Gramatura tkaniny – co oznacza i jak wpływa na jakość ubrań?
- Data publikacji 04 kwietnia 2023
- Przeczytasz w 8 minut
- 233 wyświetleń
Przy zakupie nowych ubrań warto jest zwracać uwagę, nie tylko na wygląd, ale również i na jakość materiału, z którego są one wykonane. Materiał nie powinien niszczyć się w praniu oraz mechacić się. Nowe ubranie powinno służyć jak najdłużej. Wśród wielu wyznaczników jakości ubrań, pojawia się pojęcie gramatura tkaniny. Co ona oznacza? W zależności od pory roku i rodzaju odzieży bywa ona różna. Podczas zakupu gotowych rzeczy lub wybierając materiał na własne projekty, należy wybrać odpowiednią gramaturę do swoich potrzeb. Co to jest gramatura tkaniny? Czy ma ona wpływ na nadruki na koszulki, bluzy, koszule i inne typy odzieży? Przeczytaj krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak istotna jest gramatura ubrań.
Co oznacza gramatura tkaniny?
Gramatura tkaniny oznacza ciężar jednego metra kwadratowego. Wyraża się go w gramach, więc jednostką gramatury jest g/m2. Pomimo swojego wpływu na jakość, nie jest to główny wyznacznik jakości ubrań. Gramatura tkaniny określa jej wagę, natomiast nie w każdym przypadku, im cięższy materiał, tym lepszy. Związana jest ona z ilością włókien, grubością oraz częstotliwością splotów. W okresie letnim, ubrania powinny być lekkie i przewiewne, dlatego zbyt duża gramatura tkaniny w tym przypadku się nie sprawdzi. Z kolei t-shirty zakładane pod sweter czy marynarkę zimą, które będą mieć zbyt niską gramaturę, sprawią, że będzie Ci zimno i nie zapewnią optymalnego komfortu cieplnego.
Warto przede wszystkim wybierać odpowiedni rodzaj materiału, tak aby był on wytrzymały i jak najlepiej nadawał się do swojego przeznaczenia. Na gramaturę zwraca się uwagę przede wszystkim przy zakupie tkaniny na własne projekty, nie tylko na ubrania, ale także np. na zasłony czy obrusy. Gramatura tkaninyma również duże znacznie wykonując znakowanie odzieży lub nadruk na bluzach, t-shirtach lub koszulach. W takich przypadkach najlepiej pokusić się o odzież znanych producentów takich jak: Stedman, Glidan, Reagatta, czy Adler. Koszulki polo, t-shirty, bluzy czy bezrękawniki wspomnianych marek, to najlepsza odzież do wykonywania wszelkich nadruków.
O gramaturze tkaniny nie można zapomnieć także, jeśli kupujesz materiał na ręczniki. W przypadku bawełny jest to bardzo ważne, bo tak jak ubrania zyskują nieco inne właściwości w zależności od gramatury, tak samo jest w przypadku ręczników. Mogą one być przykładowo bardzo miękkie i puszyste, ale przy tym długo schnąć, albo cienkie, ale dzięki temu odznaczać się właściwościami szybkoschnącymi.
Wiedza o gramaturze tkaniny przyda Ci się jednak nie tylko wtedy, gdy samodzielnie projektujesz i tworzysz odzież czy tekstylia. Warto wykorzystywać ją także podczas ubraniowych zakupów. Sprawdzaj metki, aby dowiedzieć się, z jakiego materiału jest wykonana dana rzecz i oceniaj gramaturę pod kątem użyteczności na dany sezon, np. lato czy zimę.
Jak sprawdzić gramaturę tkaniny?
Obliczenie gramatury materiału jest bardzo proste. Jedyne co jest potrzebne to kawałek danej tkaniny, waga oraz kalkulator. Należy wyciąć mniejszy prostokąt lub kwadrat oraz obliczyć jego powierzchnię, wyrażoną w metrach kwadratowych. Przykładowo, jeżeli jest to kwadrat o długości 20×10 cm, to łatwo policzyć, że ma on powierzchnię 0,02 m2. Następnie należy położyć na wadze materiał oraz zapisać jego wagę w gramach. Wynik gramatury otrzyma się po podzieleniu wagi przez powierzchnię. Przykładowo, jeżeli wycięta próbka waży 4 gramy, to gramatura tkaniny wynosi 200 g/m2. Zabarwienie tkaniny także wpływa na jej wagę. Ciemniejsze materiały będą miały większą gramaturę.
