Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Dress code biznesowy > Dress code na co dzień. Jak się ubrać do biura?

Dress code na co dzień. Jak się ubrać do biura?

Dress code na co dzień. Jak się ubrać do biura?

Słynne powiedzenie dotyczące ubioru brzmi: „nie szata zdobi człowieka”, jednakże nie oznacza to, że nie należy ubierać się gustownie i schludnie. Młodzież zwykle dba o to, by nosić modne ubrania. Często jednak nie są one zgodne z regulaminem szkoły, który może określać zasady ubioru. Mogłoby się wydawać, że dorośli nie mają ograniczeń związanych z odzieżą, w jakiej chodzą na co dzień i do pracy. Jednakże nie do końca tak jest. Wiele zawodów określa konkretny dress code, jaki obowiązuje na danym stanowisku. Dlatego też np. nauczyciele powinni świecić przykładem i nie zakładać do szkoły spódnicy o długości mini oraz koszuli z głębokim dekoltem. Również urzędników i pracowników biura obowiązują pewne zasady związane z ubiorem. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając odpowiednią odzież, wykonując prace biurowe? Jakie ubrania można założyć, a z jakich lepiej zrezygnować? Sprawdź!

Dress code zależy od miejsca pracy

Praca w biurze może mieć różny charakter. Należy mieć na uwadze, że urzędnicy, pracownicy banków czy przedsiębiorstw IT wykonują prace biurowe, jednakże skoncentrowane na całkowicie innych zadaniach. Zwykle osoby zatrudnione w urzędach powinny ubierać się zgodnie z zasadą business smart, czyli klasycznie z elementami ubioru biznesowego. Mężczyźni w takich miejscach noszą koszule w drobną kratę lub paski i marynarkę, natomiast kobiety zakładają szykowną garsonkę i buty na obcasie lub również stylową koszulę, która może mieć różne wzory i kolory. Zwykle w parze z koszulą zostaje założony modny żakiet. Raczej nie zdarza nam się zauważyć pracownika urzędu, który byłby ubrany w dżinsy z przetarciami i luźny T-shirt. Taki strój byłby całkowicie niestosowny do otoczenia oraz mógłby sprawić, że osoba na stanowisku urzędniczym byłaby odbierana jako ta lekceważąca przybyłych do instytucji przedsiębiorców lub zwykłych obywateli. Pracownicy korporacji natomiast, zwykle nie mają stricte określonego stylu ubioru. Ważne jest natomiast, aby odzież nie była zbyt wyzywająca i prezentowała się schludnie. Dlatego też nie ma przeciwwskazań, aby osoby zatrudnione w korporacjach ubierały się zgodnie z zasadą business casual, czyli elegancko na co dzień. Wówczas mogą oni założyć gładki T-shirt z nadrukiem, marynarkę oraz dżinsy. Zwykle pracodawcy zwracają uwagę na komfort pracowników i nie wymagają od nich przychodzenia do pracy pod krawatem chyba, że mają brać udział w ważnym spotkaniu biznesowym.

Logos Dystrybucja – Nadruk na odzieży biznesowej https://sklep-logos.pl/!

Dress code zależny od stanowiska

Zwykle obowiązujący w firmie dress code uzależniony jest także od stanowiska pracy. Oczywistą rzeczą jest, że dyrektorzy, menadżerowie oraz kierownicy różnych działów powinni nosić strój klasyczny. Mężczyźni posiadający wysokie stanowisko zazwyczaj noszą eleganckie białe i gładkie koszule z długim rękawem, ciemne garnitury oraz jednokolorowe krawaty. Kobiety na stanowiskach kierowniczych zazwyczaj zakładają eleganckie sukienki zakrywające ramiona i sięgające do kolana, stylowe kombinezony lub szykowne koszule z długim rękawem i spódnice. Całą stylizację dopełniają butami na wysokiej szpilce zakrywającymi palce oraz pięty, a także subtelną biżuterią. Należy pamiętać, jednak że wszystkie elementy garderoby powinny mieć stonowane barwy. Oczywiście osoba pełniąca funkcję sekretarki bądź sekretarza również powinna prezentować się nienagannie. Kontakt z klientami wymaga od takiego pracownika założenia schludnych i formalnych ubrań. Nie musi to być oczywiście sukienka warta kilka tysięcy, jednakże będąc zatrudnionym na tym stanowisku warto założyć np. klasyczne czarne spodnie bez przetarć, kolorową koszulę i elegancki sweter lub marynarkę. Taka stylizacja jest niezwykle prosta i prezentuje się bardzo szykownie.

