Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Inne > Konsultant biznesowy – kim jest i kiedy warto się z nim spotkać?

Konsultant biznesowy – kim jest i kiedy warto się z nim spotkać?

Konsultant biznesowy – kim jest i kiedy warto się z nim spotkać?

W biznesie nie zawsze wszystko idzie idealnie. Czasami zdarzają się sytuacje, w których niełatwo podjąć decyzję. To może dotyczyć planowanej inwestycji, rozpoczęcia nowej gałęzi działalności czy zamknięcia nierentownego sklepu. W każdej z tych sytuacji przyda się spojrzenie fachowca z zewnątrz – z bliska nie zawsze bowiem widać najlepiej. Pomocny może okazać się konsultant biznesowy. Dowiedz się więcej o jego usługach i sprawdź, na co i kiedy pomogą Ci się przydać konsultacje biznesowe.

Co to jest konsulting biznesowy?

Na początek warto wyjaśnić, czym jest konsulting biznesowy. To szerokie pojęcie, pod którym kryje się sporo usług kierowanych przede wszystkim do firm. Może obejmować pomoc w kwestii zarządzaniem finansami, kapitałem ludzkim czy reorganizacją firmy.

Kluczową postacią w tych działaniach jest konsultant biznesowy. To specjalista z zewnątrz, który spotyka się z osobami zarządzającymi firmą lub jej poszczególnymi działami. Świadczy usługi doradcze w wybranym przez firmę temacie. Konsultanci biznesowi wykonują również ekspertyzy i analizy niemal wszystkich aspektów funkcjonowania firmy.

Konsultingiem biznesowym zajmują się zarówno duże, międzynarodowe przedsiębiorstwa, jak i pojedynczy fachowcy i biznesowi praktycy. To od Ciebie zależy, do jakiego specjalisty się zwrócisz. Część z nich oferuje kompleksowe usługi, inni specjalizują się w wąskiej działce branży biznesowej.

Kiedy konsultant biznesowy może Ci pomóc?

Po pomoc konsultanta biznesowego można zwrócić się na różnych etapach rozwoju firmy i w różnych sytuacjach. Konsultacje biznesowe są kierowane do wielu organizacji. Mogą z nich korzystać zarówno duże, jak i małe oraz średnie firmy. Mogą się przydać również osobom fizycznym, zwłaszcza tym, które myślą o rozpoczęciu działalności biznesowej.

Z usług konsultanta biznesowego można skorzystać w dowolnym momencie. Kiedy jednak szczególnie warto się z nim spotkać?

 • przy otwieraniu firmy: konsultant biznesowy pomoże Ci zweryfikować pomysł na działalność biznesową oraz jej formę; opinia fachowca, który dobrze zna rynek, będzie cenną wskazówką na starcie działalności;
 • przed istotną decyzją strategiczną: taką jak duża inwestycja, przyjęcie dużego zamówienia czy podpisanie umowy z dużym partnerem – konsultant biznesowy pomoże oszacować potencjalne zyski z transakcji, ale i ocenić zagrożenia;
 • w czasie reorganizacji firmy: kiedy widzisz, że Twoje przedsiębiorstwo nie działa odpowiednio, konsulting biznesowy może Ci pomóc skutecznie zreorganizować i zoptymalizować wewnętrzne procesy w firmie;
 • przed realizacją nietypowych projektów: gdy Twoja firma porywa się na projekt, w którym ma niewielkie doświadczenie, konsultacje ze specjalistą pomogą zminimalizować ryzyko błędów;
 • przed zmianą struktury właścicielskiej: kiedy chcesz “wpuścić” do spółki nową osobę, warto sprawdzić, czy również z punktu widzenia specjalisty taki ruch w tym akurat momencie ma rację bytu;
 • przy poszukiwaniach optymalnych sposobów księgowości i rozliczeń: w tym przypadku konsultacje biznesowe powinny obejmować przede wszystkim spotkanie ze specjalistą od finansów oraz ekspertyzę finansową;
 • w sytuacjach kryzysowych: kiedy firma wpada w poważne tarapaty, konsultant biznesowy może okazać się ostatnią i skuteczną deską ratunku;
 • przy wszelkich innych problemach w zarządzaniu firmą lub jej rozwoju – zarówno finansowych, jak i związanych z personelem.

We wszystkich tych sytuacjach fachowa pomoc może być na wagę złota. Dobrym zwyczajem, praktykowanym przez wiele przedsiębiorstw, są także cykliczne spotkania z konsultantem biznesowym – na przykład co roku czy dwa. W ten sposób można zapewnić sobie świeże spojrzenie z zewnątrz regularnie, a fachowiec oceni stan firmy w jej “normalnej” kondycji, nie przy okazji wielkich wyzwań.

Jakie są zalety konsultingu biznesowego dla Ciebie i Twojej firmy?

