała odkrywając więcej niż było zaplanowane.

 • Spódnica ołówkowa będzie jednym z bezpieczniejszym modeli spódnic do pracy, szkoły i inne okazje. Ten model będzie najczęściej przylegał do ciała i zaczynał się na wysokości  talii. Co do długości to możemy znaleźć modele mini, do kolan lub do połowy łydki. 
 • Bombka jest również dość bezpiecznym rodzajem spódnic. Jej kształt można sobie dobrze wyobrazić właśnie dzięki jej nazwie – jej rąbek jest zaokrąglony do wewnątrz, tworząc kulisty efekt.
 • Spódnice plisowane są najczęściej spotykane w wersji midi lub maxi. Dzięki temu nie musimy martwić się, że jej długość będzie niestosowana. 
 • Drapowana spódnica może być różnej długości, dlatego starajmy się wybierać odpowiedni krój do sytuacji i sylwetki. Najczęściej znajdziemy ją w eleganckich fasonach, dzięki czemu sprawdzi się w sytuacjach biznesowych. Co więcej, dzięki drapowaniom, czyli specjalnemu rodzaju marszczeń będziemy mogli skorzystać z jej właściwości maskujących. Dokładniej chodzi tutaj o fakt, że nierównomiernie rozłożony materiał odciąga uwagę i maskuje ewentualne nierówności sylwetki. 
 • Asymetryczna spódnica może być świetnym rozwiązaniem, ale musimy przyjrzeć się dokładniej modelowi, który nas internerse. Chodzi tutaj głównie o fakt, że w przypadku spódnic asymetrycznych najczęściej do czynienia mamy z modelami wykonanymi z bardzo delikatnych materiałów, dlatego pasują one najczęściej na nieoficjalne okazje. Z drugiej strony natomiast, jeśli mamy przed sobą model wykonany z odpowiedniej tkaniny o eleganckim kroju, nasz strój powinien być trafnym wyborem.
 • Spódnice na kole, jak sama nazwa nam już podpowiada będzie wykonana z kawałku materiału o kształcie koła lub półkola. Taka metoda skutkuje tym, że nasz strój będzie się pięknie układał, a przy obrocie będziemy mogli spodziewać się spektakularnego efektu. Oczywiście w większości środowisk pracy taki efekt nie jest wymagany, ponieważ mało kto ma okazję wykonywać piruety w pracy, ale fakt, że wykorzystano stosunkowo więcej materiału niż w przy innych modelach może okazać się bardzo pomocny. Chyba większość pań zdaje sobie sprawę z niedogodności, jakie mogą się pojawić w trakcie noszenia cieńkich materiałów, ale wytłumaczy to dla tych, którzy nie wiedzą. Mowa o podwijaniu się, podnoszeniu, zaciąganiu i wielu innych niekomfortowych sytuacjach. W przypadku omawianej przez nasz spódnicy nie powinno do tego dochodzić, ponieważ ilość materiału będzie sprawiać, że spódnica będzie cięższa, co z kolei powinno ją odpowiednio utrzymać.

Oczywiście znajdą się też inne modele, ale te są najczęściej spotykane. Dopasowanie odpowiedniego fasonu do sylwetki nie jest łatwe, a bardzo istotne – szczególnie w pracy w której liczy się wizerunek. O fasonach ubrań firmowych piszemy w osobnym artykule: https://odziezbiznesowa.pl/ubrania-firmowe-dla-kobiet-i-mezczyzn-dlaczego-warto-kupowac-dla-nich-osobne-fasony.

Jak dobrać długość sukienki maxi, medi czy może mini?

A teraz zastanówmy się nad kwestią długości z innej perspektywy. Spódnice można też klasyfikować ze względu na ich długość na trzy kategorie, a mianowicie – maxi, midi i mini. Ostatni wymieniony rodzaj będzie najtrudniejszy do założenia, ponieważ z reguły są one bardzo krótkie. A czy nie znajdzie się żaden model spódnicy mini, który można ubrać do pracy? No cóż, odpowiedź jest jedna – zależy. Po pierwsze, dużą rolę będzie odgrywało miejsce pracy, a dokładniej zasady dress code’u, które w nim obowiązują. Niektóre firmy nie mają ścisłych zasad co do stroju pracowników, więc i krótsza spódnica nie powinna być problemem, a w miejscach, gdzie zasady są bardzo restrykcyjne lepiej jest wybierać dłuższe modele. Drugą kwestią jest natomiast to, jaki jest to dokładnie model spódnicy i jak wygląda ona na nas. To odnosi się do naszego wzrostu i modelu spódnicy. Na przykład dla osób dość niskich spódnica mini może okazać się dobrą długością. Z kolei przy modelu będziemy zwracać uwagę na to jak zachowuje się na naszym ciele. W naszych szafach zapewne znajdzie się jedna lub dwie spódnice, które przy założeniu mają idealną długość, ale w trakcie dnia i chodzenia zaczyna się ona podciągać do góry coraz bardziej odsłaniając nogi. Podsumowując kwestię spódnic mini możemy powiedzieć, że należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 • zasady dress codu w firmie,
 • naszą sylwetkę,
 • krój i materiał wykonania konkretnej spódnicy.

