Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Praktyczny poradnik
- Data publikacji 11 lutego 2021
- Przeczytasz w 10 minut
- 45 wyświetleń
Ubranie na rozmowę kwalifikacyjną powinno nas dobrze zaprezentować potencjalnemu pracodawcy. Każda branża, a nawet poszczególne firmy będą się od siebie różnić pod względem wymagań co do stroju pracownika, ale pytanie, który każdy sobie stawia przed pierwszą wizytą w nowej firmie to – co ubrać na rozmowę o pracę? W końcu teraz jeszcze nie znamy ogólnych zasad panujących w biurze lub zakładzie pracy, więc musimy stosować się pewnych ogólnych zasad.
Jak ubrać się na rozmowę o pracę – ogólne zasady mówiące co ubrać na rozmowę o kwalifikacyjną w różnych zawodach
Na samym początku warto poruszyć kwestie najbardziej oczywiste. Po pierwsze ubrania powinny na nas dobrze leżeć. Oznacza to, że jeśli nasz ostatni garnitur kupiliśmy na studniówkę, a aplikujemy do firmy na ostatnim roku studiów są duże szanse, że nasz elegancki strój nie będzie już tak dobrze na nas leżeć. W trakcie rozsyłania CV oprócz rozglądania się za ciekawymi ofertami pracy, przeglądnijmy też szafę, aby sprawdzić, czy znajduje się tam coś, w czym będziemy mogli spotkać się z potencjalnym szefem. Jeśli nasz garnitur po latach świetnie leży – dalej możemy go nosić, ale to normalne, że w ciągu kilku lat nasza sylwetka się zmieni. W takiej sytuacji spróbujmy znaleźć inny elegancki strój lub zdecydujmy się na garnitury na miarę. To samo tyczy się oczywiście pań – za krótka spódnica z liceum nie będzie o nas dobrze świadczyć.
Oprócz dobrania rozmiaru do naszej figury powinniśmy zadbać o czystość i ogólną prezencję stroju. Dzień lub dwa przed rozmową należy sprawdzić czy ubrania, które chcemy założyć mają jakieś defekty. Mogą to być plamki, dziury wygryzione przez mole czy nawet brakujący guzik. Jeśli sprawdzimy to wystarczająco wcześnie zdążmy oddać ubrania do krawca, zrobić porządne pranie itp. A na sam koniec warto upewnić się, że strój jest wyprasowany i nie mnie się przy każdym najmniejszym ruchu. Gdy cała nasza check lista jest sprawdzona, możemy spróbować dopasować strój do stanowiska, na które aplikujemy.
Ubranie na rozmowę o pracę w zależności od płci
W zależności od płci, obie strony mogą popełnić różne faux pas, dlatego warto zapamiętać, że niezależnie od zawodu nie wypada ubierać się w nieodpowiedni sposób. Dla pań będą to zbyt głębokie dekolty, za krótkie spódniczki, ostentacyjna biżuteria czy bardzo mocny makijaż. Co nie znaczy, że kobiety muszą stawić się na rozmowie całkowicie zakryte, chodzi jedynie o zachowanie smaku w naszym ubiorze. Jeśli decydujemy się na wycięty dekolt, załóżmy dłuższą spódnicę, a gdy ubieramy kolczyki i delikatny naszyjnik, bransoletki możemy zostawić w domu. Należy pamiętać, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej chcemy zwrócić uwagę na nasze umiejętności i doświadczenie zawodowe, a nie wygląd.
W przypadku panów jednym z częstych błędów jest wybranie nieodpowiedniego koloru skarpetek i niedopasowanie ubrań. Na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych można było zauważyć, że panowie kupują zbyt duże garnitury. Niestety dalej możemy zauważyć, że garnitury kupuje się „na zapas”, co nie wygląda profesjonalnie. Drugą kwestią jest zbyt sportowy ubiór, dresy i bluzy z kapturem zostawmy w domu, ponieważ taki strój nie będzie dobrze wyglądał na rozmowie o pracę. Nawet aktualnie modny strój łączący ubrania sportowe z eleganckimi jest połączeniem, które nie sprawdzi się w większości miejsc pracy.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do biura?
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną do banku, biura lub innej instytucji, gdzie strój jest bardzo ważny? Na początku trzeba wiedzieć, jakie zasady ogólnie panują w naszym docelowym miejscu pracy. W większości przypadków rozmowa kwalifikacyjna to nasza pierwsza wizyta w placówce, ale to nie znaczy, że nie będziemy nic wiedzieć o polityce i zasadach panujących w firmie. Na przykład, banki oraz inne instytucje finansowe to miejsca, w których najczęściej obowiązują dość restrykcyjne zasady ubioru. Wśród zasad ubioru możemy spotkać się z:
- zakazem odsłoniętych ramion,
- obowiązkiem noszenia rajstop, gdy panie mają odsłonięte nogi,
- zakazem malowania paznokci na ciemne kolory,
- obowiązek noszenia zabudowanych butów,
- brak możliwości noszenia dżinsów,
- czy wiele innych.