Konsulting biznesowy nabiera szczególnego znaczenia dziś, gdy wiele firm musi w szybkim tempie zaadaptować się do nowych warunków. Wydarzenia takie jak pandemia Covid-19 czy wojna na Ukrainie dobitnie pokazały, jak ważna jest umiejętność szybkiego reagowania i podejmowania ważnych strategicznie decyzji. Kiedy podeprzesz się zdaniem konsultanta biznesowego, łatwiej będzie Ci podjąć ryzyko związane z takimi wyborami. To może ułatwić proces wprowadzania innowacji w firmie.

Największą zaletą konsultingu biznesowego jest specjalistyczna, ekspercka wiedza konsultantów. Nawet jeśli działasz w swojej branży od lat, nie jesteś w stanie być fachowcem w każdej dziedzinie – od procesu produkcji, przez marketing, po księgowość. Dlatego punktowe spotkania z ludźmi wyspecjalizowanymi w konkretnym obszarze działania są bezcenne.

Kolejną zaletą konsultacji biznesowych jest otwarcie się na nowe trendy. Nie zawsze jesteś w stanie śledzić to, co aktualnie dzieje się na rynku. Zwłaszcza jeśli prowadzisz niewielką firmę i na co dzień na Twojej głowie jest mnóstwo spraw. Wiedza specjalistów jest zaś aktualna i pogłębiona.

Wielkim plusem konsultacji biznesowych jest również zewnętrzna perspektywa i obiektywizm w spojrzeniu na aktualną sytuację oraz problemy firmy. Tobie i Twoim współpracownikom czasami trudno krytykować własne pomysły. Zewnętrzny specjalista nie będzie miał z tym oporu, nie będzie też uprzedzony czy przywiązany do określonych rozwiązań.

Ta zewnętrzna perspektywa będzie ważna również przy próbach redukcji kosztów w przedsiębiorstwie. Czasami trudno jest podjąć decyzję o zamknięciu gałęzi firmy, która w przeszłości była żyłą złota, a dziś już ledwo przędzie. W grę wchodzą sentymenty, podobnie jak przy ewentualnych zwolnieniach pracowników. Konsultant biznesowy spojrzy na całą sprawę bez emocji. Nie tylko pomoże w przeprowadzeniu cięć w firmie, ale też podpowie, jak zwiększyć wydajność.

Rozmowa z konsultantem sama w sobie może być też dla Twojej firmy sporą oszczędnością. Jeśli bowiem postawisz na spotkanie z prawdziwym praktykiem biznesu, będzie w stanie zweryfikować Twój pomysł na biznes – czy to przy otwieraniu nowej firmy, czy już na późniejszym etapie. To będzie weryfikacja bez ponoszenia kosztów na wdrożenie potencjalnie chybionych projektów.

Jaką formę konsultacji biznesowych wybrać?

Konsultacje biznesowe mogą przybierać różne formy. Część przedsiębiorców stawia na duże, międzynarodowe korporacje konsultingowe, których nie brakuje na polskim rynku. Wówczas otrzymasz kompleksową usługę, ale często w mocno korporacyjnym stylu. To szansa na dogłębne analizy, ale również spore koszty – a więc na taką współpracę mogą sobie pozwolić głównie duże firmy.

Ciekawą formą konsultacji biznesowych są spotkania z praktykami biznesu, którzy często oferują taką możliwość. Przykładem może być Marcin Osman, właściciel wydawnictwa OSMPower, praktyk sprzedaży i marketingu. Konsultacje biznesowe z ludźmi takimi jak on to wielkie źródło inspiracji i szansa na zupełną zmianę podejścia do biznesu.

Podsumowanie: kiedy konsultant biznesowy może Ci pomóc?

Kiedy będzie Ci potrzebny konsultant biznesowy? Co robi dla Twojego biznesu? Może pomóc w wielu obszarach działalności firmy, a także pomóc w jej ogólnej reorganizacji. Konsultacje biznesowe mogą dotyczyć właściwie każdej działki – od finansów, przez marketing i optymalizację procesów w firmie, po zarządzanie pracownikami. Szczególnie warto zdecydować się na spotkanie z konsultantem przy otwieraniu firmy, wdrażaniu nowych pomysłów czy w sytuacjach kryzysowych.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Zegarki męskie – jaki wybrać? Mechanizmy, style i funkcje

Zegarki męskie – jaki wybrać? Mechanizmy, style i funkcje

 • Przeczytasz w 10 minut
 • 54 wyświetleń
Jak doprać kołnierzyk koszuli? Sprawdzone sposoby

Jak doprać kołnierzyk koszuli? Sprawdzone sposoby

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 326 wyświetleń
Na jakie okazje najlepiej kupić garnitur na miarę i czym musi się cechować?

Na jakie okazje najlepiej kupić garnitur na miarę i czym musi się cechować?

 • Przeczytasz w 6 minut
 • 25 wyświetleń
Przechowywanie zegarków – gdzie je trzymać, by nie uległy zniszczeniu?

Przechowywanie zegarków – gdzie je trzymać, by nie uległy zniszczeniu?

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 50 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.