Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Moda biznesowa > Koszule biznesowe > Krój, mankiety, kołnierzyk. Zasady doboru koszuli biznesowej

Krój, mankiety, kołnierzyk. Zasady doboru koszuli biznesowej

Krój, mankiety, kołnierzyk. Zasady doboru koszuli biznesowej

Koszula biznesowa to jedna z najważniejszych części stroju przeznaczonego na oficjalne negocjacje z klientami lub biznesowymi partnerami. Popularna wśród kobiet, wśród mężczyzn jest obowiązkową częścią garderoby w formalnych sytuacjach. Powinna być dobrze dopasowana do sylwetki oraz sytuacji. Najlepiej, gdy odznacza się dyskretną elegancją i stonowanymi kolorami. Jak osiągnąć taki efekt? Przybliżamy najważniejsze cechy koszuli biznesowej przeznaczonej dla panów.

Koszule biznesowe męskie – krój

Przy wyborze odpowiedniej koszuli dla mężczyzn trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że potrzebna będzie koszula do garnituru. Podczas gdy koszule biznesowe damskie mogą być noszone bez dodatkowej odzieży wierzchniej, panowie w czasie formalnych spotkań obowiązkowo powinni mieć na sobie marynarkę. 

By taki zestaw dobrze wyglądał, koszula musi być odpowiednio dopasowana do wzrostu i sylwetki. Należy ją dobrać tak, by zbytnio nie opinała ciała, ale równocześnie nie była zanadto luźna. Najbardziej klasyczny krój to regular fit. Taka koszula biznesowa wygląda niemal jak koszula wizytowa męska i wyróżnia się brakiem wcięcia w talii oraz dość dużą długością. Polecana zwłaszcza panom o nieco tęższej budowie ciała.

Drugim najważniejszym krojem jest slim fit, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. To dopasowane, taliowane koszule. Polecane dla osób o szczupłej sylwetce, ale należy pamiętać, by nie decydować się na zbyt ciasny rozmiar bardzo mocno przylegający do ciała. W przypadku koszuli biznesowej sprawdzą się oba fasony, wybór zależy od sylwetki i upodobań.

Logos Dystrybucja – Modne koszule biznesowe z nadrukiem logo Twojej firmy. Zobacz na https://sklep-logos.pl/!

Kołnierzyk koszuli biznesowej

Koszule przeznaczone na oficjalne spotkania biznesowe powinny się charakteryzować również odpowiednim rodzajem kołnierzyka. Ten element koszuli w dużym stopniu decyduje bowiem o jej charakterze. Z jednej strony powinien nadawać się do noszenia krawata, z drugiej – zanadto formalny pasuje raczej do smokingu lub fraku niż biznesowej marynarki.

Najbardziej uniwersalny kołnierzyk do koszuli biznesowej to tak zwany kent, nazywany również klasycznym. Takie koszule posiadają dość długie wyłogi rozstawione na średniej szerokości. Można do niego założyć krawat, ale również bez tego dodatku prezentuje się wystarczająco oficjalnie.

Na wyjątkowe okazje, takie jak wystawne przyjęcie towarzyszące spotkaniom biznesowym, można rozważyć jeszcze kołnierzyk włoski, nazywany także cutaway. Jego wyłogi są rozstawione bardzo szeroko, ale zwykle są przy tym dość krótkie. Koszule z takim kołnierzykiem uchodzą za niezwykle eleganckie.

Na spotkania biznesowe nie będą się nadawać pozostałe popularne rodzaje kołnierzyków. Koszule biznesowe z kołnierzykiem łamanym zakłada się do fraków i smokingów. Kołnierzyki ze stójką to najmniej formalne rozwiązanie. Kołnierzyki buton-down także nie sprawdzą się w przypadku oficjalnych spotkań biznesowych, ale można zakładać je na co dzień w biurze.

Chcesz wiedzieć, jakie są wady i zalety męskiej odzieży wyjściowej wykonywanej na zamówienie? Przeczytaj nasz artykuł!

Mankiety do koszuli biznesowej

O dobrze dobranej i dopasowanej garderobie świadczy także mankiet koszuli. Jest wykonywany z grubszych materiałów niż reszta koszuli bądź z podwójnej tkaniny. Generalna zasada dobierania koszul, nie tylko biznesowych, głosi, że ich rękawy powinny sięgać za nadgarstek i być widoczne spod rękawa marynarki. Najlepiej, by wystawały na długość około jednego centymetra. W przypadku koszul biznesowych krótkie rękawy nie wchodzą w grę.

Wyróżniamy dwa podstawowe mankiety, którymi może cechować się elegancka koszula: mankiet na spinki oraz mankiet na guziki. Zdecydowanie bardziej popularnym rozwiązaniem jest ta druga opcja i właśnie takie mankiety lepiej nadają się do koszul biznesowych. Najmniej eleganckie są mankiety na jeden guzik, występujące często w sportowych koszulach. Nie pozwalają one bowiem na regulację wielkości mankietów. Bardziej uniwersalne, a przy tym eleganckie, są natomiast mankiety na dwa guziki. Zapięcia mogą być ułożone poziomo – to najbardziej powszechne obecnie rozwiązanie – lub pionowo. W tym drugim przypadku wyglądają bardziej elegancko.

Mankiety do koszuli zapinane na spinki bardziej niż na spotkania biznesowe nadają się na wystawne i oficjalne kolacje czy przyjęcia. Występują przede wszystkim w koszulach wieczorowych. Również i w tym przypadku mamy jednak do czynienia z mniej oraz bardziej skomplikowanymi rozwiązaniami. Pojedynczy mankiet zapinany na spinkę jest dość intuicyjny w użyciu, spinka w pewien sposób zastępuje guziki. W najbardziej wytwornych i strojnych koszulach znajdziemy natomiast mankiet podwójny, który jednak zdecydowanie nie jest polecany do koszul biznesowych.

Jak nosić koszule biznesowe?

Krój, kołnierzyk i mankiet są głównymi wyznacznikami prawidłowo dobranej koszuli biznesowej. Ten element odzieży trzeba jednak jeszcze odpowiednio nosić. Jak już wspomnieliśmy, cała koszula powinna być dopasowana do sylwetki – to tyczy się zarówno długości rękawa, jak i wielkości kołnierzyka. Należy także pamiętać, że koszulę biznesową męską zawsze należy wkładać do spodni, w związku z czym nie może być ona zbyt krótka. Ważny będzie także materiał na koszule – powinien być odpowiednio elegancki, ale nie nazbyt wytworny. Najlepsze będą koszule wykonane z popeliny, twillu lub Royal Oxfordu.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jak wybrać koszule z logo firmy? Praktyczne porady

Jak wybrać koszule z logo firmy? Praktyczne porady

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 9 wyświetleń
Koszulka polo jako gadżet reklamowy. Kiedy warto na nią postawić?

Koszulka polo jako gadżet reklamowy. Kiedy warto na nią postawić?

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 12 wyświetleń
Szybkie upięcia włosów do pracy – postaw na szyk i elegancję!

Szybkie upięcia włosów do pracy – postaw na szyk i elegancję!

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 66 wyświetleń
Tkanina na garnitur – z jakiego materiału garnitur na różne okazje

Tkanina na garnitur – z jakiego materiału garnitur na różne okazje

  • Przeczytasz w 9 minut
  • 251 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.