Jak doprać kołnierzyk koszuli? Sprawdzone sposoby
- Data publikacji 08 maja 2020
- Przeczytasz w 5 minut
- 331 wyświetleń
Koszule biznesowe damskie i męskie powinny wyróżniać się przede wszystkim nieskazitelną czystością i elegancją. W czasie oficjalnych spotkań, ale także codziennej pracy w biurze, nie ma bowiem miejsca na zabrudzenia czy zagniecenia. Niedopracowany strój może zostać odebrany jako brak profesjonalizmu, a nawet szacunku wobec innych uczestników spotkania. W konsekwencji: może zaważyć nie tylko na naszym wizerunku, ale także na ostatecznym rezultacie rozmów. Jednym z elementów, które najtrudniej doprowadzić do odpowiedniego stanu, jest kołnierz. Jak doprać kołnierzyk koszuli? Podpowiadamy.
Kołnierzyk koszuli – najpopularniejsze rodzaje
Kołnierzyki brudzą się szczególnie często, ponieważ mają bezpośredni kontakt z potem. W przypadku damskich koszul łatwo także o sytuację, w której kołnierzyk może wyplamić się od makijażu. Dbanie o wygląd tej części koszuli jest natomiast niezwykle istotne, w końcu to ten element znajduje się najbliżej twarzy i często najbardziej rzuca się w oczy. Kołnierzyka nie sposób ukryć.
Nie w każdej koszuli kołnierzyk jest jednak taki sam. Na przykład koszule z tak zwaną stójką uchodzą za niezbyt formalne i nie nadają się na biznesowe spotkania. Kołnierzyki buton-down z wyłogami przypinanymi do górnej części koszuli również nie będą dobre na biznesowe spotkania, choć są dopuszczalne w codziennym stroju do biura.
Najbardziej uniwersalne są kołnierzyki klasyczne, czasami określane jako kent. Charakteryzują się stosunkowo długimi wyłogami o średniej szerokości rozstawienia. Są przystosowane do noszenia krawata, nie będzie więc problemu z dodaniem tego elementu garderoby na bardziej oficjalne spotkania. Kołnierzyk kent nada się zarówno na spotkania biznesowe, jak i część codziennego stroju w biurze. Koszule z kołnierzykiem włoskim oraz łamanym są jeszcze bardziej eleganckie i należy je raczej zostawić na szczególne okazje, a nie biznesowe negocjacje.
Logos Dystrybucja – Koszule biznesowe z logo Twojej firmy. Sprawdź na https://sklep-logos.pl/!
Czysty kołnierzyk – jak prać koszule?
Pytanie “jak prać koszule bawełniane” często dotyczy zatem kołnierzyków, ale także mankietów. Jest to bowiem kolejna z zewnętrznych części koszuli, która może być szczególnie narażona na kontakt z czynnikami powodującymi zabrudzenie. Często, nawet nieświadomie, dotykamy ich palcami. Najtrudniej jest oczywiście doprać mankiet koszuli białej, bo to na nim wszelkie plamy są najbardziej widoczne. Z tego powodu o kołnierzyk i mankiety warto zadbać jeszcze przed wrzuceniem koszuli do pralki. Kilka prostych zabiegów może pomóc w utrzymaniu ich w czystości i wywabieniu pozornie najtrudniejszych plam.
Szampon do włosów
W doprowadzeniu kołnierzyka do stanu używalności pomocny może być zwykły szampon do włosów. To rozwiązanie najlepiej nadaje się do pojedynczych plam. Szampon trzeba delikatnie wetrzeć w zabrudzone miejsce i odstawić koszulę na dwie godziny. Po takim zabiegu rekomenduje się ręczne wypranie koszuli – zabrudzenia z kołnierzyka powinny zniknąć.
Soda oczyszczona
To rozwiązanie najlepsze dla białych koszul. Soda oczyszczona, której czasami używamy w kuchni, posiada bowiem również właściwości wybielające. By przygotować ją do wywabiania plam z kołnierzyka, kilka łyżek tego proszku najlepiej rozpuścić w szklance wody. Przygotowany preparat trzeba teraz nałożyć na zabrudzone miejsca, najlepiej małą szczotką – na przykład szczoteczką do zębów. Po chwili mieszankę należy spłukać, a koszulę po prostu wyprać w pralce.
Płyn do mycia naczyń
To kolejny ze środków do walki z plamami na kołnierzykach i mankietach, który każdy ma pod ręką. Płyn do mycia naczyń bywa używany do różnego rodzaju plam, zwłaszcza tych tłustych, posiada bowiem właściwości rozpuszczające tłuszcz. Po rozcieńczeniu odrobiny płynu w wodzie trzeba będzie natrzeć nim kołnierzyk i pozostawić na kilkanaście minut, a następnie wyprać w pralce. Płyn powinien pomóc proszkowi do prania w wywabieniu plam.
Biały ocet
Również ten element kuchennego wyposażenia ma właściwości wybielające, świetnie nada się więc do białych kołnierzyków. Szczególnie dobrze radzi sobie z zabrudzeniami spowodowanymi potem. Kilka łyżek octu należy rozpuścić w szklance wody i nanieść preparat na plamy szczoteczką. Mieszanina musi mieć czas na działanie, warto więc zostawić koszulę na kilkadziesiąt minut, a następnie dokładnie spłukać kołnierzyk lub mankiet. A potem, jak zazwyczaj, wyprać koszulę w pralce. Ocet znacznie wzmocni działanie proszku do prania.
Pranie kołnierzyków – o czym jeszcze pamiętać?
W przypadku dbania o kołnierzyki i mankiety koszul ważne jest, by walczyć z plamami od razu, gdy się pojawią. Jeżeli nie zadbamy o to w odpowiedni sposób, plamy, których nie udało się pozbyć w czasie pierwszego prania, zostaną utrwalone. Walka z nimi przed kolejnym praniem okaże się wówczas znacznie trudniejsza. Mimo to wszystkich wymienionych powyżej metod należy próbować ostrożnie – najlepiej najpierw przetestować je w mniej widocznym miejscu niż kołnierzyk czy mankiet. Nigdy bowiem do końca nie wiadomo, jak zachowa się dany materiał w kontakcie z sodą czy octem.Pozostaje jeszcze pytanie – jak prać białe koszule w pralce? Odpowiedź jest prozaiczna: dokładnie tak, jak jest to opisane na metce. Nawet jeśli temperatura wody na niej umieszczona wydaje nam się zbyt niska, lepiej nie ryzykować prania w cieplejszej. W takim wypadku być może łatwiej będzie pozbyć się poważnych plam i zabrudzeń, ale możemy bezpowrotnie zniszczyć materiał i sprawić, że koszule biznesowe nie będą już do niczego więcej się nadawać.
Mniejsze obawy będą towarzyszyć koszulom biznesowym zdobionym wytrzymałym haftem komputerowym. O nich i innych ubraniach zdobionych tą techniką przeczytasz w kolejnym artykule: W biurze i delegacji. Jakie ubrania firmowe warto ozdobić haftem komputerowym?
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Na jakie okazje najlepiej kupić garnitur na miarę i czym musi się cechować?
- Przeczytasz w 6 minut
- 30 wyświetleń
Chusta z nadrukiem, opaska czy czapka z daszkiem? Jakie nakrycie głowy wybrać na lato?
- Przeczytasz w 6 minut
- 55 wyświetleń