Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Maszyny do szycia w domu. Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Maszyny do szycia w domu. Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Maszyny do szycia w domu. Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Maszyny do szycia nie są urządzeniami zarezerwowanymi dla profesjonalnych krawcowych. Kilkadziesiąt lat temu były stałym elementem w większości domów i znacznie ułatwiały życie w czasach trudnego dostępu do nowoczesnej odzieży. Dziś samodzielne przygotowywanie lub przerabianie ubrań wraca do łask, a maszyny cieszą się coraz większą popularnością. Wybór odpowiedniej nie jest jednak łatwy. W końcu za ten sprzęt trzeba zapłacić co najmniej kilkaset złotych. W dodatku większość osób oczekuje, że maszyna będzie mu służyć przez kilka lat. Z drugiej strony, sporadyczne szycie nie wymaga zakupu najnowszych modeli ani wyspecjalizowanych urządzeń, takich jak owerlok. Czym powinniśmy się zatem kierować, by wybrać sprzęt odpowiedni do naszych oczekiwań?

Maszyny do szycia – rodzaje

Konstrukcje, które można uznać za przodków współczesnych maszyn do szycia, zaczęły powstawać już w XVIII wieku. Prace konstruktorów i inżynierów nabrały tempa w kolejnym stuleciu. Dziś tytułem wynalazcy maszyny do szycia określa się zwykle Isaaca Merritta Singera, który opatentował swoje urządzenie w połowie XIX wieku. Od tamtej pory maszyny do szycia zostały znacznie udoskonalone. Dziś możemy wybierać spośród trzech najpopularniejszych rodzajów.

Maszyna mechaniczna

Mechaniczne maszyny do szycia mają najwięcej wspólnego z tym, czego używały nasze babcie i prababcie. Jeżeli mamy sentyment do starszych typów maszyn lub po prostu nie przepadamy za nadmiarem technologicznych nowości, to właśnie taka maszyna sprawdzi się u nas najlepiej.

Mechaniczne urządzenia do szycia wyróżniają się tym, że wszystkim sterujemy ręcznie. Samodzielnie ustawiamy rodzaj ściegu, a także jego gęstość i szerokość. Zwykle odbywa się to poprzez przesunięcie suwaka lub przekręcenie pokrętła. To od nas zależy również tempo szycia, które zazwyczaj jest regulowane jedynie przez naciśnięcie nogą specjalnego rozrusznika.

maszyny do szycia

Mechaniczne maszyny do szycia różnią się między sobą także rodzajem chwytacza. Najbardziej zbliżone do starych, klasycznych maszyn są modele z chwytaczem wahadłowym. Wyróżniają się również najgłośniejszą pracą. Łatwiejsze w obsłudze, a także nieco mniej hałaśliwe, są z kolei maszyny z chwytaczem rotacyjnym. Brak technologicznych nowinek nie oznacza jednak, że na takim mechanicznym urządzeniu nie będziemy w stanie wykonać bardziej skomplikowanych prac krawieckich – część takich maszyn posiada bowiem nie tylko podstawowe, ale również ozdobne ściegi. Atutem najprostszych maszyn mechanicznych jest także niska cena. W tej kategorii bez trudu znajdziemy modele za 300-400 złotych.

Maszyna elektroniczna

Z obsługą takich modeli nasze babcie mogłyby mieć już nieco większy problem. Funkcji jest w nich znacznie więcej niż w maszynach mechanicznych, każde elektroniczne urządzenie jest wyposażone w ekran LCD. Znajdziemy na nim informacje na temat aktualnych ustawień oraz możliwości ich konfiguracji.

W takich maszynach samodzielnie ustawiamy ścieg, do którego urządzenie automatycznie dobiera gęstość i szerokość. Możemy nieco zmodyfikować te parametry, ale tylko w ramach zainstalowanych w maszynie norm. Co ważne, po wyłączeniu maszyny do szycia nasze ustawienia nie zostaną przez nią zapamiętane, przed ponownym użyciem znowu trzeba będzie je więc skonfigurować.

Maszyny elektroniczne posiadają wyraźnie więcej ściegów ozdobnych niż ich mechaniczne odpowiedniki. Z tego powodu są dobrym rozwiązaniem nawet dla zaawansowanych krawcowych. Szycie na maszynach elektronicznych może być jednak łatwiejsze również dla początkujących, którym pomoże pozycjonowanie igły, a także automatyczne kończenie wzoru. Warto zwrócić też uwagę na to, że w takich urządzeniach istnieje możliwość szycia bez naciskania pedału rozrusznika – po prostu ustawiamy prędkość pracy, a maszyna się do niej dostosowuje. Ceny elektronicznych maszyn do szycia są jednak wyraźnie wyższe niż mechanicznych, zwykle poważnie przekraczają tysiąc złotych.