Oczywiście wyżej wymienione przykłady to jedynie pokazanie, że w niektórych miejscach obowiązują dość ograniczające zasady, ale może się okazać, że Twoja korporacja podchodzi do tej kwestii zupełnie inaczej. Dobrze przecież wiemy, że w firmach informatycznych strój schodzi na drugi, a może i nawet trzeci plan, bo liczy się, aby pracownik mógł swobodnie i dokładnie wykonywać swoje zadania. Jednak na rozmowę o pracę warto ubrać się elegancko, ponieważ pokazujemy w ten sposób szacunek do przedsiębiorstwa oraz rekrutera. Więc w czym na rozmowę o pracę, gdy aplikujemy do korporacji?
Strój mężczyzny na rozmowę o pracę w biurze
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Mężczyzna będzie mógł skorzystać ze sprawdzonego klasyka – garnitur, koszula, eleganckie buty oraz pasujące skarpetki. Co do ostatniego elementu garderoby, powinniśmy na niego szczególnie uważać. W ostatnich latach zapanowała moda na kolorowe i wzorzyste skarpetki. Taki wybór nie będzie odpowiedni do większości miejsc, ponieważ może wskazywać na to, że również na biznesowych spotkaniach dokonalibyśmy takiego wyboru. A to już ma wpływ na odbiór firmy przez potencjalnych lub obecnych wspólników, którzy mogą nie podzielać naszego zamiłowania do nowoczesnej mody. Dlatego właśnie warto pamiętać o odpowiedniej długości i kolorze skarpetek. Startując na wyższe stanowiska, krawat będzie dobrym dodatkiem kompletującym cały wizerunek. Ta część garderoby jest bardzo osobista i dopasowana do charakteru konkretnej osoby, ale powinniśmy pamiętać, że dalej musi być profesjonalni. Tutaj również starajmy się wybierać eleganckie modele pasujące do koszuli.
Strój kobiety na rozmowę o pracę w biurze
I w tym miejscu pojawia się problem związany z podejściem do aktualnych trendów i klasycznych rozwiązań. Na wykładach z savoir vivre i etykiety korporacyjnej powtarzane jest, że elegancki strój kobiety to marynarka połączona z pasującą spódnica lub elegancka sukienka. Taki komplet rzeczywiście jest elegancki, ale obecna moda woli komplety zrobione z żakietów i spodni, które mają nawiązywać do męskich garniturów, które w konserwatywnych firmach są zarezerwowane jedynie na tak zwane „luźne piątki”. Przez tą zasadę, bezpieczniej będzie wybrać garnitur złożony z spódnicy i marynarki. A skoro już o spódnicy mowa, nie możemy zapomnieć o (znienawidzonych) rajstopach. Niestety, ale w wielu miejscach dalej obowiązuje zasada zakrywania nóg. Najlepsze wyborem będą cieliste, 6 den – i tutaj kolejny raz musimy uważać. Cielisty kolor może oznaczać dla wielu osób coś innego, ponieważ różnimy się karnacją. Przy wyborze rajstop warto się zastanowić dłuższą chwilę, czy dany kolor będzie dobrze wyglądał na naszych nogach, czyli czy nie będzie ani za ciemny ani za jasny. Na szczęście, jeśli już raz znajdziemy idealny kolor możemy kupić kilka par takich rajstop i nie martwić się na przyszłość. Chyba, że wiemy, że będziemy się często opalać, co zmieni nasz naturalny koloryt.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do pracy fizycznej?
A jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną na produkcję, budowę lub do innej pracy fizycznej? Jeśli pracę otrzymamy, na co dzień będziemy nosić strój roboczy, ale i tak powinniśmy zadbać o dobre pierwsze wrażanie. W tym przypadku raczej nie musimy ubierać garnituru, ale koszula i eleganckie spodnie powinny się sprawdzić w każdej sytuacji. Szczególnie, gdy naszą ambicją jest późniejszy awans.
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną do sklepu, do agencji marketingowej i innych miejsc?
Jak się ubrać na rozmowę o pracę do miejsc, w których nie ma określonego dress code’u? Najprościej będzie pamiętać o eleganckim stroju. Nie musimy nosić pełnych kompletów, ale trzeba pamiętać o niektórych elementach. Elegancka koszula, materiałowe spodnie i do tego odpowiednie buty sprawdzą się w każdej sytuacji. W dodatku, większość z nas posiada już takie rzeczy w szafie, więc nie będzie potrzeby dokupienia jakiegokolwiek elementu. Jeśli aplikujemy na wyższe stanowiska, możemy korzystać z rad znajdujących się w części tekstu o stroju na rozmowę o pracę w biurze.
