Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Akcesoria > Zegarki > Historia zegarków – od czego wszystko się zaczęło?

Historia zegarków – od czego wszystko się zaczęło?

Historia zegarków – od czego wszystko się zaczęło?

Ludzi zawsze fascynowało obserwowanie upływającego czasu. Zarówno w prehistorii, jak i dzisiaj – w samym środku technologicznego szaleństwa. Świat zegarków widział już mnóstwo różnych urządzeń służących do pomiaru czasu. Zegary słoneczne i zegary wodne były jednymi z najpopularniejszych metod śledzenia czasu przed wynalezieniem zegara mechanicznego pod koniec XIII wieku. Jakie były najważniejsze wydarzenia w świecie zegarków? Jak wygląda historia zegarków? Zapraszamy do lektury! 

Jak zaczęła się historia zegarków?

Zanim przejdziemy do sposobów pomiaru czasu nieco bardziej przypominających te dzisiejsze, musimy wspomnieć o ich ważnych poprzednikach. Historia zegarków i mierzenia czasu sięga bowiem wielu tysięcy lat przed naszą erą. To czas, którego nie można pominąć, bo pokazuje on, że ludzie zawsze szukali sposobów, aby okiełznać czas i żyć z nim w zgodzie. Jego znajomość była niezbędna do codziennego funkcjonowania, ale pozwalała także planować, np. wyprawy, które ze względów bezpieczeństwa nie mogły być realizowane po zapadnięciu zmroku.

Choć dziś ciężko nawet wyobrazić sobie funkcjonowanie w taki sposób, historia zegarków doskonale pokazuje, że ludzie radzili sobie bardzo dobrze, biorąc pod uwagę warunki, w jakich przyszło im żyć. Ich sposoby pomiaru czas stopniowo ewoluowały i były zastępowane nowymi. Warto wymienić tutaj m.in. znany wśród cywilizacji starożytnego Wschodu gnomon, który był po prostu metalowym słupem umieszczonym w ziemi – padające na niego słońce tworzyło cień, który możemy porównać do dobrze znanych nam dziś wskazówek. W III w. p.n.e został udoskonalony i w ten sposób powstał zegar słoneczny.

Alternatywą dla gnomonu był zegar ogniowy, który był wykorzystywany w Chinach mniej więcej w tym samym okresie – 2-3 tys. lat p.n.e. Później pojawił się zegar wodny, a także klepsydra. Oba sposoby pomiaru czasu działały na podobnych zasadach, ale pierwszy wykorzystywał wodę, a drugi piasek.

Historia zegarków – XIII-XVI wiek

W 1275 roku w Anglii wynaleziono pierwszy zegar mechaniczny. Jeden z najstarszych działających zegarów znajduje się w katedrze w Salisbury – nie ma żadnej tarczy i wskazuje czas, wybijając godziny. Na początku XIII wieku we Włoszech zbudowano trzy zegary mechaniczne. Jeden był zegarem astronomicznym, drugi dzwonił co godzinę, a trzeci wskazywał godziny, wschód słońca i dni miesiąca. Wraz z upływem czasu, kowale nadal budowali zegary z głośnymi dzwonami, które mogli usłyszeć ludzie w miasteczkach. Historia zegarków pokazuje więc, że ludzie od wielu wieków znajdowali sposoby śledzenia czasu, dopasowane do ich stylu życia i okoliczności. Wspomniany zegar mechaniczny wieżowy po raz pierwszy został stworzony w 1336 roku w Mediolanie.

zegarki - historia
Zegarek kieszonkowy dziś jest rzadko spotykany, ale koneserzy czasomierzy chętnie dodają taki model do swojej kolekcji!

XVI wiek przyniósł mosiądz, brąz i srebro, zastępując używane wcześniej żelazo. W latach czterdziestych XVI wieku narodził się szwajcarski przemysł zegarmistrzowski – to wtedy reformator John Calvin zakazał ludziom noszenia biżuterii. To zmusiło jubilerów do nauki innego rzemiosła – zegarmistrzostwa. W 1574 roku powstał jeden z pierwszych znanych zegarków kieszonkowych. Był wykonany z brązu, z religijnymi wizerunkami z przodu i na odwrocie tarczy.

Z kolei nieco wcześniej, gdyż na początku XVI wieku, w 1504 roku, Peter Henlein stworzył model, który dziś uważany jest za pierwszy zegarek kieszonkowy. Określany także jako norymberskie jajo, zegar przenośny składał się z pudełka, w którym umieszczony został mechanizm sprężynowy. Popularność tego rodzaju czasomierza nie malała do czasów I wojny światowej.

