Nie szata zdobi człowieka, ale jednak większość z nas może przyznać, że niektóre ubrania potrafią dodać nam pewności siebie. W związku z tym warto zadbać o rzeczy, które będą przydatne w pracy. Jednym pomysłem na taki wielozadaniowy strój jest odpowiedni żakiet lub marynarka. W sklepach mamy olbrzymią ilość możliwości, ale najlepiej jest wybrać strój, który będzie pasował do większości naszej garderoby. Czy łatwo będzie znaleźć taki strój?

Dress code w biurze czyli, jaki rodzaj żakietu lub marynarki wybrać?

Pierwszą i podstawową kwestią, jaką trzeba będzie przemyśleć, jest miejsce, w którym się pracuje. W sklepach znajdziemy piękne marynarki z ciekawymi przeszyciami, wzorami i elementami ozdobnymi, ale nie w każdym miejscu pracy taki strój będzie odpowiedni. Oczywiste jest, że w firmach, gdzie panują dość sztywne zasady co do wyglądu i ubioru pracowników, nie będziemy mogli sobie pozwolić na żakiet z ćwiekami, ale jako właściciele firmy sami możemy wybierać obowiązujący dress code. Co więcej, w coraz większej ilości miejsc pozwala się na ekspresję siebie poprzez ubiór lub decyduje się na „luźne piątki”, kiedy każdy pracownik może ubrać się jak mu się tylko podoba. My jednak w tym artykule skupimy się na bardziej konserwatywnym podejściu do stroju w pracy, ale oczywiście dopuścimy też odrobinę szaleństwa!

Jaki rodzaj krótkiego żakietu do sukienki do pracy?

Na samym początku warto wiedzieć, kiedy krótki żakiet pasuje do stroju i sytuacji. Na ogół, takie krótsze rozwiązanie jest polecane osobom niższym. Czemu? Ma to w prosty sposób wydłużyć sylwetkę, a w przypadku wysokich osób taki zabieg mógłby sprawić, że figura będzie nieproporcjonalna. Jednak od ostatnich kilku lub kilkunastu lat zauważyć można, że łamanie zasad mody może sprawić, że będziemy świetnie wyglądać, a co więcej w ten sam sposób się czuć! Więc wszystkie te zasady możemy przyjąć z przymrużonym okiem, aby służyły nam do inspiracji, a nie zamykanie się na nowe stylizacje.

Jaki rodzaj długiego żakietu do sukienki do pracy?

Jeśli chodzi o długie żakiety, to dużo częściej będziemy je widywać w połączeniu z różnymi modelami spodni. Dobrze będzie się prezentował z klasycznymi spodniami, rurkami czy cygaretkami. I tutaj miła wiadomość dla osób szukających odpowiedzi na pytanie jaki żakiet do długiej sukienki, ponieważ właśnie w tym przypadku dłuższy żakiet będzie wyglądał świetnie. Jednak to nie wszystko, ponieważ do mody wchodzą również bardzo krótkie żakiety, takie kończące się na żebrach, które też będą ciekawie wyglądały z dłuższą sukienką.

W dodatku, w ostatnim czasie bardzo popularny strój, który jest swojego rodzaju hybrydą pomiędzy sukienką, a długim żakietem. Taki strój potrafi pięknie wyglądać, ale ma też swoje minusy. Pierwszy z nich to fakt, że najczęściej ten rodzaj sukienek będzie dość krótki, co może uniemożliwić noszenie go w niektórych miejscach pracy. Świetnie za to będzie się sprawdzał na bardziej nieoficjalne wydarzenia, jak np. wigilia lub nieoficjalny lunch.

rodzaj żakietu lub marynarki na co dzień i do pracy

Jaki żakiet do kombinezonu, a jaki do sukienki?

A skoro była już mowa o połączeniach hybrydowych, nie możemy zapomnieć o kombinezonie. Czy w tym przypadku będziemy mogli założyć ten sam żakiet? W większości sytuacji tak! Jednoczęściowy kombinezon jest elegancki, może pięknie podkreślić sylwetkę, a w dodatku jest bardzo łatwy w stylizacji – wystarczy włożyć jedną rzecz i strój gotowy. Oczywiście trzeba też pamiętać o odpowiednich dodatkach, butach, biżuterii i o tytułowej marynarce. Dzięki temu, że założymy żakiet cała stylizacji nabierze eleganckiego charakteru. Co więcej, duża ilość kombinezonów ma odkryte ramiona, co nie jest mile widziane w niektórych profesjach. Dzięki marynarce, którą możemy nawet zostawić w biurze na sytuacje jej wymagające, możemy w prosty sposób nosić nasze ulubione ubrania, nawet jeśli nie zawsze są w 100% zgodne z zasadami ubioru w firmie.

Jak dobierać kolor żakietu do sukienki?

Skoro już wiemy, że marynarki to zakup, który pasuje do większości strojów, dodaje elegancji, a w dodatku można go dobrać pod swoje potrzeby możemy przejść do kwestii związanej z kolorem. Ciekawym pomysłem jest tworzenie szafy kapsułowej, gdzie każdy element garderoby pasuje do innego i z kilkunastu ubrań możemy tworzyć kilkadziesiąt stylizacji. Jednak większość z nas pewnie jeszcze nie jest przygotowana do takiego ekstremalnego zachowania, ale pierwszym krokiem do używania całego potencjału szafy jest kupowanie ubrań, które będą do siebie pasować. Warto jest zapoznać się z kołem kolorów, ponieważ w prosty sposób można stworzyć idealnie dobrane kombinacje kolorów. Na ogół wyróżnia się trzy podejścia do tego tematu. Pierwszym z nich jest wybieranie kolorów pokrewnych, czyli 3 kolorów znajdujących się obok siebie. Drugie to wybieranie różnych odcieni jednego koloru, czyli monochrom. A ostatnie polega na łączeniu kolorów przeciwstawnych, czyli np. żółty i fioletowy. Na samym końcu możemy dodać zasadę mówiącą, że najbezpieczniej jest łączyć maksymalnie trzy kolory. Oczywiście znajdziemy świetnie ubrane osoby, które mają na sobie każdy możliwy print, kolor i materiał, ale na razie zaczynamy od podstaw! A teraz na przykładach zobaczmy, jak korzystać z tych zasad.