Dużo prościej będzie przy spódnicach medi i maxi, ponieważ w tym przypadku odpowiednia długość będzie zachowana. Jednak to nie oznacza, że każda dłuższa spódnica będzie pasować do każdego środowiska pracy. Tutaj też musimy zwrócić uwagę na krój i materiał, ponieważ w przypadku np. eleganckie spódnice do kostek będą bardziej pasowały na wieczorne wyjścia lub bale niż do codziennej pracy.

długość sukienki do pracy


Jaka długość sukienki wyszczupla lub podkreśla kształty?

Pierwszą ważną kwestią jest to, że powinnyśmy zacząć podchodzić do nasza ciała z większą miłością i wiedzieć, że nie musimy się przejmować zdaniem innych lub nieosiągalnymi standardami piękna. Jeśli jednak chcemy ukryć drobne mankamenty sylwetki dobrym wyborem będą drapowane spódnice. Taki ułożenie materiału sprawia, że nasza figura wygląda zjawiskowo. Gdy natomiast chcemy podkreślić nasze atuty możemy wybrać spódnice ołówką, która będzie otulała naszą talię.


Długość spódnicy – od czego powinna zależeć?

Wybierając spódnicę bardzo często zastanawiamy się czy będzie ona do nas pasować, więc od czego zależy to, czy dany strój do nas pasuje?

Długość spódnicy a wiek

Kwestia wieku jest jak zwykle kontrowersyjna, ponieważ nie powinniśmy ograniczać się naszym rokiem urodzenia. Jeśli czujemy się w czymś dobrze możemy to nosić nie ważne czy na świętujemy dwudzieste, trzydzieste czy czterdzieste urodziny. Nasz strój jest sposobem na wyrażenie siebie, więc dopóki same czujemy się dobrze w danej spódnicy powinniśmy ją nosić z odpowiednią pewnością siebie.

Jaka długość spódnicy do pracy, a jaka na co dzień?

Długość spódnicy będzie zależała w dużej mierze od miejsca lub okazji, o której mowa. Jeśli chodzi o pracę, najlepiej będzie poznać obowiązujący dress code. Jeśli pracujemy w miejscu, które pozwala na dużą swobodę nie musimy się niczym przejmować. Inaczej będzie jeśli nasza firma jest mocno konserwatywna, ponieważ wtedy spódnica do kolan i rajstopy mogą być obowiązkowe. Najczęściej z takimi zasadami spotkamy się z sektorze finansowym, prawnym lub na wysokich stanowiskach managerskich, a dla pewności wystarczy się zapytać.

długość spódnicy białej

Jaka długość sukienki dla niskiej osoby, a jaka dla wysokiej?

Wzrost jest też częstym wyznacznikiem tego, czy pozwalamy sobie na konkretny strój czy raczej unikamy różnych modeli, a tak wcale nie powinno być. Ogólne zasady głoszą, że osoby niskie nie powinny wybierać kompletów spódnic i sukienek, które będę dzieliły jej sylwetkę, czyli niskie osoby na ogół będę lepiej prezentować się w monochromatycznych stylizacjach. Natomiast, jeśli już wybieramy stylizację dwukolorową dobrym wyborem mogą być spódnice z wyższym stanem, które będą sprawiły, że nogi będą wyglądać na dłuższe. Wyższe panie nie będą miały problemu z wydłużeniem naturalnie już długich nóg, ale nie oznacza to, że mają już sprawę załatwioną. Okazać się może, że większość spódnic będzie na nich bardzo krótka, dlatego pamiętajmy o przymiarkach. Natomiast tutaj możemy skorzystać z optycznego podziału sylwetki, tak aby zachować proporcję, które dodają nam pewności siebie.


Długość spódnicy a obuwie – jak dopasować te kwestie?

Jaka długość sukienki do szpilek a jak dobrać buty do wybranej długości spódnicy lub sukienki? W przypadku krótszym spódnic możemy wygrać buty płaskie lub obcasy, ponieważ i tak duża część nogi będzie odsłonięta, dzięki czemu będą wyglądać na długie. Jeśli chodzi już o dłuższe spódnice, to przy pewnych kroju lepiej będzie wyglądał obcas, ponieważ możemy się spodziewać efektu wydłużonej optycznie nogi. Natomiast gdy chcemy ubrać krótszą spódnicę, ale nie chcemy odsłaniać za dużej części nogi możemy zdecydować się na ciemniejsze rajstopy i wyższe kozaki. W ten sprytny sposób będzie można ukryć długość spódnicy.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jaki zegarek do sukienki wybrać?

Jaki zegarek do sukienki wybrać?

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 26 wyświetleń
Książki o biznesie. Poznaj obowiązkowe lektury dla przedsiębiorców

Książki o biznesie. Poznaj obowiązkowe lektury dla przedsiębiorców

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 11 wyświetleń
Przechowywanie zegarków – gdzie je trzymać, by nie uległy zniszczeniu?

Przechowywanie zegarków – gdzie je trzymać, by nie uległy zniszczeniu?

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 50 wyświetleń
Modne lato, czyli klapki damskie

Modne lato, czyli klapki damskie

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 12 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.