Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Moda biznesowa > Odzież z nadrukiem > Komin do biegania i jazdy na rowerze. Gdzie jeszcze można je wykorzystać?

Komin do biegania i jazdy na rowerze. Gdzie jeszcze można je wykorzystać?

Komin do biegania i jazdy na rowerze. Gdzie jeszcze można je wykorzystać?

Komin na szyję jest jednym z mniej oczywistych akcesoriów wykorzystywanych przez osoby preferujące aktywny styl życia. Zwykle większą uwagę zwraca się na buty, bieliznę termoaktywną czy inne elementy sportowego wyposażenia. Tymczasem komin, którego zadania często spełniają funkcjonalne chusty wykonane z termoaktywnego materiału, może przydać się zarówno w trakcie biegowych treningów, jak i rowerowych przejażdżek. Gdzie i w jaki sposób można go wykorzystać?

Komin do biegania – co to właściwie jest?

Komin dedykowany aktywnościom na świeżym powietrzu funkcjonuje pod kilkoma nazwami. Czasami bywa określany mianem wielofunkcyjnej chusty do biegania, kiedy indziej nazywa się go po prostu Buff. To ostatnie określenie pochodzi od nazwy marki, która wylansowała tego typu rozwiązania i wprowadziła je na rynek biegaczy, rowerzystów czy narciarzy.

Mówiąc o kominach do biegania, mamy na myśli rozciągliwe chusty wykonane z elastycznego materiału. W tej kategorii nie mieszczą się raczej bawełniane kominy przeznaczone na duże mrozy, których zadaniem jest ochrona dróg oddechowych przed zimnem. Tego typu kominy nie nadają się bowiem do aktywności fizycznych innych niż pokonywanie drogi do szkoły i pracy bądź spacery. Szybko nasiąkają wydychaną z ust parą i przestają spełniać swoją funkcję.

komin na szyję z nadrukiem
Źródło: https://www.centrumrowerowe.pl/blog/chusta-buff-jak-nosic-kultowy-i-wielofunkcyjny-komin/

Kominy przeznaczone do uprawiania sportu nie stwarzają takich problemów. Mają postać bezszwowych tub. Z jednej strony świetnie chronią przed słońcem i wiatrem, z drugiej mogą dobrze izolować i zabezpieczać przed chłodem. Te, które cieszą się największą popularnością, są wykonane z “oddychających” materiałów i niełatwo nasiąkają wodą. Wyróżnia je również fakt, że nawet po kilku lub kilkunastu miesiącach użytkowania materiał nie powinien się rozciągnąć. To trwała i wytrzymała konstrukcja z lekkiego materiału. Bardzo łatwo można je przechowywać i przenosić – komin z termoaktywnego materiału można szybko złożyć w niedużą kostkę, która bez trudu zmieści się do każdej kieszeni.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komina?

Wybierając komin do biegania warto zatrzymać się przez chwilę nie tylko nad wyborem odpowiedniego wzoru, ale przede wszystkim rozważyć wersje wykonane z różnych materiałów. Pierwsze chusty typu Buff, które zostały wyprodukowane w 1991 roku w Hiszpanii, były wykonywane z mikrofibry. Do dziś to właśnie takie kominy do uprawiania sportu pozostają najpopularniejsze. Mikrofibra jest bowiem materiałem wykonanym z niezwykle cienkich włókien poliestrowych i nylonowych, kilkadziesiąt razy cieńszych od bawełny. Do tego jest tworzywem wytrzymałym i odpornym na rozdarcia.

Tego typu kominy najlepiej sprawdzają się latem. Wówczas są używane nie tylko w czasie zimnych poranków, gdy chronią usta przed chłodem, ale także zakładane na głowę dla ochrony przed słońcem. Dzięki temu pot nie spływa do oczu, a część chusty zwisająca na kark stanowi dodatkową ochronę.

Istnieją jednak także kominy na szyję przeznaczone do użytku zimą. Wśród tego typu produktów warto wyróżnić chusty wykonane z wełny merino. To wełna owiec żyjących w ekstremalnych warunkach, często wykorzystywana w produkcji sportowej odzieży. Jej cechą charakterystyczną jest bardzo duża możliwość wchłaniania wilgoci, która następnie jest sprawnie odparowywana na zewnątrz. Wyjątkowym atutem merino jest także fakt, że nawet namoknięty materiał wciąż trzyma ciepło – mokra wełna tego typu nadal będzie nas ogrzewać i chronić przed przemarznięciem, co może być bardzo ważne w czasie użytkowania komina. Dodatkowo taka chusta jest odporna na nieprzyjemne zapachy i nie będzie wonieć potem nawet po długotrwałym wysiłku. Warto jednak wybierać modele kominów wykonane z merino z domieszką sztucznych włókien. Chusty wykonane z samej wełny nie będą bowiem zbyt odporne na ścieranie.