Jaki żakiet do niebieskiej sukienki a jaki żakiet do chabrowej?

W tym miejscu w pewnym sensie możemy „pójść na łatwiznę”. Jeśli w naszej garderobie królują niebieskie kolory, dobrym rozwiązaniem będzie wybranie tak zwanego total looku. Polega on na ubraniu się tylko w jednym kolorze. Mogą to być jednakowe barwy lub jej odcienie. Ten rodzaj stroju widujemy bardzo często w eleganckich odsłonach, ponieważ w bardzo prosty sposób otrzymujemy konsekwentną stylizację. Czyli jak będzie stylizowana chabrowa sukienka? Jaki żakiet będzie do niej pasował? Każdy w odcieniach niebieskiego lub idealnie pasujący do niej komplet!

Czyli odpowiedź na pytanie, jaki żakiet do fuksjowej sukienki, a jaki do różowej sukienki każda z nas powinna już znać.

Jaki żakiet do zielonej sukienki?

W przypadku zielonej sukienki posłużymy się zasadą sąsiedztwa, więc w grę wchodzą odcienie niebieskiego i żółtego. Oczywiście, aby stylizacja była ciekawa musimy bliżej przyjrzeć się konkretnym barwom. Mamy przecież barwy ciepłe i zimne, żywe i zgaszone i wiele więcej, dlatego najlepiej się wybrać się w naszej zielonej sukience na poszukiwania marynarki. W ten sposób będziemy mogły dobrze wybrać konkretne połączenie. Najlepiej takie zakupy robić w świetle dzienny, ponieważ to ono najczęściej nam towarzyszy.

Jaki żakiet do żółtej sukienki?

A skoro o żółtym mowa, to jaki żakiet będzie dobrze wyglądał z taką marynarką? Stosując zasadę kontrastów będziemy szukać odzieży wierzchniej będącej w jednym z odcieni fioletu. Tutaj tak samo jak w przykładzie zielonej sukienki ważne będzie wybranie kolorów pasujących do siebie, dlatego starajmy się dobrze przyjrzeć się obu barwom.

Czerwona sukienka – jaki żakiet?

Czerwony kolor potrafi być trudny do ogrania w pracy, ponieważ w niektórych środowiskach intensywna czerwień, pomimo tego, że dodaje energii i pewności siebie, jest niemile widziana. Ze względu na tę kwestię trzeba przemyśleć, czy w ogóle będziemy mogły ubrać taką sukienkę do pracy. W większości przypadków zgaszone odcienie nie powinny być problematyczne, więc marynarki też będziemy wybierać w takich tonach. A jeśli możemy ubierać się do pracy dowolnie nic nie stoi na przeszkodzie kupienia czerwonego kompletu – marynarki, sukienki, a może nawet spódnicy.

rodzaj żakietu lub marynarki do czerwonej sukienki

Beżowa, szara i czarna sukienka – jaki żakiet?

Ta grupa jest połączona z bardzo prostej przyczyny, ponieważ są to kolory bazowe, które będą dobrze wyglądać z większością barw. Kupując klasyczne sukienki możemy za to wybrać ciekawsze rodzaje żakietów. Bardzo modne są teraz kraty, pipetka czy wzory florystyczne. Łącząc sukienkę z dowolną marynarką, można wybrać takie zestawienie, które będzie do siebie wzajemnie nawiązywało. Dla przykładu, dobrze jest, aby wzór kraty miał w sobie też kolor występujący na sukience. Nie musi to być idealne odwzorowanie, ale takie drobne elementy sprawiają, że widać, że ktoś przemyślał swoją stylizację. A jaki żakiet do szarej sukienki? Zasada będzie ta sama, ponieważ szary tez jest powszechnie uważany za kolor bazowy. W dodatku posiadanie marynarki w biurze może być bardzo pomocne, gdy nasza garderoba składa się z dużej ilości szarych sukienek i bluzek. Dla osób, które na szczęście nie miały tej nieprzyjemności wytłumaczę, że na szarych ubraniach bardzo szybko widać wszystkie plamy, a zakrycie ich żakietem to szybkie wyjście z wstydliwej sytuacji.

Biała sukienka – jaki żakiet?

W tym miejscu przechodzimy do podgrupy kolorów bazowych. Dzieje się tak, ponieważ całe białe sukienki raczej nie są często spotykane w biurach. Ten kolor raczej kojarzy się nam z latem lub większymi okazjami. Jeśli decydujemy się na biel do pracy pamiętajmy o tym, aby sukienka była wykonana z dość ciężkiego materiału, takiego który nie będzie kojarzył się z wakacjami.

Czy żakiet będzie pasował do większej ilości ubrań?

Marynarki możemy nosić nie tylko do pracy w biurze. To świetna alternatywa na wiosnę lub wczesną jesień, kiedy chcemy wyglądać bardziej elegancko. W dodatku, marynarki w życiu osobistym możemy też nosić w bardzo ciekawych stylizacjach. Jeśli chcemy przełamać elegancką marynarkę wystarczy ubrać pod nią koronką koszulkę. Dla bardziej odważnych można nawet pod marynarkę ubrać jedynie koronkowy crop top.

Zostaw Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *