Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Moda biznesowa > Jak składać ubrania i tekstylia? Poznaj najlepsze metody!

Jak składać ubrania i tekstylia? Poznaj najlepsze metody!

Jak składać ubrania i tekstylia? Poznaj najlepsze metody!

Sposób przechowywania odzieży sprawia, że nasze ubrania po wyjęciu z szafy mogą wyglądać świetnie i reprezentatywnie lub sprawiają, że wyglądamy bardzo niedbale, jakbyśmy nie wiedzieli, że odpowiednie składanie odzieży jest ważne. Szczególnie teraz, gdy modny stał się minimalizm, kapsułowa garderoba, eleganckie, jednak wymagające materiały, takie jak welur czy len i postać Marie Kondo. Składanie ubrań wykonywane przez tą japońską autorkę ma nauczyć nas czerpania radości i spokoju w domu, otaczać się przedmiotami, które przynoszą nam radość i wiele więcej. Jak składać ubrania, aby zachować porządek, estetykę i nauczyć się dobrych zwyczajów? Zapoznaj się z naszymi radami!

Składanie ubrań – rady na początek

Z porządkiem w szafie pojawia się wiele nurtujących nas pytań, np. jak składać koszulki z nadrukiem żeby się nie pogniotły, a zarazem nie zajmowały zbyt dużo miejsca. Aby uprasowane rzeczy zachowały swój piękny wygląd najlepiej jest je powiesić, jednak dobrze wiemy, że nie zawsze mamy na to wystarczającą przestrzeń. W takiej sytuacji należy dobrać ubrania tak, aby pasowały do swojego miejsca. Z łatwością znajdziemy rady mówiące, jak składać koszulki do szafy, ale garnitur lub długie sukienki nie będą już tak łatwe w przechowywaniu na półce. Więc na początku wybierzmy ubrania, które raczej powinny wisieć na wieszaku:

  • sukienki,
  • długie spódnice,
  • garnitury,
  • marynarki,
  • eleganckie koszule (w tym przypadku, oprócz przechowywania, niezwykle ważne są także odpowiednie sposoby prania i prasowania, o których pisaliśmy w artykule https://odziezbiznesowa.pl/jak-dbac-o-koszule-biznesowe-zasady-prania-i-prasowania),
  • inna elegancka odzież, która ma często nietypowe kształty, wymaga dokładnego prasowania lub jest wykonana z materiałów takich jak welur, len czy wiskoza. 

Lista jest dość długa, ale w rzeczywistości większość ubrań, będziemy trzymać na półkach lub w szufladach, ponieważ posiadamy ich ilościowo dużo więcej. Będziemy musieli zastanowić się jak składać bieliznę, koszulki, spodnie, apaszki, swetry, spódnice itp. Więc bez zbędnego rozpisywania się przechodzimy do konkretów!

jak składać koszulki

Jak składać ubrania, żeby zajmowały mało miejsca?

Aby składanie ubrań było funkcjonalne musi być odpowiednio wykonane, ponieważ w przeciwnym razie cały nasz wysiłek jest bezsensowny. Jak składać ciuchy, aby było nam wygodnie? Można sugerować się kilkoma zasadami, które zawojowały światem, dzięki autorce książek i gospodyni programów telewizyjnych Marie Kondo. Oczywiście wszystkie te zasady możemy dopasować do siebie lub przejrzeć inne publikacje dotyczące sprzątania. Już nawet wśród rodzimych twórców możemy wymienić kilka osób, które uczą nas robienia porządku, dają rady, jak składać ubrania żeby się nie gniotły, czy też pokazują, jak minimalistyczne podejście może wpłynąć pozytywnie nie tylko na nasz portfel, ale i samopoczucie. Jednak trzeba przyznać, że ta autorka osiągnęła międzynarodowy sukces w tej dziedzinie, więc przyjrzyjmy się jej radom i pomysłom bliżej. 

Składanie ubrań po japońsku, czyli składanie ubrań wg Marie Kondo 

Na samym początku warto przybliżyć sobie sylwetkę Konmari. Jej chyba najpopularniejsza  publikacja “Magia sprzątania” sprzedała się w olbrzymiej ilości w ponad 30 państwach świata. W dodatku gwiazda doczekała się własnego programu na Netflixie. Jak widzimy kariera kwitnie, a czym został spowodowany ten sukces? Marie Kondo podeszła do sprzątania w bardzo innowacyjny sposób, ponieważ chciała ona nauczyć swoich czytelników właściwego sposobu sprzątania i zarządzania przestrzenią. Co możemy wynieść z jej rad? 