Gramatura tkaniny a ubrania – jak dobrać odpowiednią?
Wybierając materiał, zdecydowanie należy kierować się jego gramaturą. Jej większa wartość niekoniecznie idzie w parze z lepszą jakością. Jaka gramatura na koszulki na lato? Warto zapoznać się z kilkoma przydatnymi informacjami, w jaki sposób dobrać odpowiednią gramaturę do swoich potrzeb.
- Materiały o większej gramaturze są bardziej odporne na gniecenie. Natomiast ciężkie materiały będą się gorzej układać oraz będą mniej wygodne.
- Przy wyborze tkaniny najważniejszy jest gatunek, splot nici, wykończenie oraz barwienie. Nie należy kierować się tylko i wyłącznie gramaturą, ponieważ nie jest ona głównym wyznacznikiem jakości.
- Gramatura odzieży letniej – jaka gramatura bawełny na koszulki? Bawełniana tkanina na lekkie i przewiewne bluzki na lato nie powinna przekraczać 150 g/m2. Letnie sukienki i spódnice powinny mieć gramaturę do 200 g/m2.
- Tkanina na garnitur – w tym przypadku doskonale sprawdzi się materiał o gramaturze 300 g/m2 lub większej. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu https://odziezbiznesowa.pl/tkanina-na-garnitur-z-jakiego-materialu-garnitur-na-rozne-okazje.
- Bawełniane bluzy i cieplejsze koszulki powinny mieć gramaturę od 160-220 g/m2. Im cięższy materiał, tym ubranie będzie cieplejsze. W przypadku polarów, odpowiednią gramatura tkaniny to przedział 100-300 g/m2.
- Kurtki, płaszcze i cieplejsze ubrania – tutaj najlepiej sprawdzi się gramatura od 350 g/m2 wzwyż.
- Spodnie i marynarki – w tym przypadku dobrym wyborem jest gramatura tkaniny wynosząca 200-350 g/m2.
- Bawełniane maseczki ochronne – przy wyborze materiału na maseczki, należy nie wybierać zbyt ciężkich i grubych tkanin, ponieważ mogą one uniemożliwić swobodne oddychanie.
Gramatura tkaniny a nadruk
Odpowiednia gramatura ma duży wpływ przy ubraniach, na których planuje się wykonanie nadruku. Nadruk można wykonać za pomocą różnych technik, np. sitodruku, DTG lub techniką haftu komputerowego. Materiał, na którym zaplanowany jest nadruk, powinien być o nieco większej gramaturze, tak aby nie uległ on zniszczeniu podczas procesu znakowania. Na odzież z nadrukami sprawdzi się najlepiej materiał o gramaturze powyżej 160 g/m2.
Gramatura tkaniny bawełnianej
Bawełna to najczęściej wybierana tkanina. Przede wszystkim jest ona naturalna, ale ma także wiele dodatkowych zalet. Jest przewiewna i lekka, odporna na rozciąganie, nie elektryzuje się. Nie powoduje także podrażnień i jest odpowiednia dla osób z alergią. Czasami tanie ubrania, wykonane z materiału o słabej jakości, powodują nieprzyjemne wysypki na ciele. Z bawełny można szyć ubrania zarówno na lato jak i na chłodniejsze dni.
W zależności od zastosowania, należy wybrać odpowiednią gramaturę. Jaka gramatura tkaniny bawełnianej na koszulki sprawdzi się najlepiej? Gramatura koszulki na lato powinna wynosić do 150 g/m2. Na potrzeby uszycia cieplejszej bawełnianej bluzy, materiał powinien być grubszy i cięższy, o gramaturze 350-450 g/m2. Pamiętaj, że od wyboru odpowiedniejgramatury materiału zależy komfort podczas noszenia tych ubrań.
Od czego zależy jakość tkaniny bawełnianej?
Do wyboru jest kilka gatunków bawełny. Różnią się one w zależności od rodzaju upraw i roślin, z których są wytwarzane. Jej jakość zależy także od długości włókien. Im dłuższe włókno, tym tkanina jest lepsza, bardziej gładka i wygodniejsza.
