Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Moda biznesowa > Koszule biznesowe > Jak dbać o koszule biznesowe? Zasady prania i prasowania

Jak dbać o koszule biznesowe? Zasady prania i prasowania

Jak dbać o koszule biznesowe? Zasady prania i prasowania

Koszule biznesowe męskie i damskie to jeden z podstawowych, a zarazem najważniejszych elementów garderoby pracowników biurowych oraz tych, którzy na co dzień mają kontakt z klientem lub partnerami biznesowymi. Zwłaszcza ci drudzy muszą wyglądać nienagannie – w końcu swoim wizerunkiem odpowiadają za za wizerunek firmy. Plamy, a nawet widoczne zagniecenia są zatem niedopuszczalne. Jak więc dbać o takie ubrania? Jak prać koszule bawełniane przeznaczone do pracy?

Koszule biznesowe – co je wyróżnia?

Koszula biznesowa i koszula wizytowa bywają określeniami używanymi zamiennie. Czasami faktycznie można postawić między nimi znak równości, ale nie zawsze tak jest. Koszule biznesowe możemy bowiem podzielić na te, których używamy na co dzień do pracy, na przykład w biurze, oraz na koszule zakładane na oficjalne spotkania biznesowe.

Te pierwsze zaliczamy do stylu zwanego business casual. To forma ubioru nieco luźniejsza, ale wciąż zadbana i elegancka. W tej kategorii może się znaleźć koszula z kołnierzykiem typu button-down, zapinanym guziczkami. Nie potrzeba tutaj krawata, a koszule mogą mieć delikatny wzór – siateczkę lub prążki. 

Nieco większe wymagania stawia się koszulom przeznaczonym na spotkania biznesowe. Tutaj lepiej sprawdzą się gładkie bawełniane koszule z kołnierzykiem typu kent. Dopuszczalne kolory to przede wszystkim błękitny, ecru, fioletowy oraz szary, a także – na najbardziej oficjalne spotkania – biały. Do takiej koszuli łatwo założyć krawat i przekształcić ją w jeszcze bardziej formalny strój. Przy jej wyborze zawsze warto zastanowić się, jaki kolor koszuli do granatowego garnituru czy inaczej zabarwionej marynarki będzie pasować najlepiej. W obu przypadkach, zarówno w wersji luźniejszej, jak i bardziej formalnej, koszula biznesowa obowiązkowo powinna posiadać długi rękaw.

Logos Dystrybucja – Wysokiej jakości koszule biznesowe. Sprawdź na https://sklep-logos.pl/!

Jak prać koszule biznesowe?

Bez względu na rodzaj koszuli, by odpowiednio o nią zadbać, trzeba przede wszystkim prać ją we właściwy sposób. Narażenie materiału, z którego jest wykonana, na zbyt wysoką temperaturę może bowiem skutkować nieodwracalnymi zmianami. Podobny efekt mogą wywołać niektóre detergenty czy wybielacze. Jeśli preparat zadziała zbyt mocno, trzeba liczyć się z uszkodzeniami materiału lub odbarwieniami. Tak “naznaczona” koszula z pewnością nie będzie nadawać się już ani na wyjście do pracy, ani na oficjalne spotkanie.

Najprostszą zasadą dotyczącą prania koszul jest ścisłe trzymanie się instrukcji zamieszczonej na metce, zwanej również wszywką pielęgnacyjną. Producent zwykle najlepiej wie, jak zadbać o materiał, by wciąż wyglądał na nowy i świeży. Czasami jednak instrukcje są niejasne, pranie według nich nie przynosi efektów lub po prostu metka ulega zniszczeniu. Wtedy warto stosować się do kilku uniwersalnych zasad.

Najważniejsza z nich: koszule należy prać po każdym założeniu. Już po kilku godzinach pojawią się bowiem na nich mniej lub bardziej wyraźne ślady, zwłaszcza na rękawach czy kołnierzu. W dodatku, jeśli nie usuniemy ich na czas, mogą pozostać w strukturze materiału na dobre.

Temperatura i środki czyszczące

Jaka temperatura prania koszuli jest najlepsza? Zwykle producent zaleca wodę nagrzaną do 30 lub 40 stopni Celsjusza. Narażenie materiału na zbyt gorącą ciecz jest bardzo ryzykowne, nie należy zatem ustawiać pralki na wyższe wartości. Jeśli po praniu plamy wciąż są widoczne, czasami trzeba będzie wyprać wybrane miejsca ręcznie. Z kolei newralgiczne obszary, takie jak wspomniany kołnierzyk koszuli czy mankiet, najlepiej jest wyczyścić jeszcze przed rozpoczęciem właściwego prania. Mogą w tym pomóc soda oczyszczona, biały ocet lub płyn do mycia naczyń. Trzeba wówczas nałożyć je na szczególnie zabrudzone miejsca.

Koszule biznesowe pierzemy w proszku odpowiednim do ich barwy. Pamiętajmy również, by prać je tylko wspólnie z innymi ubraniami w podobnym kolorze, w przeciwnym razie możemy spodziewać się przebarwień. Modele wykonane z najbardziej delikatnych materiałów mogą być również przeznaczone wyłącznie do prania ręcznego – wówczas na metce znajdziemy symbol dłoni.

Jak prasować koszule?

By dłużej cieszyć się widokiem zadbanej koszuli, nie warto ich również krochmalić, ponieważ wtedy materiał szybciej traci na jakości. Niektóre pralki mają dedykowane programy do prania koszul. Nawet jeśli w naszej takiego nie ma, koszul nie należy wirować. Po wyciągnięciu z pralki warto suszyć je w pozycji wiszącej – to będzie dobry wstęp do prasowania. Unikajmy suszenia w słońcu, szczególnie dotyczy to kolorowych koszul: w takim wypadku mogą bowiem wyblaknąć.

Najłatwiej wyprasować koszulę wtedy, gdy jest jeszcze lekko wilgotna. Wówczas najłatwiej będzie nadać jej idealny wygląd. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto użyć spryskiwacza. Pomocna będzie także para generowana przez żelazko.

W jakiej kolejności prasować poszczególne części koszuli? Najlepiej zacząć od elementów, które wyprasować najtrudniej, czyli kołnierzyka oraz mankietów. Powinny być rozpięte.  Zwróćmy też uwagę na to, że kołnierzyk powinno się zawsze prasować od rogów do środka. Dopiero wtedy, gdy doprowadzimy wymienione części do pożądanego stanu, przechodzimy do kolejnych elementów koszuli. Końcowym działaniem powinno być potraktowanie gorącym żelazkiem przodu koszuli. Wyprasowaną odzież umieśćmy na wieszaku. Teraz może czekać w szafie w dobrym stanie, gotowa do założenia do pracy lub na spotkanie.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Eleganckie ubrania firmowe i ich znakowanie. Na jaką metodę się zdecydować?

Eleganckie ubrania firmowe i ich znakowanie. Na jaką metodę się zdecydować?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 21 wyświetleń
Krój, mankiety, kołnierzyk. Zasady doboru koszuli biznesowej

Krój, mankiety, kołnierzyk. Zasady doboru koszuli biznesowej

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 24 wyświetleń
Jakie buty do pracy stojącej okażą się najlepszym wyborem?

Jakie buty do pracy stojącej okażą się najlepszym wyborem?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 38 wyświetleń
Jak dbać o zegarek?

Jak dbać o zegarek?

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 15 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.