Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Akcesoria > Zegarki > Historia zegarków – od czego wszystko się zaczęło?

Historia zegarków – od czego wszystko się zaczęło?

Historia zegarków – od czego wszystko się zaczęło?

Ludzi zawsze fascynowało obserwowanie upływającego czasu. Zarówno w prehistorii, jak i dzisiaj – w samym środku technologicznego szaleństwa. Świat zegarków widział już mnóstwo różnych urządzeń służących do pomiaru czasu. Zegary słoneczne i zegary wodne były jednymi z najpopularniejszych metod śledzenia czasu przed wynalezieniem zegara mechanicznego pod koniec XIII wieku. Jakie były najważniejsze wydarzenia w świecie zegarków? Jak wygląda historia zegarków? Zapraszamy do lektury! 

XIII-XVI wiek

W 1275 roku w Anglii wynaleziono pierwszy zegar mechaniczny. Jeden z najstarszych działających zegarów znajduje się w katedrze w Salisbury – nie ma żadnej tarczy i wskazuje czas, wybijając godziny. Na początku XIII wieku we Włoszech zbudowano trzy zegary mechaniczne. Jeden był zegarem astronomicznym, drugi dzwonił co godzinę, a trzeci wskazywał godziny, wschód słońca i dni miesiąca. Wraz z upływem czasu, kowale nadal budowali zegary z głośnymi dzwonami, które mogli usłyszeć ludzie w miasteczkach.

XVI wiek przyniósł mosiądz, brąz i srebro, zastępując używane wcześniej żelazo. W latach czterdziestych XVI wieku narodził się szwajcarski przemysł zegarmistrzowski – to wtedy reformator John Calvin zakazał ludziom noszenia biżuterii. To zmusiło jubilerów do nauki innego rzemiosła – zegarmistrzostwa. W 1574 roku powstał pierwszy znany zegarek kieszonkowy, wykonany z brązu, z religijnymi wizerunkami z przodu i na odwrocie tarczy. 

XVII-XIX wiek

Zegar wahadłowy został opatentowany przez Christiana Huygensa w 1656 roku, ale prace nad nim prowadził już ponad 50 lat wcześniej Galileusz. Stwierdzono wtedy, że ruch wahadła mierzy siłę grawitacji. Naukowcy, w tym Izaak Newton, zbadali wahadło i pomogli dokładnie zmierzyć kształt ziemi pod wpływem siły ruchu. Przez lata wahadło było używane nie tylko do celów naukowych, ale było również regularnie udoskonalane. 

Chociaż zegarki kieszonkowe zaczęto produkować już pod koniec XVI wieku, wówczas wskazywały jedynie godzinę. Dopiero w 1680 roku do zegarów dodano wskazówki minutowe. Pierwszy sekundnik pojawił się 10 lat później, ale początkowo nie był powszechnie stosowaną praktyką. Zegarek kieszonkowy stał się wyjątkowo popularny po wprowadzeniu kamizelek przez Karola II, króla Anglii. Ze względu na noszenie zegarka w kieszeni, jego kształt został spłaszczony i zakrzywiony, aby uniknąć wystających ostrych krawędzi i uszkodzenia odzieży. Tarczę pokryto szkłem w 1610 roku. Po erze zegarków kieszonkowych, opracowano zegarki na rękę, które można zamówić m.in. na https://happytime.com.pl/zegarki_meskie. Więcej o tym jak powstały w dalszej części tekstu.

Zegarki na rękę, czyli dalsza historia zegarków

W XVIII wieku posiadanie zegarków stawało się coraz bardziej powszechne. Producenci produkowali zegary we wszystkich kształtach i rozmiarach. Dzięki unowocześnieniu technologii w XIX wieku, producenci mogli również opracować własne systemy kopiowania narzędzi i maszyn. Masowa produkcja zegarków kwitła w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu stały się one ogólnodostępne. Pierwszy zegarek na rękę powstał w 1812 roku – musiał być wówczas dopasowany do nadgarstka królowej Neapolu. Zegarki na rękę były noszone głównie przez kobiety i mężczyzn w wojsku. W 1880 roku, Girard-Perregaux wyprodukował masowo dwa tysiące zegarków na rękę dla niemieckich oficerów marynarki wojennej. Brazylijski lotnik, Alberto Santos-Dumont, szukał zegarka, który pozwoliłby mu trzymać obie ręce na kontrolkach podczas lotu. Poprosił swojego dobrego przyjaciela Louisa Cartiera, aby wymyślił dla niego rozwiązanie idealne. Cartier i jego zegarmistrz Edmond Jaeger opracowali razem, kultowy dzisiaj, zegarek na rękę Santos. Obecnie nie musimy szukać osób, które stworzą dla nas zegarek. Wystarczy, że klikniemy w https://happytime.com.pl/zegarki_damskie i zamówimy ten model, który najbardziej się nam podoba.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Dress code na co dzień. Jak się ubrać do biura?

Dress code na co dzień. Jak się ubrać do biura?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 30 wyświetleń
Rozwód krok po kroku – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Rozwód krok po kroku – wszystko, co powinieneś wiedzieć

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 31 wyświetleń
Zegarki Orient – 6 najmodniejszych propozycji

Zegarki Orient – 6 najmodniejszych propozycji

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 47 wyświetleń
Jaki zegarek do sukienki wybrać?

Jaki zegarek do sukienki wybrać?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 20 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.