Skład
Ubrania mogą być wykonane z różnego rodzaju bawełny. W zależności od rodzaju roślin, bawełna może mieć różne długości włókien. Bawełna 100% może mieć włókna od 15 do 40 mm, ale także może być wykonana z dłuższych, powyżej 30 mm. Bawełna egipska jest jednym z najbardziej znanych i popularnych gatunków. Długość jej włókien wynosi powyżej 40 mm. Idealnie nadaje się na koszule. Bardzo wytrzymały jest len, który ma już bardzo długie włókna. Sięgają one długość do 1400 mm. Jest to materiał bardzo trwały, odporny na wilgoć.
Coraz częściej na rynku można spotkać odzież wykonaną z organicznej bawełny, która posiada kilka różnic w porównaniu z tej ze standardowej bawełnianej tkaniny. Przede wszystkim ekologiczna bawełna jest mniej podatna rozciąganie, przez co dłużej zachowuje swój pierwotny kształt i ubrania lepiej prezentują się na ciele. Jest ona także bardziej trwała ze względu na splot i ma właściwości antyalergiczne.
Włókno
Włókno ma duży wpływ na komfort noszenia ubrania, a także na wygląd. Dostępne są pojedyncze oraz podwójne wersje, gdzie włókna są owinięte wokół siebie. Podwójne włókna nadają tkaninie gładkości, sprawiając, że ubrania są delikatne i bardzo przyjemne w dotyku.
Splot
Struktura tkaniny zależy nie tylko od rodzaju materiału, ale także od splotu. Może być odzież uszyta z grubszej tkaniny, ale wykonana przy pomocy luźnego splotu. Mimo dużej gramatury, takie ubranie nie będzie zbyt ciepłe.
Co to jest splot? Splot to wzajemne przeplatanie się układów nitek układu osnowy i wątku przez krosno. Ma on duże znaczenie w kwestii rozciągliwości, wytrzymałości oraz ma wpływ na sposób układania się tkaniny. Splot dzieli się na jednostronny i dwustronny. Różnica polega na tym, że przy splocie jednostronnym, lewa strona materiału. wygląda nieco inaczej niż prawa. Natomiast splot dwustronny gwarantuje, że materiał będzie wyglądał tak samo z obu stron.
Do splotów dwustronnych należą: splot płócienny, panamowy, rypsowy i splot skośnodwustronny. Najbardziej podstawowym jest splot płócienny, który idealnie sprawdza się do tkanin bawełnianych i lnianych. Wykorzystywany jest nie tylko do produkcji ubrań, ale także do tkanin pościelowych, dekoracyjnych, obrusowych i ścierkowych. Do grubszych tkanin stosuje się natomiast splot panamowy. Okrycia wierzchnie, marynarki oraz tkaniny obiciowe są tworzone za pomocą splotu skośnodwustronnego.
Do splotów jednostronnych należy splot skośnojednostronny oraz atłasowy. Pierwszy podobnie, jak splot dwustronny, tworzy ukośne prążki na materiale. Wykorzystywany jest on do produkcji wytrzymałej odzieży, np. spodni, ubrań wierzchnich lub odzieży roboczej. Tkaniny wykonane splotem atłasowym są miękkie, lekkie, lejące się i błyszczące. Ich kolor jest bardziej nasycony z prawej strony, natomiast z lewej materiał jest matowy. Wykorzystuje się je do produkcji koszul nocnych, eleganckich sukienek, bielizny czy apaszek. Dodatkowo można łączyć ze sobą różnego rodzaju sploty, tworząc tym samym tkaniny żakardowe.
Gramatura tkaniny – nie zapominaj o niej!
Podsumowując, gramatura tkaniny jest bardzo istotnym czynnikiem, który wpływa na jakość ubrań. W zależności od planowanego zastosowania należy dobrać materiał o odpowiedniej gramaturze. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, jego wytrzymałość oraz sposób produkcji. Pamiętaj, żegramatura tkaniny jest tylko jednym z wielu elementów mających wpływ na to, jak długo odzież będzie Ci służyć i jak będzie się prezentować nie tylko na początku, ale i po dłuższym czasie użytkowania.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Koszule biznesowe na co dzień. Jak połączyć dobry styl i wygodę?
- Przeczytasz w 5 minut
- 30 wyświetleń
Pracownicy potrzebują integracji? Zorganizuj event i zbuduj pozytywną atmosferę w pracy!
- Przeczytasz w 3 minut
- 14 wyświetleń