Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Moda biznesowa > Koszule biznesowe > Jak doprać kołnierzyk koszuli? Sprawdzone sposoby

Jak doprać kołnierzyk koszuli? Sprawdzone sposoby

Jak doprać kołnierzyk koszuli? Sprawdzone sposoby

Koszule biznesowe damskie i męskie powinny wyróżniać się przede wszystkim nieskazitelną czystością i elegancją. W czasie oficjalnych spotkań, ale także codziennej pracy w biurze, nie ma bowiem miejsca na zabrudzenia czy zagniecenia. Niedopracowany strój może zostać odebrany jako brak profesjonalizmu, a nawet szacunku wobec innych uczestników spotkania. W konsekwencji: może zaważyć nie tylko na naszym wizerunku, ale także na ostatecznym rezultacie rozmów. Jednym z elementów, które najtrudniej doprowadzić do odpowiedniego stanu, jest kołnierz. Jak doprać kołnierzyk koszuli? Podpowiadamy.

Kołnierzyk koszuli – najpopularniejsze rodzaje

Kołnierzyki brudzą się szczególnie często, ponieważ mają bezpośredni kontakt z potem. W przypadku damskich koszul łatwo także o sytuację, w której kołnierzyk może wyplamić się od makijażu. Dbanie o wygląd tej części koszuli jest natomiast niezwykle istotne, w końcu to ten element znajduje się najbliżej twarzy i często najbardziej rzuca się w oczy. Kołnierzyka nie sposób ukryć.

Nie w każdej koszuli kołnierzyk jest jednak taki sam. Na przykład koszule z tak zwaną stójką uchodzą za niezbyt formalne i nie nadają się na biznesowe spotkania. Kołnierzyki buton-down z wyłogami przypinanymi do górnej części koszuli również nie będą dobre na biznesowe spotkania, choć są dopuszczalne w codziennym stroju do biura.

Najbardziej uniwersalne są kołnierzyki klasyczne, czasami określane jako kent. Charakteryzują się stosunkowo długimi wyłogami o średniej szerokości rozstawienia. Są przystosowane do noszenia krawata, nie będzie więc problemu z dodaniem tego elementu garderoby na bardziej oficjalne spotkania. Kołnierzyk kent nada się zarówno na spotkania biznesowe, jak i część codziennego stroju w biurze. Koszule z kołnierzykiem włoskim oraz łamanym są jeszcze bardziej eleganckie i należy je raczej zostawić na szczególne okazje, a nie biznesowe negocjacje.

Logos Dystrybucja – Koszule biznesowe z logo Twojej firmy. Sprawdź na https://sklep-logos.pl/!

Czysty kołnierzyk – jak prać koszule?

Pytanie “jak prać koszule bawełniane” często dotyczy zatem kołnierzyków, ale także mankietów. Jest to bowiem kolejna z zewnętrznych części koszuli, która może być szczególnie narażona na kontakt z czynnikami powodującymi zabrudzenie. Często, nawet nieświadomie, dotykamy ich palcami. Najtrudniej jest oczywiście doprać mankiet koszuli białej, bo to na nim wszelkie plamy są najbardziej widoczne. Z tego powodu o kołnierzyk i mankiety warto zadbać jeszcze przed wrzuceniem koszuli do pralki. Kilka prostych zabiegów może pomóc w utrzymaniu ich w czystości i wywabieniu pozornie najtrudniejszych plam.

Szampon do włosów

W doprowadzeniu kołnierzyka do stanu używalności pomocny może być zwykły szampon do włosów. To rozwiązanie najlepiej nadaje się do pojedynczych plam. Szampon trzeba delikatnie wetrzeć w zabrudzone miejsce i odstawić koszulę na dwie godziny. Po takim zabiegu rekomenduje się ręczne wypranie koszuli – zabrudzenia z kołnierzyka powinny zniknąć.

