Kabergolina – lek. W jakim celu się go stosuje?

- Data publikacji 29 września 2022
Przeczytasz w 3 minut
25 wyświetleń
Kabergolina – lek ten został wprowadzony na rynek w latach 90. XX wieku. Stosuje się go po dziś dzień, jako wsparcie terapeutyczne w niektórych typach schorzeń. Jest wykorzystywany przede wszystkim w położnictwie, ginekologii, neurologii i endokrynologii. Interesuje także kulturystów, którzy w swojej karierze treningowej zdecydowali się na sięgnięcie po sterydy anaboliczne. Kabergolina – czym jest, jak działa i jakie skutki uboczne ma jej stosowanie? Przeczytaj.
Kabergolina – lek. Zastosowanie medyczne
Od strony naukowej – kabergolina to antagonista receptorów dopaminowych. Jest pochodną alkaloidów sporyszu (ergoliny), unowocześnioną wersją bromokryptyny (półsyntetycznej pochodnej innego alkaloidu sporyszu – ergokryptyny). Substancje czynne o analogicznym działaniu to m.in. apomorfina, karbidopa i pirybedyl.
Najważniejszą właściwością kabergoliny jest hamowanie wydzielania hormonu prolaktyny. Służy do zatrzymywania laktacji u kobiet, jak również w terapii pacjentów z upośledzoną syntezą prolaktyny.
Kabergolinę stosuje się do leczenia zaburzeń hormonalnych powodujących mlekotok, oraz w terapii neurologicznej – gruczolaka przysadki, zespołu pustego siodła tureckiego, oraz idiopatycznej hiperprolaktynemii. Bywa używana także w terapii ginekologicznej kobiet z zaburzeniami miesiączkowania oraz płodności.
Jak powinna być przyjmowana kabergolina? Lek należy brać wyłącznie pod kontrolą lekarza. To silny medykament wydawany na receptę, wpływający bezpośrednio na pracę układu nerwowego (większośc prolaktyny jest produkowana w przednim płacie przysadki mózgowej).
Kabergolina – lek dla… kulturystów?
Przeznaczenie kabergoliny jest jasne – terapeutyka zaburzeń i chorób, wynikających z nadmiaru prolaktyny. Po kabergolinę sięgają jednak również sportowcy, borykający się z problemami hormonalnymi spowodowanymi przyjmowaniem sterydów anabolicznych.
W wyniku przyjmowania syntetycznego testosteronu, organizm mężczyzny zaprzestaje naturalnej produkcji męskiego hormonu. To skutkuje rozregulowaniem pracy całej gospodarki endokrynnej. Dochodzi m.in. do problemów ze sprawnością seksualną, magazynowania płynów w organizmie, ginekomastii, a w niektórych przypadkach nawet mlekotoku. Ponadto, przyjmowanie anabolików prowadzi do zaburzeń pracy serca – głównie nadciśnienia, które może być ograniczane przy użyciu kabergoliny.
Kabergolina – lek ten ma pomóc kulturystom po cyklu wrócić do pełnej sprawności. Dawka zależy od poziomu prolaktyny w organizmie sportowca – określa się ją na podstawie wyników badań. Kabergolinę przyjmuje się w odstępach 4-21 dni (zależnie od intensywności terapii), niezależnie od pory dnia i posiłków. Substancja jest sprawnie przyswajana przez organizm – maksymalny poziom osiąga się się od 30 minut do 4 godzin od podania.
Terapia po cyklu sterydowym powinna być przeprowadzana pod kontrolą lekarza. Sportowcy decydujący się na samodzielne naprawianie układu hormonalnego robią to wyłącznie na własną odpowiedzialność.
Kabergolina – skutki uboczne
Najczęściej zgłaszane skutki uboczne stosowania kabergoliny, wynikające z wpływu leku na układ nerwowy, to senność, bóle i zawroty głowy, stany depresyjne. Do znanych efektów niepożądanych należą także nudności, zaburzenia pracy serca (w szczególności nadmierne obniżenie ciśnienia), parestezje i przejściowe niedowidzenie.
Osoby stosujące kabergolinę zgłaszają także reakcje alergiczne oraz problemy gastryczne, wynikające z nietolerancji na składniki leku (m.in. laktozę stosowaną w produkcji tabletek).
Trzeba zaznaczyć, że wymienione skutki uboczne zaobserwowały osoby stosujące kabergolinę z uzasadnionych medycznie przyczyn, zgodnie z zaleceniami lekarza. W każdym przypadku, stosowanie kabergoliny należy poprzedzić konsultacją i badaniami. Tylko w ten sposób możliwe jest wykluczenie przeciwwskazań do brania leku.
Kabergolina – lek ten służy do hamowania wydzielania prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za laktację. Używa się jej w terapii ginekologicznej, położniczej, endokrynologicznej i neurologicznej. Sięgają po nią również kulturyści obserwujące negatywne efekty stosowania sterydów anabolicznych. Jako silny lek, wydawany tylko na receptę kabergolina nie powinna być stosowana bez konsultacji z lekarzem.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć

Biznes i biuro. Kiedy wystarczy koszula, kiedy konieczna będzie marynarka?
Przeczytasz w 4 minut
33 wyświetleń

Termotransfer, jego rodzaje i wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Przeczytasz w 6 minut
49 wyświetleń

Garnitur i smoking szyty na miarę – na co zwrócić uwagę, decydując się na taki zakup?
Przeczytasz w 8 minut
30 wyświetleń