Jak nas widzą, tak nas… traktują. Kolory w biznesowym dress code
- Data publikacji 29 kwietnia 2020
- Przeczytasz w 6 minut
- 39 wyświetleń
W wielu branżach odzież, jaką należy zakładać do pracy, jest ściśle określona w regulaminie danej firmy. Zazwyczaj pracownicy branży gastronomicznej czy odzieżowej dostają ubrania służbowe, na których widnieje logo danego przedsiębiorstwa. Wówczas muszą zrezygnować z noszenia własnych ubrań w pracy. Jednakże dress code jest określany nie tylko w centrach handlowych czy restauracjach. Również w świecie biznesu obowiązują pewne reguły, których należy przestrzegać, jeśli chcemy być traktowani poważnie przez większość przedsiębiorców. Oczywiście sposób ubioru jest ściśle uzależniony od miejsca pracy. Inne wymagania dotyczące ubioru mają pracownicy banków od np. osób pełniących funkcje kierownicze w dużych korporacjach. Dress code określa nie tylko rodzaj odzieży, jaką należy ubierać do pracy, ale także jej kolorystykę. Regulamin ubioru zawiera także informacje dotyczące ilości noszonych akcesoriów oraz stosowanie odpowiednich perfum. Jednakże w tym artykule skupimy się na kolorach ubrań, które można zakładać pracując w świecie biznesowym. Sprawdź jak ubrać się stosownie do stanowiska!
Klasyczny strój biznesowy
Biznesowy strój klasyczny jest określany mianem formalnego. Powinien być elegancki, stylowy i stonowany. Klasyka ubioru oczywiście każdemu kojarzy się z czarno-białym mundurkiem zakładanym na szkolne akademie i apele. W świecie biznesu taki styl ubioru jest bardzo ceniony i niezwykle popularny. Co powinien nosić mężczyzna będący biznesmenem lub kobieta na stanowisku dyrektorskim? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!
Logos Dystrybucja – Nadruk na odzieży biznesowej. Sprawdź na https://sklep-logos.pl/!
Odzież dla mężczyzny
Każdy szanujący się biznesmen przychodzi do pracy każdego dnia ubrany w garnitur. Niezwykle istotny jest kolor tego rodzaju odzieży. Mężczyzna będący członkiem zarządu firmy bądź jej prezesem powinien prezentować się profesjonalnie. Dlatego też ważne jest, aby nosił garnitury na miarę w ciemnych kolorach. Wskazane barwy to czerń, granat oraz grafit. Kolejną częścią garderoby mężczyzny będącego biznesmenem jest koszula. Najlepiej jeśli jest w kolorze białym i posiada długi rękaw. Jej mankiet powinien delikatnie wystawać z rękawa marynarki. Mężczyzna na wysokim stanowisku obowiązkowo musi zakładać krawat. Najlepiej jeśli ten dodatek jest gładki, w stonowanych odcieniach i świetnie pasuje do pozostałych elementów garderoby. Kolejnym ważnym elementem stroju szanującego się biznesmana jest kolor skarpetek. Tutaj zasada jest prosta, powinien on być taki sam jak barwa spodni od garnituru oraz butów. Równie istotna jest ich długość. Ważne jest, aby w pozycji siedzącej spod nogawki spodni, nie wystawała naga łydka. Dlatego też najlepiej zrezygnować z zakładania stopek do pracy. Buty, jak już wcześniej zostało to wspomniane, powinny odpowiadać kolorowi garnituru. Optymalnym rozwiązaniem jest założenie klasycznych czarnych lakierków, które zakrywają palce oraz piętę.
Odzież dla kobiety
Kobieta na wysokim stanowisku powinna pamiętać o zasadach gustownego i eleganckiego ubioru. Dlatego też mimo szafy pełnej kolorowych sukienek w różne printy nie powinna zakładać ich do pracy. Jeśli chce wyglądać jak osoba na poziomie, która ceni sobie profesjonalizm, sama powinna wyglądać profesjonalnie. Dlatego też dress code narzuca zakładanie odzieży w stonowanych kolorach. Najlepiej więc, ubierać czarne, szare, brązowe lub granatowe sukienki, które dodatkowo nie posiadają zbyt ekstrawaganckiego dekoltu oraz zasłaniają ramiona i sięgają delikatnie za kolano. Taka sama zasada dotyczy także kompletów, w których skład wchodzi spódnica i marynarka. Jednakże do takiego zestawu, warto dobrać białą lub czarną gładką koszulę z długim rękawem. Bizneswoman może także rozważyć założenie eleganckiego, długiego kombinezony bądź damskiej wersji garnituru. Taka stylizacja z pewnością doda jej klasy i będzie prezentowała się niezwykle profesjonalnie. Warto także zwrócić uwagę na kolor rajstop. Najlepiej wybierać takie w kolorze skóry, czarne lub w odcieniach szarości. Odnośnie butów, oczywiście najlepiej sprawdzą się czółenka na niezbyt wysokiej szpilce, które zakrywają palce oraz pięty. Należy także zwrócić uwagę na dobór perfum. Powinny one mieć delikatny i zmysłowy zapach.
