Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Akcesoria > Zegarki > Jak dopasować zegarek do okazji?

Jak dopasować zegarek do okazji?

Jak dopasować zegarek do okazji?

Zegarek może pełnić wiele funkcji. Zdarza się, że jest tłem, subtelnym dodatkiem, który nie rzuca się w oczy, ale może także stać się najważniejszym punktem całej stylizacji – wtedy jego zadaniem jest właśnie skupianie uwagi. Jak nosić zegarek, aby nie popełniać modowych wpadek? Czy są uniwersalne zasady, które pozwalają dopasować zegarki damskie lub męskie do konkretnej okazji? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w artykule. Zapraszamy do lektury!

Jaki dopasować zegarki do okazji? Podstawowe zasady

Jeśli zastanawiasz się, czy dopasowanie zegarka do okazji znaczenie, odpowiadamy zdecydowanie: tak. Jednak należy w tej sytuacji wziąć pod uwagę także własne preferencje i podejście do mody. W oficjalnych sytuacjach nie ma miejsca na negocjacje i trzeba dopasować się do narzuconych z góry zasad dress code’u. Ich złamanie może zostać źle odebrane i wiązać się z negatywnymi skutkami, a dodatkowo może być potraktowane jako oznaka braku szacunku. Lepiej więc postawić zachować się zapobiegawczo i nie ryzykować wpadki. W pozostałych okolicznościach istnieje większa dowolność – zegarki męskie lub damskie mogą stać się stylowym dodatkiem, kropką nad “i” w stylizacji lub funkcjonalnym akcesorium, które ułatwi codzienność. 

Granica między okolicznościami noszenia określonych typów zegarków coraz bardziej się zaciera. Jest to spowodowane szybko zmieniającymi się trendami i stałym rozwojem branży modowej. Mieszanie różnych stylów coraz mniej dziwi, a wręcz jest pożądane. Kiedyś mężczyzna w garniturze i butach sportowych był niespotykanym widokiem, dziś taka zabawa stylem już nie szokuje. 

Poniżej prezentujemy popularne rodzaje zegarków na wybrane okazje, które z pewnością pomogą Ci stworzyć pasującą do sytuacji stylizację z odpowiednim czasomierzem.

zegarki na co dzień
Zegarek na skórzanym pasku dobrze sprawdzi się także w codziennych stylizacjach.

Zegarki na wyjątkowe okazje

Sytuacje, w których nie mamy dowolności, jeśli chodzi o wybór zegarka to te, na których wymagany lub pożądany jest oficjalny ubiór. Zdarza się, że dress code nie jest z góry narzucony, jednak okoliczności wskazują, że odpowiedni strój będzie dobrym posunięciem, np. na spotkaniach biznesowych czy branżowych eventach. Wtedy warto zastosować zasady dopasowania zegarka do eleganckiego stroju, czyli garnituru w przypadku mężczyzn czy sukienki, którą często wybierają kobiety.

Męski zegarek do garnituru

Jako zegarek do garnituru najczęściej wybierany jest model na pasku ze skóry naturalnej w kolorze czarnym lub brązowym. Koperta i pozostałe metalowe elementy są w odcieniach srebra lub złota, a tarczę zdobi biel. Do granatowego garnituru polecany jest brązowy zegarek ze złotymi dodatkami, a do czarnego – czasomierz na pasku w tym samym kolorze ze srebrnymi elementami. 

Zegarek do sukienki i innych eleganckich kobiecych stylizacji

Kobiety do oficjalnych stylizacji najczęściej dobierają biżuteryjny zegarek na metalowej bransolecie. Jest to subtelny dodatek, który nie przyciąga niepotrzebnie uwagi, a właśnie taką funkcję pełni czasomierz w oficjalnych stylizacjach. Wybierając zegarek na bransoletce należy dopasować go do pozostałej biżuterii, tak aby elegancka stylizacja była podkreślona przez dodatki w jednym kolorze. Najpopularniejsze jest oczywiście srebro lub złoto, ale ciekawym wyborem może być także coraz popularniejsze różowe złoto.

Dla pań, które nie przepadają za biżuterią, a zegarek noszą ze względów funkcjonalnych, w oficjalnych sytuacjach dobrym wyborem może okazać się delikatny czasomierz na cienkim skórzanym pasku z niewielką tarczą. Pasek w neutralnym kolorze będzie dobrze komponował się z także eleganckim ubiorem.

