Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Akcesoria > Zegarki > Jak dbać o zegarek?

Jak dbać o zegarek?

Jak dbać o zegarek?

Kupując zegarek, zazwyczaj planujemy, że będzie to przedmiot, który będzie nam służył przez lata. Jest to oczywiście możliwe – czasomierze przecież należą do przedmiotów bardzo często przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Należy jednak zdać sobie sprawę, że aby tak się stało, o zegarek trzeba w odpowiedni sposób dbać. Nie jest to trudne zadanie, ale wymaga pamiętania o kilku elementach. Na co zwrócić uwagę? Jak dbać o zegarek, aby cieszyć się nim przez lata? Zapraszamy do lektury!

Ważne informacje od producenta

Zanim zaczniemy regularnie nosić zegarek, należy zapoznać się z zaleceniami użytkowania znajdującymi się w instrukcji dołączonej do naszego czasomierza. Znajdziemy tam informacje odnośnie sytuacji, na które nie warto go narażać – należy bezwzględnie się do nich stosować. Producent informuje także o sposobie konserwacji. Zapoznanie się z tymi informacjami jest niezwykle ważne, gdyż mogą one się różnić w zależności od modelu, nawet jeśli decydujemy się na kolejny zegarek tego samego producenta jak np. Casio (sprawdź zegarki tej marki na https://happytime.com.pl/zegarki_meskie/casio).

Czyszczenie czasomierza, czyli jak wyczyścić zegarek, aby dobrze się prezentował i działał bez zarzutu

Niejeden posiadacz czasomierza zastanawia się, czym czyścić zegarek. Gromadzące się na nim: pot, brud, kurz czy inne zanieczyszczenia wyglądają nieestetycznie, a jeśli dostaną się do jego wnętrza, mogą skutkować uszkodzeniem mechanizmu. Aby tego uniknąć i cieszyć się czasomierzem przez lata, warto pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Co ważne, oczyszczamy go jednak jedynie z zewnątrz, otwieranie zegarka należy zostawić zegarmistrzowi.

Jak wyczyścić zegarek z bransoletą? 

Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie!  Po zdjęciu bransolety należy delikatnie umyć ją pod wodą, wykorzystując do tego delikatny środek, np. płyn do mycia naczyń lub mydło. Można także pozostawić ją w wodzie z dodatkiem wybranego preparatu na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, a następnie przystąpić do oczyszczania miękką ściereczką lub szczoteczką. Należy pamiętać, aby nie stosować zbyt szorstkich materiałów, gdyż mogą one porysować bransoletę lub zostawić na niej ślady.

jak wyczyścić zegarek
Wnętrzem zegarka zajmuje się zegarmistrz, którego warto odwiedzać co około 4-5 lat w celu wykonania przeglądu czasomierza. Sprawdź modne zegarki na https://happytime.com.pl/!

Jak wyczyścić zegarek na gumowym pasku?

W związku z rosnącą popularnością sportowych i wytrzymałych zegarków marki Casio, wiele osób zadaje pytanie: jak czyścić zegarek G-Shock. To rodzaj czasomierzy, które ze względu na swoje przeznaczenie, często mają większy kontakt z brudem czy kurzem. Jak sobie z nimi poradzić? Zegarek może ulec lekkiemu oczyszczeniu podczas brania prysznica czy kąpieli, jeśli nie jest w ogóle zdejmowany z nadgarstka. Warto jednak regularnie czyścić go przy użyciu miękkiej szczoteczki (można wykorzystać szczoteczkę do zębów) oraz delikatnego detergentu, np. mydła. Do zagłębień warto wykorzystać patyczek kosmetyczny, który pozwoli dostać się do nawet najmniejszych szczelin.

Jak wyczyścić skórzany pasek od zegarka?

O zegarek na skórzanym pasku należy dbać w szczególny sposób. Pasek wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego warto wykorzystać w tym celu specjalne preparaty do jego czyszczenia. Do domowych alternatyw dla specjalistycznych środków należą m.in. szare mydło lub mieszanka wody i sody oczyszczonej, jednak należy pamiętać, że tylko profesjonalne preparaty gwarantują brak uszkodzenia czy zniszczenia paska.

Odpowiednie warunki użytkowania

Tylko zegarki o specjalnej wytrzymałości nadają się do noszenia w wyjątkowo wymagających warunkach, np. podczas pracy fizycznej czy uprawiania sportu. Są one odporne na wstrząsy i upadki, często także mają wysoki poziom wodoszczelności. W przypadku pozostałych zegarków tego typu sytuacje mogą doprowadzić do uszkodzenia czasomierza. W przypadku zegarków naprawa jest często droższa niż zakup nowego zegarka, dlatego podczas ich noszenia należy uważać. Po zapoznaniu się z wytycznymi od producenta można w prosty sposób określić sytuacje, w których lepiej zrezygnować z zegarka, jeśli zależy nam na jego długoletniej żywotności.  O tym, jak prawidłowo nosić zegarek pisaliśmy więcej w artykule: https://odziezbiznesowa.pl/jak-nosic-zegarki.

Poza momentami, w których korzystamy czasomierza, warto zwrócić także uwagę na warunki, w jakich jest przechowywany. Jeśli zostawiamy go w miejscu narażonym na większą wilgotność, np. na półce w łazience, może to skutkować uszkodzeniami i wpłynąć negatywnie na wygląd elementów zewnętrznych. Kiedy nie korzystamy z zegarka, najlepiej trzymać go w przeznaczonym do tego pudełku, w miejscu nienasłonecznionym.

Regularne przeglądy to podstawa

Zegarki można porównać do samochodów, gdyż także i one wymagają regularnych przeglądów. Warto odwiedzać zegarmistrza ze swoim czasomierzem średnio co 4-5 lat. Specjalista sprawdzi mechanizm zegarka i wyczyści go. Wykona także jego konserwację. W przypadku czasomierzy o wysokim poziomie wodoszczelności konieczna może być wymiana uszczelek. Regularność w dbaniu o zegarek z pewnością przełoży się na jego długą żywotność.

Częste noszenie zegarka

Rzadsze korzystanie z niektórych przedmiotów może sprawić, że będą one działać w niezmieniony sposób przez dłuższy czas. W przypadku zegarków jest zupełnie odwrotnie. To urządzenia stworzone do działania nieustannie. Smar, znajdujący się w zegarku, potrzebuje ruchu. Jeśli czasomierz leży w jednym miejscu, smar może zaschnąć i przy kolejnym użytkowaniu uszkodzić mechanizm. 

Jak dbać o zegarek automatyczny? Wybierz rotomat!

Posiadacze zegarków automatycznych, czyli takich, których mechanizm jest nakręcany za pomocą ruchów nadgarstka, mogą rozważyć zakup rotomatu. To urządzenie, którego zadaniem jest automatyczne wprawianie czasomierzy w ruch, dzięki czemu działają bez zarzutu.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jak dopasować zegarek do okazji?

Jak dopasować zegarek do okazji?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 25 wyświetleń
10 najpopularniejszych marek zegarków męskich

10 najpopularniejszych marek zegarków męskich

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 61 wyświetleń
Jak wybierać buty, aby się nie rozczarować?

Jak wybierać buty, aby się nie rozczarować?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 66 wyświetleń
Marka Gildan – dlaczego jest doskonałym wyborem dla biznesu?

Marka Gildan – dlaczego jest doskonałym wyborem dla biznesu?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 40 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.