Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Moda biznesowa > Koszule biznesowe > Jak doprać kołnierzyk koszuli? Sprawdzone sposoby

Jak doprać kołnierzyk koszuli? Sprawdzone sposoby

Jak doprać kołnierzyk koszuli? Sprawdzone sposoby

Koszule biznesowe damskie i męskie powinny wyróżniać się przede wszystkim nieskazitelną czystością i elegancją. W czasie oficjalnych spotkań, ale także codziennej pracy w biurze, nie ma bowiem miejsca na zabrudzenia czy zagniecenia. Niedopracowany strój może zostać odebrany jako brak profesjonalizmu, a nawet szacunku wobec innych uczestników spotkania. W konsekwencji: może zaważyć nie tylko na naszym wizerunku, ale także na ostatecznym rezultacie rozmów. Jednym z elementów, które najtrudniej doprowadzić do odpowiedniego stanu, jest kołnierz. Jak doprać kołnierzyk koszuli? Podpowiadamy.

Kołnierzyk koszuli – najpopularniejsze rodzaje

Kołnierzyki brudzą się szczególnie często, ponieważ mają bezpośredni kontakt z potem. W przypadku damskich koszul łatwo także o sytuację, w której kołnierzyk może wyplamić się od makijażu. Dbanie o wygląd tej części koszuli jest natomiast niezwykle istotne, w końcu to ten element znajduje się najbliżej twarzy i często najbardziej rzuca się w oczy. Kołnierzyka nie sposób ukryć.

Nie w każdej koszuli kołnierzyk jest jednak taki sam. Na przykład koszule z tak zwaną stójką uchodzą za niezbyt formalne i nie nadają się na biznesowe spotkania. Kołnierzyki buton-down z wyłogami przypinanymi do górnej części koszuli również nie będą dobre na biznesowe spotkania, choć są dopuszczalne w codziennym stroju do biura.

Najbardziej uniwersalne są kołnierzyki klasyczne, czasami określane jako kent. Charakteryzują się stosunkowo długimi wyłogami o średniej szerokości rozstawienia. Są przystosowane do noszenia krawata, nie będzie więc problemu z dodaniem tego elementu garderoby na bardziej oficjalne spotkania. Kołnierzyk kent nada się zarówno na spotkania biznesowe, jak i część codziennego stroju w biurze. Koszule z kołnierzykiem włoskim oraz łamanym są jeszcze bardziej eleganckie i należy je raczej zostawić na szczególne okazje, a nie biznesowe negocjacje.

Logos Dystrybucja – Koszule biznesowe z logo Twojej firmy. Sprawdź na https://sklep-logos.pl/!

Czysty kołnierzyk – jak prać koszule?

Pytanie “jak prać koszule bawełniane” często dotyczy zatem kołnierzyków, ale także mankietów. Jest to bowiem kolejna z zewnętrznych części koszuli, która może być szczególnie narażona na kontakt z czynnikami powodującymi zabrudzenie. Często, nawet nieświadomie, dotykamy ich palcami. Najtrudniej jest oczywiście doprać mankiet koszuli białej, bo to na nim wszelkie plamy są najbardziej widoczne. Z tego powodu o kołnierzyk i mankiety warto zadbać jeszcze przed wrzuceniem koszuli do pralki. Kilka prostych zabiegów może pomóc w utrzymaniu ich w czystości i wywabieniu pozornie najtrudniejszych plam.

Szampon do włosów

W doprowadzeniu kołnierzyka do stanu używalności pomocny może być zwykły szampon do włosów. To rozwiązanie najlepiej nadaje się do pojedynczych plam. Szampon trzeba delikatnie wetrzeć w zabrudzone miejsce i odstawić koszulę na dwie godziny. Po takim zabiegu rekomenduje się ręczne wypranie koszuli – zabrudzenia z kołnierzyka powinny zniknąć.