Strój na rozmowę kwalifikacyjną latem a strój na rozmowę kwalifikacyjną zimą – czym będzie się różnił w zależności od pogody
Teraz czas przemyśleć, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną w upał. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem, gdy trzeba wyglądać reprezentacyjnie i elegancko, ale na polu temperatury są bardzo wysokie? Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać to zapewnienie sobie odpowiedniej ilości czasu na przejazd, dojście na rozmowę oraz ewentualne odświeżenie się. Czemu czas odgrywa tutaj tak ważną rolę? Cóż, w lecie oczywiście będziemy musieli stosować się do zasad wymienionych w powyższej części tekstu, ale przez wysoką temperaturę może się okazać, że nasz pięknie dobrany strój będzie pomięty. A połączenie pośpiechu, jazdy komunikacją miejską, upalnego lata i stresu może spowodować, że będziemy cali spoceni. Jeśli chcemy mieć mniej powodów do zmartwień starajmy się zagwarantować sobie odpowiedni ilość czasu. Gdy mowa o samym ubiorze, w miarę możliwości wybierajmy jasne kolory. Jeśli aplikujemy na wysokie stanowisko, gdzie wymagany jest określony strój np. garnitur, nie będziemy mogli tego obejść, ale wybierając naturalne materiały gorące Słońce nie powinno być, aż tak męczące.
W zimę sytuacja jest trochę łatwiejsza, ponieważ pod kurtką możemy mieć elegancki strój. Jednak w tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na inną kwestię. Problemem może okazać się odzież wierzchnia, która w ogólnie nie pasuje do eleganckiego stroju. Warto zainwestować w jeden elegancki płaszcz lub kurtkę, który będzie można nosić na różne okoliczności, a przy okazji będzie świetnie wyglądać na rozmowie kwalifikacyjnej. To samo dotyczy butów – trapery, chociaż świetnie grzeją nie będą pasowały do eleganckiego garnituru lub kompletu. Dlatego warto w swojej szafie mieć również jedną parę eleganckich, zimowych sztybletów. Jeśli nie posiadamy takich butów, a będziemy jechać autem, które zaparkujemy zaraz pod wejściem możemy przebrać buty na elegancki model w samochodzie. Ważne jest, abyśmy nie zmarzli! Ubranie na rozmowę o pracę zimą musi spełniać też jeszcze jedną kwestie, nie może być pochlapane śniegiem lub błotem. Oczywiście, że czasem zdarzają się nieprzewidywalne sytuacje – idąc na jedną z moich rozmów o pracę nagle zrobiło się oberwanie chmury i rozmawiałam z przyszłą szefową z mokra głową, a z mojej spódnicy kapały krople. Przez taką sytuację zrozumiałam, że jeśli zależy nam na pracy warto do aktówki lub torebki spakować kilka akcesoriów, które sprawią, że stylizacja na rozmowę o pracę będzie wyglądała dobrze, niezależnie od pogody.
Ubranie na rozmowę kwalifikacyjną – co oprócz odpowiedniego stroju warto ze sobą zabrać
Jak wyżej wspomniałam warto być przygotowanym na wszystko – wiec co powinniśmy mieć pod ręką przed rozmową o pracę? Dla pań bardzo dobrym wyborem będzie:
- zapasowa para rajstop, ponieważ dobrze wiemy, że oczka lubią się pojawiać w chwilach, gdy najbardziej ich nie chcemy;
- chusteczki do demakijażu – będą bardzo pomocne, ponieważ dzięki nim nawet jeśli w trasie coś nam się rozmazało lub jest nierówne będzie mogło być poprawione. Będą szczególnie przydatne, gdy nasz tusz ma tendencję do kruszenia się i zostawiania pod oczami czarnych kropeczek, przez które wyglądamy na bardziej zmęczone niż jesteśmy.
Obie płcie będą mogły bardzo skorzystać z posiadania:
- parasolki – ten element jest szczególnie wysoko w liście rzeczy, które biorę ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną. Szczególnie, że w większości sklepów znajdziemy parasolki, których rozmiary są bardzo małe;
- marynarki lub żakietu – będzie bardzo poręczna, gdy w trakcie drogi pomięła się nam koszula lub pod pachami pojawiły się plamy. Założymy ją jedynie na rozmowę, aby ukryć części garderoby, które nam przeszkadzają, dzięki czemu powinniśmy się mniej stresować – w końcu nikt tego nie zauważy;
- mgiełki do ciała lub perfum – chyba większość z nas czuje się pewniej, gdy równie pachniemy naszym ulubionym zapachem. Dlatego warto mieć możliwość zaaplikowania perfum chwilę przed rozmową kwalifikacyjną. Pamiętajmy jednak, aby zachować umiar – nie używajmy ich za dużo, ani nie perfumujmy się zaraz przed wejściem na spotkanie, ponieważ zbyt intensywne zapachy mogą być drażniące.
Podsumowanie
Jak widzicie, odpowiedni strój na rozmowę kwalifikacyjną wcale nie musi być trudny. Po pierwsze musimy pamiętać o estetyce i higienie. Kolejną rzeczą będzie wybór dobrych materiałów i klasycznych kolorów, które sprawdzą się w każdych warunkach. I na sam koniec, pamiętajmy że sami musimy się z sobą dobrze czuć, więc nie róbmy nic na siłę, bo można znaleźć odpowiedni strój, który doda nam pewności siebie. Czasem wystarczy chwilkę się zastanowić i dokładniej poszukać.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Jaki żakiet do sukienki, czyli jak wyglądać modnie i stylowo w pracy?
- Przeczytasz w 7 minut
- 32 wyświetleń