chusty
Źródło: https://www.e-logos.pl/produkt/wielofunkcyjna-chusta-sportowo-reklamowa/

Wśród kominów wykonanych z materiałów termoaktywnych znajdziemy również modele z wprasowaną w materiał membraną. To warstwa chroniąca przed deszczem i wiatrem. Taki komin założony na głowę będzie więc służyć jak klasyczna czapka, która w dodatku nie będzie przemakać.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze komina? Całość nie może być sztywna. Jeśli bowiem materiał nie będzie elastyczny, trudno będzie zawiązać go w odpowiedni sposób na szyi czy głowie. Niezbyt przydatne w czasie aktywności fizycznych będą również zszywane kominy, wówczas szwy mogą bowiem pozostawić na szyi czy głowie nieprzyjemne pamiątki i otarcia.

W jaki sposób wykorzystać komin?

Komin z odpowiednio wybranego materiału można wykorzystać na wiele sposobów. Obecnie chyba najchętniej po ten gadżet sięgają biegacze. Komin na szyję wykorzystują nie tylko w klasyczny sposób. Oprócz wspomnianej już wyżej czapki można bowiem z niego zrobić również opaskę, która będzie zbierać pot spływający na oczy, a także zawiązać komin w bandanę. Ponadto ten element odzieży może posłużyć jako zakładana na rękę frotka, a nawet maska zakrywająca niemal całą twarz. To ostatnie rozwiązanie pomoże nieco ochronić się przed smogiem, ale znacznie ograniczy efektywność biegowego treningu.

komin na szyję z nadrukiem
Źródło: https://www.e-horyzont.pl/blog/kominiarka-komin-maska

Chusty typu Buff zostały jednak wymyślone na potrzeby jazdy motocyklem. Początkowo motocykliści używali więc komina w formie szalika, który miał ich chronić przed wiatrem oraz pędem. Dziś, mimo upływu lat, taki sposób zastosowania chusty wciąż jest wśród nich popularny.

Rower, narty, kominy reklamowe 

Kominy świetnie nadają się jednak również na rower. Są cenionym uzupełnieniem stroju, często zakłada się je pod kask, gdzie mogą służyć jako czapka. Takie nakrycie głowy ogrzewa, a zarazem zapewnia dobrą wentylację. Rowerzyści doceniają również możliwość użycia komina w formie opaski na uszy pod kask. Dzięki temu wystające spod kasku uszy będą dobrze osłonięte, a sama głowa nie będzie się dodatkowo przegrzewać.

chusty
Źródło: https://www.e-logos.pl/produkt/wielofunkcyjna-chusta-sportowo-reklamowa/

Chusty z materiałów termoaktywnych to także jeden z elementów odzieży narciarskiej. Podobnie jak rowerzyści, narciarze często zakładają chusty pod kask, jako zamiennik dla cienkiej narciarskiej czapki. To uniwersalne rozwiązanie, bowiem narciarze równie chętnie stawiają na chusty w ich klasycznym zastosowaniu, czyli jako komin. Ochroni on usta przed pędem i wdychaniem zimnego powietrza, ale jednocześnie nie zamoknie od pary wydychanej z ust. Chusta, którą zawiążemy w odpowiedni sposób, będzie służyć nawet jako kominiarka.

Z powodu wielu możliwych zastosowań chust mogą one służyć także jako gadżety promocyjne z logotypem firmy lub jej hasłem marketingowym. Kominy reklamowe to dobry pomysł szczególnie dla przedsiębiorstw związanych z aktywnym spędzaniem wolnego czasu oraz sportem. Każda aktywna osoba obdarowana takim gadżetem z pewnością doceni ten podarunek i będzie często korzystała z takich kominów.

Część osób wykorzysta także komin jako uniwersalny dodatek do odzieży. Komin z modnym nadrukiem założony na szyję czy też fantazyjnie zawiązany na głowie może być ciekawym uzupełnieniem modnej i niebanalnej kreacji.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Szybki i delikatny makijaż do pracy – nasze propozycje!

Szybki i delikatny makijaż do pracy – nasze propozycje!

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 40 wyświetleń
Muszka czy krawat? Jakie kolory, wzory i długość wybrać?

Muszka czy krawat? Jakie kolory, wzory i długość wybrać?

  • Przeczytasz w 13 minut
  • 32 wyświetleń
Maszyny do szycia w domu. Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Maszyny do szycia w domu. Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 29 wyświetleń
Odzież dla pracowników obiektów handlowych. Jaką wybrać i jak ją znakować?

Odzież dla pracowników obiektów handlowych. Jaką wybrać i jak ją znakować?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 24 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.