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w męskie garnitury na miarę? Poznaj fakty i mity dotyczące tego typu odzieży!
Strój biznesowy z elementami stroju swobodnego
Osoby pracujące na niższych stanowiskach, np. będące menedżerami bądź kierownikami, zwykle nie mają obowiązku ubierania się w odzież o stonowanych kolorach. Oczywiście stroje powinny być eleganckie, jednak już nie tak formalne jak u właścicieli firm czy dyrektorów poszczególnych działów. Sprawdźmy, jaki dress code obowiązuje mężczyznę, a jaki kobietę!
Strój dla mężczyzny
Mężczyzna na stanowisku kierowniczym również powinien prezentować się elegancko i wyróżniać stylem ubioru spośród swoich podwładnych. Powinien on nosić także garnitur, jednakże może on być wykonany z nieco mniej sztywnego materiału. Do tego koszula może mieć inny kolor niż biały. Warto zdecydować się na beżowy lub błękitny. Dozwolone jest także zakładanie koszuli w drobną kratkę lub wąskie paski. Nie ma także wymogu, by ten element garderoby musiał posiadać długi rękaw. Zasada dotycząca obuwia i skarpet pozostaje niezmienna. Można także zrezygnować z noszenia krawata.
Strój dla kobiety
Kobieta pełniąca kierownicze funkcje może pokusić się o wybieranie innych kolorów niż odcienie ziemi. Warto jednak pamiętać, że barwy odzieży wciąż powinny być stonowane. Możne ona założyć np. bordową sukienkę lub kombinezon w odcieniu zgaszonej pomarańczy. Oczywiście zasady dotyczące kroju sukienki pozostają niezmienne. Modyfikacji ulega jedynie dobór koloru i możliwość wybierania kreacji w kraciaste lub kwieciste wzory. Warto wiedzieć, że kostium, można zastąpić marynarkę eleganckim kardiganem. Wskazane jest także zakładanie kostiumów w pasy lub groszki.
Biznesowo i na co dzień
Taki strój z pewnością jest znacznie wygodniejszy niż odzież formalna oraz klasyczna z elementami swobodnymi. Tutaj zarówno kobieta, jak i mężczyzna ma znacznie większą dowolność w dobieraniu strojów. Styl biznesowy i na co dzień jest przeznaczony dla pracowników biura, którzy jednak nie pełnią funkcji kierowniczych ani dyrektorskich. Zwykle są to osoby będące czyimiś podwładnymi.
Strój swobodny dla mężczyzny
W przypadku stroju swobodnego, mężczyzna może zrezygnować z zakładania garnituru i koszuli. Oczywiście nie ma zasady, która zabraniałaby mu nosić taką odzież, ale z uwagi na to iż taki strój nie należy do najwygodniejszych, wiele osób korzysta z możliwości założenia na siebie nieco swobodniejszych ubrań. Oczywiście nadal warto wyglądać odrobinę elegancko, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć na siebie gładki T-shirt i marynarkę bez podpinki. Do tego można dobrać ciemne dżinsy oraz sznurowane buty i swobodna, ale elegancka stylizacja gotowa. Oczywiście można także zastąpić marynarkę swetrem, jednakże wówczas warto założyć koszulę.
Strój swobodny dla kobiety
Dress code swobodny daje kobiecie znacznie większe pole manewru związane z doborem odzieży niż style wymienione we wcześniejszych akapitach. Pozwala on na zrezygnowanie z zakładania marynarki oraz założenie ubrań o wyrazistych kolorach i rozmaitych wzorach. Kobieta może także założyć dżinsy, które powinny być w ciemnym kolorze i pozbawione przetarć. Wybierając sukienki do pracy, warto jednak wciąż decydować się na modele, które nie eksponują kobiecych atutów w zbyt ekstrawagancki sposób. Natomiast w kwestii obuwia, można zamienić niewygodne szpilki na baleriny o płaskim obcasie, zakrywające palce i piętę.
Aby zawsze wyglądać profesjonalnie, warto również zadbać o jakość ubrań i utrzymanie ich w idealnym stanie. Duże znaczenie będzie tutaj miało ich przechowywanie oraz składanie. O tym, jak składać odzież pisaliśmy w artykule https://odziezbiznesowa.pl/jak-skladac-ubrania-i-tekstylia-poznaj-najlepsze-metody, do którego odsyłamy wszystkich zainteresowanych!
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Tłoczenie odzieży reklamowej i roboczej – kiedy można zastosować tę metodę?
- Przeczytasz w 5 minut
- 50 wyświetleń