Dress code na co dzień

Mężczyzna w nieformalnym stylu biurowym

Jak już wcześniej zauważyliście mężczyzna pracujący w biurze, zwłaszcza na stanowisku kierowniczym, powinien postawić na koszulę, garnitur i krawat. Jednakże taki strój na co dzień może być niezwykle niewygodny, a i z jego odświeżaniem możemy mieć nie lada problem. Garnitury najczęściej należy oddawać do pralni, gdzie zostaną uprane z wykorzystaniem specjalistycznych metod i detergentów. Dlatego też warto poznać styl, który nazywany jest swobodnym, ale biznesowym, czyli business casual. Co to dokładnie oznacza? Otóż jeśli wiemy, że na dany dzień nie mamy zaplanowanych ważnych spotkań z przedsiębiorcami lub klientami, możemy zrezygnować z założenia klasycznego garnituru i białej koszuli. Wówczas warto zdecydować się na założenie czarnego T-shirtu, bez ozdobnych napisów czy nadruków lub koszuli w drobną kratkę z krótkim rękawem. Do tego można założyć ciemne dżinsy, pozbawione przetrać i dziur, a także swobodną lekką marynarkę bez podszewki. Oczywiście każdy szanujący się biznesmen powinien mieć na ręce stylowy zegarek. Równie istotne jest odpowiednie dobranie perfum. Nie zaleca się wybierania duszących i bardzo intensywnych zapachów, od których po chwili zaczyna boleć głowa. Lepiej zatem postawić na subtelną i delikatną wodę kolońską, która będzie świadczyła o znakomitym poczuciu gustu i smaku.

W niektórych firmach mężczyźni przychodzą do pracy w koszulkach firmowych. Co warto wiedzieć na temat tych elementów garderoby? Poszerz swoją wiedzę, czytając nasz artykuł: Koszulki firmowe dla pracowników. O czym musisz pamiętać przed zamówieniem?

Kobieta w nieformalnym stylu biurowym

Kobieta wykonująca prace biurowe powinna wyglądać elegancko i szykownie. Oznacza to także umiar w nakładaniu makijażu. Nie zaleca się mocnego malowania oczu oraz aplikowania mnóstwa fluidów na cerę. Lepiej jest postawić na jak najbardziej naturalny makijaż. Należy przez to rozumieć zastosowanie niewielkiej ilości tuszu do rzęs, delikatne pokrycie twarzy podkładem i pudrem oraz pomalowanie ust pomadką w neutralnym kolorze. Oczywiście kobieta pełniąca funkcję dyrektora powinna także pamiętać o stylowym upięciu włosów oraz stosowaniu delikatnych, zmysłowych perfum. Pełnienie funkcji kierowniczych przez kobietę, wymaga od niej zakładania do pracy eleganckich sukienek zakrywających ramiona oraz kolana, a także czółenek, które nie odsłaniają palców. Jednakże panie, które pełnią w firmie mniej ważne funkcje, nie muszą ubierać się w tak formalny sposób na co dzień. Mogą one założyć ciemne dżinsy, pozbawione przetarć, T-shirt lub kolorową koszulę oraz sweterek albo marynarkę. Nie muszą one także nosić czółenek na wysokiej szpilce. Natomiast nie wypada im zakładać na stopy butów sportowych, takich jak trampki. Optymalnym obuwiem są półbuty lub na płaskim obcasie lub baleriny w stonowanych odcieniach.

A o butach w różnych miejscach pracy możecie poczytać więcej w artykule https://odziezbiznesowa.pl/jakie-buty-do-pracy-stojacej-okaza-sie-najlepszym-wyborem

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Koszulki firmowe. Jakie funkcje pełnią koszulki z nadrukiem i gdzie warto umieścić naszywkę?

Koszulki firmowe. Jakie funkcje pełnią koszulki z nadrukiem i gdzie warto umieścić naszywkę?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 42 wyświetleń
Chusta wielofunkcyjna z nadrukiem. Poznaj modne i funkcjonalne sposoby wiązania

Chusta wielofunkcyjna z nadrukiem. Poznaj modne i funkcjonalne sposoby wiązania

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 30 wyświetleń
Czarna torba, czyli najpopularniejszy dodatek w wielu odsłonach

Czarna torba, czyli najpopularniejszy dodatek w wielu odsłonach

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 8 wyświetleń
Jak wybrać zegarek damski?

Jak wybrać zegarek damski?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 40 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.