Składanie ubrań w rulon

Ta metod będzie wygodna, gdy zależy nam na miejscu, a zamiast szuflad mamy półki. Koszulki, ręczniki, chusty możemy składać w rulon, dzięki czemu łatwiej będzie nam wykorzystać całą przestrzeń na półce. Co więcej, układanie tak tekstyliów będzie wygodnie, ponieważ z łatwością znajdziemy poszukiwaną przez nas rzecz. Osobiście polecam tą metodą przy ręcznikach, które często mają różne wymiary, przez co złożone w kostkę rzadko są równo ułożone.

komnari składanie ubrań

Jak składać ubrania do szafy?

Składanie ubrań w rulon to jednak nie jeden sposób, który proponuje nam Konmari. Składanie ubrań do szuflad w pozycji pionowej pozwala nam osiągnąć ten sam efekt, co w przypadku rulonów. Mamy elegancko poukładane rzeczy, po które bez problemu możemy sięgnąć i szybko znaleźć konkretną część garderoby. Chyba większość z nas może przyznać się do tego, że gdy pewne rzeczy były skrupulatnie poskładane w kostkę i ułożone jeden na drugim, żal nam było niszczyć tę konstrukcję i nosiliśmy tylko kilka koszulek znajdujących się na wierzchu. Układając ubrania wertykalnie nie będziemy mieli nigdy z tym problemu, ponieważ do każdej części garderoby mamy tak samo łatwy dostęp. 

Jak ładnie składać ubrania o nietypowych wymiarach? 

Jak składać ubrania niemowlęce, skarpetki, bieliznę i inne elementy garderoby, które na ogół do siebie nie pasują? Na samym początku dobrze jest podzielić je wedle odpowiadających sobie kategorii. W taki sposób nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem jakiegokolwiek elementu. Czyli w danym pojemniku lub szufladzie będziemy przechowywać bieliznę, w inny szaliki, a w jeszcze innym skarpetki. Co ciekawe w tej metodzie wykorzystuje się układanie wszystkie w prostokąty, dosłownie wszystkiego, ponieważ skarpetki też będziemy składać. Tak samo składanie ubrań niemowlaka jest koniecznością, a przecież wiemy jak różne formaty, rozmiary i wymiary mogą mieć te ubrania. Jednak nasze wysiłki będą nagrodzone w postaci pięknie poukładanej szafy, w której wszystko jest na swoim miejscu. 

Jak składać ubrania do walizki?

Jak składać ubrania do walizki żeby się nie pogniotły, a w tym samym czasie zmieściły się wszystkie nasze potrzebne rzeczy? W dużej mierze zależy to od pakowności naszej torby, jeśli mamy odpowiednio dużą ilość miejsca możemy stosować się tych samych zasad co w akapitach powyżej, ale jeśli to na ograniczeniu ilości miejsca nam zależy musimy to bardziej przemyśleć. Dobrym źródłem rad i wskazówek mogą okazać się blogerzy i vlogerzy, którzy jeżdżą autostopem lub wyjeżdzają na długie wyprawy jedynie z plecakiem. Oczywiście nie musimy podążać krok w krok za ich instrukcjami, ponieważ rzeczy w walizce mogą się dużo różnić, ale to co wydaje się być nam przydatne może okazać się pomocne. Dla przykładu, jeśli pakujemy do walizki zapasową parę butów do ich wnętrza możemy włożyć np. skarpetki. W taki sposób zaoszczędzimy trochę miejsca, a w dodatku nasze obuwie zachowa swój ładny kształt. 

składanie ubrań do walizki

Inną radą, z którą się spotkałam w trakcie swojego szukania pomysłów na łatwiejsze pakowanie walizki jest pakowanie ciężkich rzeczy np. wcześniej wspomnianych butów na samą górę. Dzięki ich wadze powinny one obciążyć złożone poniżej rzeczy, przez co powinno zrobić się trochę więcej miejsca. Co prawda, kładąc na pięknie wyprasowanych ubraniach różne rzeczy możemy być pewni, że ubrania będą w pewnym stopniu pogniecione. Z tego powodu, na samym początku należy zastanowić na czym zależy nam bardziej – elegancko wyglądających ubraniach po wyjęciu z torby czy na dodatkowym miejscu, które uzyskaliśmy przez dobre składanie ubrań do walizki.  

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Odzież z nadrukiem – na co zwrócić uwagę, wybierając ubrania reklamowe dla pracowników?

Odzież z nadrukiem – na co zwrócić uwagę, wybierając ubrania reklamowe dla pracowników?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 39 wyświetleń
Koszulki firmowe. Jakie funkcje pełnią koszulki z nadrukiem i gdzie warto umieścić naszywkę?

Koszulki firmowe. Jakie funkcje pełnią koszulki z nadrukiem i gdzie warto umieścić naszywkę?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 47 wyświetleń
Czy można dać zegarek w prezencie pracownikowi?

Czy można dać zegarek w prezencie pracownikowi?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 32 wyświetleń
Książki o rozwoju osobistym – 5 tytułów, które warto przeczytać

Książki o rozwoju osobistym – 5 tytułów, które warto przeczytać

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 15 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.