Soda oczyszczona

To rozwiązanie najlepsze dla białych koszul. Soda oczyszczona, której czasami używamy w kuchni, posiada bowiem również właściwości wybielające. By przygotować ją do wywabiania plam z kołnierzyka, kilka łyżek tego proszku najlepiej rozpuścić w szklance wody. Przygotowany preparat trzeba teraz nałożyć na zabrudzone miejsca, najlepiej małą szczotką – na przykład szczoteczką do zębów. Po chwili mieszankę należy spłukać, a koszulę po prostu wyprać w pralce.

Płyn do mycia naczyń

To kolejny ze środków do walki z plamami na kołnierzykach i mankietach, który każdy ma pod ręką. Płyn do mycia naczyń bywa używany do różnego rodzaju plam, zwłaszcza tych tłustych, posiada bowiem właściwości rozpuszczające tłuszcz. Po rozcieńczeniu odrobiny płynu w wodzie trzeba będzie natrzeć nim kołnierzyk i pozostawić na kilkanaście minut, a następnie wyprać w pralce. Płyn powinien pomóc proszkowi do prania w wywabieniu plam.

Biały ocet

Również ten element kuchennego wyposażenia ma właściwości wybielające, świetnie nada się więc do białych kołnierzyków. Szczególnie dobrze radzi sobie z zabrudzeniami spowodowanymi potem. Kilka łyżek octu należy rozpuścić w szklance wody i nanieść preparat na plamy szczoteczką. Mieszanina musi mieć czas na działanie, warto więc zostawić koszulę na kilkadziesiąt minut, a następnie dokładnie spłukać kołnierzyk lub mankiet. A potem, jak zazwyczaj, wyprać koszulę w pralce. Ocet znacznie wzmocni działanie proszku do prania.

Pranie kołnierzyków – o czym jeszcze pamiętać?

W przypadku dbania o kołnierzyki i mankiety koszul ważne jest, by walczyć z plamami od razu, gdy się pojawią. Jeżeli nie zadbamy o to w odpowiedni sposób, plamy, których nie udało się pozbyć w czasie pierwszego prania, zostaną utrwalone. Walka z nimi przed kolejnym praniem okaże się wówczas znacznie trudniejsza. Mimo to wszystkich wymienionych powyżej metod należy próbować ostrożnie – najlepiej najpierw przetestować je w mniej widocznym miejscu niż kołnierzyk czy mankiet. Nigdy bowiem do końca nie wiadomo, jak zachowa się dany materiał w kontakcie z sodą czy octem.Pozostaje jeszcze pytanie – jak prać białe koszule w pralce? Odpowiedź jest prozaiczna: dokładnie tak, jak jest to opisane na metce. Nawet jeśli temperatura wody na niej umieszczona wydaje nam się zbyt niska, lepiej nie ryzykować prania w cieplejszej. W takim wypadku być może łatwiej będzie pozbyć się poważnych plam i zabrudzeń, ale możemy bezpowrotnie zniszczyć materiał i sprawić, że koszule biznesowe nie będą już do niczego więcej się nadawać.

Mniejsze obawy będą towarzyszyć koszulom biznesowym zdobionym wytrzymałym haftem komputerowym. O nich i innych ubraniach zdobionych tą techniką przeczytasz w kolejnym artykule: W biurze i delegacji. Jakie ubrania firmowe warto ozdobić haftem komputerowym?

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Książki o rozwoju osobistym – 5 tytułów, które warto przeczytać

Książki o rozwoju osobistym – 5 tytułów, które warto przeczytać

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 12 wyświetleń
Chcesz wyglądać dobrze w koszulce polo? Stylowi mężczyźni zawsze przestrzegają tych zasad!

Chcesz wyglądać dobrze w koszulce polo? Stylowi mężczyźni zawsze przestrzegają tych zasad!

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 4 wyświetleń
Tkanina na koszule typu non iron czy klasyczna? Jaki materiał wybrać?

Tkanina na koszule typu non iron czy klasyczna? Jaki materiał wybrać?

  • Przeczytasz w 9 minut
  • 110 wyświetleń
Chusta z nadrukiem, opaska czy czapka z daszkiem? Jakie nakrycie głowy wybrać na lato?

Chusta z nadrukiem, opaska czy czapka z daszkiem? Jakie nakrycie głowy wybrać na lato?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 52 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.