Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Moda biznesowa > Dodatki do odzieży biznesowej > Kolczyki do pracy – jakie założyć do biznesowej stylizacji?

Kolczyki do pracy – jakie założyć do biznesowej stylizacji?

Kolczyki do pracy – jakie założyć do biznesowej stylizacji?

Kolczyki do pracy muszą wpisywać się w rygorystyczne zasady biznesowego dress code. Biżuteria jest w końcu jednym z najważniejszych elementów kreowania wizerunku, więc zakładając ją nie należy kierować się wyłącznie własnymi preferencjami estetycznymi. Jakie modele kolczyków wypadną doskonale w sytuacjach zawodowych, a które powinny zostać w domu? Sprawdź!

Główna zasada doboru biurowej biżuterii

Jak to w biznesie – elegancja jest kluczem do profesjonalnej prezencji. Najbardziej elegancki zaś jest minimalizm. Stawiaj na kolczyki ze stali chirurgicznej utrzymane w prostym stylu, a Twój wizerunek będzie emanował klasą.

Zasada minimalizmu obowiązuje nie tylko kolczyki do pracy, ale też pozostałą biżuterię, dodatki w postaci torebki czy makijażu i samej bazy stylizacji – spódnicy, bluzki, marynarki. W stylu biznesowym żaden składnik stylizacji nie może odwracać uwagi od Twojej osoby. 

Wbrew pozorom, wyraziste elementy wyglądu wcale nie pomogą w utrzymaniu uwagi osób siedzących naprzeciwko. O ile na wieczornym przyjęciu błysk zwróci na Ciebie uwagę otoczenia, tak w biurze, błysk zwróci uwagę na… błysk, a nie na to, co masz do przekazania! 

Jakie kolczyki do pracy będą dobrym wyborem?

Najlepszym wyborem będą kolczyki wkręty lub na krótkim zapięciu mocno przylegającym do uszu. Jeżeli preferujesz koła, wybierz te małe, kończące się zaraz za uchem. Ważne bowiem, by kolczyki pozostawały na miejscu przy ruchach głową – modele poruszające się będą rozpraszały Twoich rozmówców! 

Drobne kolczyki ze stali chirurgicznej
Kolczyki ze stali chirurgicznej – proste, małe kółeczka. Źródło: strona sklepu Gal-art.

Obowiązek pozostania przy krótkich kolczykach obowiązuje niezależnie od fryzury. Zarówno panie z krótkimi fryzurami, długimi, jak i upięciami, powinny przy nich pozostać. Możliwe, że kosmyki będą przez większość czasu zasłaniały biżuterię, ale w biznesowej stylizacji nie jest to błędem. 

Im mniej kolorów, tym lepiej. Postaw na biżuterię w jednolitych metalicznych barwach – klasyczne złoto lub srebro w zależności od Twojego typu urody. Jedynym dopuszczalnym kamieniem jubilerskim jest perła – ich klasyczna elegancja sprawdzi się w biznesowym wydaniu. Jeżeli wybierać kolczyki z perłą, to pojedynczą, na sztyfcie.

Zwróć szczególną uwagę na motyw. Pożądana jest całkowita neutralność, niebudząca skojarzeń z symbolami ideowymi czy religijnymi. Do biznesowej stylizacji wybierz prostą geometrię – okrągła, trójkątna lub kwadratowa blaszka będzie odpowiednim wyborem.

Jakie kolczyki do pracy to faux pas?

Skoro kolczyki do pracy w biurze muszą być dogłębnie minimalistyczne, na liście zakazanej biżuterii znajdzie się wszystko, co im przeczy. Takich pozycji jest zdecydowanie więcej, niż tych dopuszczalnych!

Zrezygnuj z:

 • długich kolczyków kończących się poniżej linii żuchwy
 • kolorowych kamieni nawet pojedynczych
 • błyszczących cyrkonii przyciągających uwagę
 • materiałów innych niż metale i perły – w grę nie wchodzą np. koraliki
 • symboli – niedopuszczalne są kolczyki z krzyżem, ale też np. znakiem zakazu, pytajnikiem, piorunem czy listkiem. Zostaw je na mniej formalne okazje.

Jeżeli przygotowujesz się do spotkania biznesowego w wielokulturowym gronie, szczególnie uważaj na symbolikę!

Co z biżuterią sentymentalną?

Każda kobieta posiada biżuterię, która ma dla niej wyjątkowe znaczenie emocjonalne. Kolczyki wykonane przez bliską osobę, z motywem psich łapek, ze wzorem mapy świata oznaczającym miłość do podróży… Niestety, mimo iż ciężko rozstać się z taką biżuterią, zupełnie nie pasuje ona na biznesowe okazje. 

Jeżeli w biurze dopuszczalny jest styl smart-casual, możesz ewentualnie nosić ulubione nieformalne kolczyki poza spotkaniami biznesowymi. Pamiętaj jednak, by zmienić je przed wejściem na salę konferencyjną.

kolczyki do pracy w biurze wkręty złote
Kolczyki z neutralnym geometrycznym motywem. Źródło: strona sklepu Gal-art.

Czy w biznesowej stylizacji muszą być kolczyki?

Nie muszą. Kolczyki do pracy to dobry sposób na dopracowanie wizerunku, ale nie obowiązkowy. Możesz dopełnić biurową stylizację inną biżuterią – np. delikatnym łańcuszkiem, czy minimalistyczną bransoletką w formie obręczy. Poprawne będzie także wystąpienie zupełnie bez biżuterii.

Jeżeli nie masz przekłutych uszu, lub w Twojej kolekcji dominują imponujące kolczyki zdobione barwnymi kamieniami, koralami, chwostami i piórami, lepszym wyborem będzie po prostu zrezygnowanie z ozdoby.


Kolczyki do pracy w biurze należy dobierać zgodnie z podstawową zasadą biznesowego dress code – minimalizm jest w cenie. Stawiaj więc na krótkie, metalowe kolczyki bez kolorowych i błyszczących elementów. Unikaj symboli, które mogą budzić skojarzenia z ideami i religiami. Jeżeli koniecznie chcesz założyć do biura mniej formalną biżuterię, zabierz do torebki kolczyki na zmianę. Pamiętaj o nich przed oficjalnym spotkaniem.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Rodzaje tiulu i ich wykorzystanie. Do czego ta tkanina nadaje się najlepiej?

Rodzaje tiulu i ich wykorzystanie. Do czego ta tkanina nadaje się najlepiej?

 • Przeczytasz w 7 minut
 • 137 wyświetleń
Etykieta towarzyska i biznesowa. Jak należy się witać?

Etykieta towarzyska i biznesowa. Jak należy się witać?

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 97 wyświetleń
Jak dbać o koszule biznesowe? Zasady prania i prasowania

Jak dbać o koszule biznesowe? Zasady prania i prasowania

 • Przeczytasz w 4 minut
 • 29 wyświetleń
Stroje dla pracowników restauracji – na co zwrócić uwagę podczas wyboru i czym powinny się wyróżniać?

Stroje dla pracowników restauracji – na co zwrócić uwagę podczas wyboru i czym powinny się wyróżniać?

 • Przeczytasz w 4 minut
 • 27 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.