Soda oczyszczona

To rozwiązanie najlepsze dla białych koszul. Soda oczyszczona, której czasami używamy w kuchni, posiada bowiem również właściwości wybielające. By przygotować ją do wywabiania plam z kołnierzyka, kilka łyżek tego proszku najlepiej rozpuścić w szklance wody. Przygotowany preparat trzeba teraz nałożyć na zabrudzone miejsca, najlepiej małą szczotką – na przykład szczoteczką do zębów. Po chwili mieszankę należy spłukać, a koszulę po prostu wyprać w pralce.

Płyn do mycia naczyń

To kolejny ze środków do walki z plamami na kołnierzykach i mankietach, który każdy ma pod ręką. Płyn do mycia naczyń bywa używany do różnego rodzaju plam, zwłaszcza tych tłustych, posiada bowiem właściwości rozpuszczające tłuszcz. Po rozcieńczeniu odrobiny płynu w wodzie trzeba będzie natrzeć nim kołnierzyk i pozostawić na kilkanaście minut, a następnie wyprać w pralce. Płyn powinien pomóc proszkowi do prania w wywabieniu plam.

Biały ocet

Również ten element kuchennego wyposażenia ma właściwości wybielające, świetnie nada się więc do białych kołnierzyków. Szczególnie dobrze radzi sobie z zabrudzeniami spowodowanymi potem. Kilka łyżek octu należy rozpuścić w szklance wody i nanieść preparat na plamy szczoteczką. Mieszanina musi mieć czas na działanie, warto więc zostawić koszulę na kilkadziesiąt minut, a następnie dokładnie spłukać kołnierzyk lub mankiet. A potem, jak zazwyczaj, wyprać koszulę w pralce. Ocet znacznie wzmocni działanie proszku do prania.

Pranie kołnierzyków – o czym jeszcze pamiętać?

W przypadku dbania o kołnierzyki i mankiety koszul ważne jest, by walczyć z plamami od razu, gdy się pojawią. Jeżeli nie zadbamy o to w odpowiedni sposób, plamy, których nie udało się pozbyć w czasie pierwszego prania, zostaną utrwalone. Walka z nimi przed kolejnym praniem okaże się wówczas znacznie trudniejsza. Mimo to wszystkich wymienionych powyżej metod należy próbować ostrożnie – najlepiej najpierw przetestować je w mniej widocznym miejscu niż kołnierzyk czy mankiet. Nigdy bowiem do końca nie wiadomo, jak zachowa się dany materiał w kontakcie z sodą czy octem.Pozostaje jeszcze pytanie – jak prać białe koszule w pralce? Odpowiedź jest prozaiczna: dokładnie tak, jak jest to opisane na metce. Nawet jeśli temperatura wody na niej umieszczona wydaje nam się zbyt niska, lepiej nie ryzykować prania w cieplejszej. W takim wypadku być może łatwiej będzie pozbyć się poważnych plam i zabrudzeń, ale możemy bezpowrotnie zniszczyć materiał i sprawić, że koszule biznesowe nie będą już do niczego więcej się nadawać.

Mniejsze obawy będą towarzyszyć koszulom biznesowym zdobionym wytrzymałym haftem komputerowym. O nich i innych ubraniach zdobionych tą techniką przeczytasz w kolejnym artykule: W biurze i delegacji. Jakie ubrania firmowe warto ozdobić haftem komputerowym?

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Koszulka polo jako gadżet reklamowy. Kiedy warto na nią postawić?

Koszulka polo jako gadżet reklamowy. Kiedy warto na nią postawić?

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 12 wyświetleń
Chusta wielofunkcyjna z nadrukiem. Poznaj modne i funkcjonalne sposoby wiązania

Chusta wielofunkcyjna z nadrukiem. Poznaj modne i funkcjonalne sposoby wiązania

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 29 wyświetleń
Jakie są rodzaje rajstop i który z nich wybrać?

Jakie są rodzaje rajstop i który z nich wybrać?

  • Przeczytasz w 7 minut
  • 53 wyświetleń
Rodzaje tiulu i ich wykorzystanie. Do czego ta tkanina nadaje się najlepiej?

Rodzaje tiulu i ich wykorzystanie. Do czego ta tkanina nadaje się najlepiej?

  • Przeczytasz w 7 minut
  • 134 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.