Zegarki do pracy

Wybierając zegarek do pracy, należy wziąć pod uwagę zasady obowiązujące w firmie. Jeśli pracodawca nie narzuca określonych standardów dotyczących ubioru, a na co dzień nie mamy kontaktu z klientami, wystarczy, że codzienne stroje nie będą zbyt ekstrawaganckie, a w przypadku kobiet wyzywające. Wtedy można do nich dopasować dowolny zegarek przeznaczony na co dzień, wedle własnych upodobań, a nawet postawić na model, który będzie akcentem i doda charakteru całej stylizacji.

Jeśli jednak pracujesz na kierowniczym stanowisku lub często bierzesz udział w spotkaniach ze współpracownikami czy potencjalnymi klientami, Twoim strojem powinien być opisywany ubiór oficjalny. Wielu pracowników biurowych łączy styl elegancki z casualowym, czyli miesza style, jednak nawet tego typu stylizacja nadal mocno nawiązuje do klasyki. Wtedy i zegarek nie musi się mocno wyróżniać – można postawić na modele na skórzanym pasku czy metalowej bransolecie. Natomiast dla odważnych dobrym wyborem mogą okazać się zegarki sportowe z większą tarczą i dodatkowymi funkcjami.

Zegarek do pracy fizycznej wyróżnia się innymi cechami, gdyż przede wszystkim musi on być trwały i funkcjonalny. Osoby planujące zakup czasomierza tego typu mniejszą wagę przywiązują do jego wyglądu, a bardziej skupiają się na dodatkowych funkcjach. Wytrzymały zegarek do pracy to zazwyczaj model na gumowym pasku odporny na wstrząsy, upadki i dodatkowo wodoszczelny, np. G-Shock.

Uniwersalne zegarki na co dzień

Zegarki na co dzień to niezwykle szeroka kategoria czasomierzy. W dzisiejszych szybko zmieniających się trendów możemy do niej zaliczyć w zasadzie wszystkie rodzaje zegarków poza eleganckimi męskimi zegarkami na skórzanym pasku i niezwykle stylowymi i delikatnymi biżuteryjnymi czasomierzami dla kobiet (chociaż są fani noszenia ich także do bardziej casualowych stylizacji). Ich zestawienie ze strojem zależy od indywidualnego stylu danej osoby i efektu, jaki chce ona osiągnąć poprzez założenie zegarka.

Zegarki sportowe

Sportowy zegarek – męski, jak i damski – coraz częściej jest wybierany już nie tylko ze względu na funkcje, jakie oferuje. Zegarki w sportowym stylu o tarczy większej niż zazwyczaj i ciekawej kolorystyce mogą stać się akcesorium, które odmieni cały strój. Warto wybierać je jako jedyny akcent koloru w stylizacji lub dopasowywać do innych dodatków o podobnym odcieniu.

zegarek sportowy
Smartwatche zyskują coraz większą popularność nie tylko wśród fanów aktywności fizycznej.

Zegarki codzienne 

Do zegarków codziennych możemy zaliczyć m.in. popularne zegarki na bransolecie, ale także modele na gumowym lub nylonowym pasku. Te czasomierze posiadają dużo więcej funkcji i dodatków niż eleganckie zegarki na skórzanym pasku.

Smartwatche

Smartwatche jeszcze jakiś czas temu były noszone przede wszystkim podczas aktywności fizycznej. Dziś jednak mocno się to zmieniło i coraz więcej osób traktuje tego typu zegarki jako element stylizacji, i to nie tylko takiej w sportowym stylu. Kobiety coraz częściej łączą je ze spódniczkami czy sukienkami, a mężczyźni z marynarką i adidasami.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Szybki i delikatny makijaż do pracy – nasze propozycje!

Szybki i delikatny makijaż do pracy – nasze propozycje!

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 40 wyświetleń
Zegarki męskie – jaki wybrać? Mechanizmy, style i funkcje

Zegarki męskie – jaki wybrać? Mechanizmy, style i funkcje

  • Przeczytasz w 10 minut
  • 57 wyświetleń
Savoir-vivre i jego historia

Savoir-vivre i jego historia

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 66 wyświetleń
Dla kogo tkaniny do szycia?

Dla kogo tkaniny do szycia?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 4 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.