Historia zegarków od XVII do XIX wieku

Zegar wahadłowy został opatentowany przez Christiana Huygensa w 1656 roku, ale prace nad nim prowadził już ponad 50 lat wcześniej Galileusz. Stwierdzono wtedy, że ruch wahadła mierzy siłę grawitacji. Naukowcy, w tym Izaak Newton, zbadali wahadło i pomogli dokładnie zmierzyć kształt ziemi pod wpływem siły ruchu. Przez lata wahadło było używane nie tylko do celów naukowych, ale było również regularnie udoskonalane. 

Historia zegarków pokazuje, że chociaż modele kieszonkowe zaczęto produkować już pod koniec XVI wieku, wówczas wskazywały jedynie godzinę. Dopiero w 1680 roku do zegarów dodano wskazówki minutowe. Pierwszy sekundnik pojawił się 10 lat później, ale początkowo nie był powszechnie stosowaną praktyką. Zegarek kieszonkowy stał się wyjątkowo popularny po wprowadzeniu kamizelek przez Karola II, króla Anglii. Ze względu na noszenie zegarka w kieszeni, jego kształt został spłaszczony i zakrzywiony, aby uniknąć wystających ostrych krawędzi i uszkodzenia odzieży. Tarczę pokryto szkłem w 1610 roku. Po erze zegarków kieszonkowych, opracowano zegarki na rękę. Więcej o tym jak powstały w dalszej części tekstu.

Zegarki na rękę, czyli dalsza historia czasomierzy

W XVIII wieku posiadanie zegarków stawało się coraz bardziej powszechne. Producenci produkowali zegary we wszystkich kształtach i rozmiarach. Dzięki unowocześnieniu technologii w XIX wieku, producenci mogli również opracować własne systemy kopiowania narzędzi i maszyn. Masowa produkcja zegarków kwitła w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu stały się one ogólnodostępne.

Pierwszy zegarek na rękę powstał w 1812 roku – musiał być wówczas dopasowany do nadgarstka królowej Neapolu. Zegarki na rękę były noszone głównie przez kobiety i mężczyzn w wojsku. W 1880 roku, Girard-Perregaux wyprodukował masowo dwa tysiące zegarków na rękę dla niemieckich oficerów marynarki wojennej. Brazylijski lotnik, Alberto Santos-Dumont, szukał zegarka, który pozwoliłby mu trzymać obie ręce na kontrolkach podczas lotu. Poprosił swojego dobrego przyjaciela Louisa Cartiera, aby wymyślił dla niego rozwiązanie idealne. Cartier i jego zegarmistrz Edmond Jaeger opracowali razem, kultowy dzisiaj, zegarek na rękę Santos. Obecnie nie musimy szukać osób, które stworzą dla nas zegarek.

Zegarki współcześnie – kolejny etap historii

Współczesna historia zegarków jest najbardziej dynamiczna pod względem rozwoju i zdecydowanie najtrudniej zamknąć ją w sztywnych ramach. Królują trzy rodzaje mechanizmów: kwarcowy, mechaniczny z automatycznym naciągiem (nazywany także automatycznym) oraz mechaniczny z ręcznym naciągiem (określany także jako po prostu mechaniczny). Obok nich stopniowo coraz bardziej doceniany jest mechanizm solarny, który doskonale wpisuje się w dbałość o ekologię.

historia zegarków dziś
Historia zegarków jest nieustannie pisana – dziś przez setki producentów wywodzących się z różnych zakątków świata.

Poza klasycznymi czasomierzami cyfrowymi i analogowymi, prym wiodą smartwatche, które oferują swoim użytkownikom wiele przydatnych na co dzień funkcji. Coraz częściej przypominają one kompaktowe smartfony, o wysokiej funkcjonalności. Zdecydowanie nie noszą ich wyłącznie osoby kochające aktywność fizyczną – choć taki był ich pierwotny zamysł.

Stylistyka zegarków nieustannie zaskakuje, gdyż producenci cały czas szukają nowych rozwiązań. Nie tylko podążają za trendami, a nawet samodzielnie je kreują! Historia zegarków pokazuje, że przeszły one długą drogę – od przyrządów i urządzeń służących tylko do wskazywania godziny, do akcesoriów, które mają dają wiele dodatkowych możliwości. Na pewno będą dalej rozwijane i udoskonalane.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jakie są rodzaje rajstop i który z nich wybrać?

Jakie są rodzaje rajstop i który z nich wybrać?

  • Przeczytasz w 7 minut
  • 53 wyświetleń
Biznes i biuro. Kiedy wystarczy koszula, kiedy konieczna będzie marynarka?

Biznes i biuro. Kiedy wystarczy koszula, kiedy konieczna będzie marynarka?

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 33 wyświetleń
Atrybuty i charakterystyka niestandardowych zegarków z motywami lotniczymi marki AVI-8

Atrybuty i charakterystyka niestandardowych zegarków z motywami lotniczymi marki AVI-8

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 36 wyświetleń
Jak dopasować zegarek do okazji?

Jak dopasować zegarek do okazji?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 22 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.