Maszyna komputerowa

Najbardziej rozbudowany typ maszyny do szycia, przeznaczony dla doświadczonych osób, obytych nie tylko z pracą na mechanicznych, ale także elektronicznych urządzeniach. Wyróżnia je przede wszystkim wbudowana pamięć. Oznacza to, że możemy zapisać nasze ustawienia i po ponownym uruchomieniu maszyny bez żadnych problemów do nich wrócić. Dzięki temu zwłaszcza szycie skomplikowanych wzorów będzie dużo łatwiejsze.

maszyny do szycia

Co do zasady, maszyny komputerowe są jednak po prostu bardziej rozbudowaną formą maszyn elektronicznych. Cechuje je jeszcze większa liczba programów szycia oraz dostępnych ściegów – można nimi na przykład wyszywać litery oraz cyfry. Jeżeli dobrze znamy obsługę maszyn, praca na takim urządzeniu będzie znacznie szybsza, przyjemniejsza i łatwiejsza niż na maszynie elektronicznej. W wielu modelach nie trzeba używać pedału rozrusznika.

Maszyny komputerowe często znajdziemy w profesjonalnych zakładach krawieckich, ale nie ma przeszkód, by zakupić takie urządzenie również do domu. Tyle że trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem – najtańsze egzemplarze kosztują około dwóch tysięcy złotych, a część z nich jest znacznie droższa.

Najważniejsze funkcje maszyny do szycia

Rodzaj wybranej maszyny do szycia definiuje dostępne funkcje. O części z nich już wspomnieliśmy. Ich przydatność i użyteczność w trakcie szycia będzie zależeć między innymi od tego, jak często będziemy używać tego urządzenia oraz jak bardzo skomplikowane zadania chcemy na nim realizować.

Funkcje maszyny do szycia dla początkujących

Mniej doświadczonym osobom z pewnością nie będzie potrzebny szeroki wachlarz ustawień i możliwości, który gwarantują maszyny komputerowe. Na początek najlepszym wyborem będzie zakup niedrogiej, ale solidnej maszyny mechanicznej lub elektronicznej. Początkującym krawcowym i krawcom łatwiej będzie się zorientować w możliwościach urządzeń, które posiadają niewielką liczbę ściegów. Grunt, by umożliwiały ścieg prosty oraz ścieg do obrzucania. Przyda się także możliwość regulacji gęstości i szerokości ściegu. Niepotrzebne będą bardziej rozbudowane funkcje czy ścieg wielonitkowy, którym charakteryzuje się owerlok. 

Pracę znacznie usprawni natomiast nawlekacz igły oraz nożyk do obcinania nici zainstalowany w obudowie maszyny. Szycie będzie bardziej płynne, gdy stopka urządzenia będzie posiadać możliwość regulacji – to opcja, którą docenimy zwłaszcza w trakcie szycia delikatnych i cienkich materiałów. Początkującym polecane są również modele z chwytaczem rotacyjnym, zapewniającym cichą pracę. Warto zwrócić uwagę również na liczbę ząbków transportujących, ich większa liczba gwarantuje bowiem bardziej precyzyjne szwy.

Funkcje maszyny do szycia dla zaawansowanych

Bardziej doświadczeni użytkownicy maszyn do szycia nie mogą zapominać o podstawach, ale przy zakupie nowego modelu z pewnością będą mieć znacznie większe wymagania niż początkujący. Szczególnie ważna będzie regulacja prędkości szycia. W rozbudowanych modelach elektronicznych i komputerowych nie musimy się obawiać zbyt mocnego naciśnięcia pedału maszyny, ponieważ możemy narzucić urządzeniu odpowiednią prędkość. Takiej funkcji wymagają najbardziej precyzyjne prace, jak choćby wyszywanie niewielkich elementów.

W trakcie szycia bardzo przydatna jest również funkcja obrzucania dziurek na guziki – sprzęt najwyższej klasy daje możliwość zastosowania w tym celu nawet kilkunastu wzorów. Trudniejsze prace ułatwi z kolei możliwość zmieniania pozycji igły. W maszynach mechanicznych zwykle można przesuwać ją tylko w jedną stronę, w modelach hojniej wyposażonych w technologię igła może znajdować się w trzech pozycjach. Niektóre urządzenia posiadają również funkcję automatycznego nawlekania igły.

maszyny do szycia

Bardzo ważnym udogodnieniem jest program szycia wstecznego. Dzięki niemu bez trudu rozpoczniemy i zakończymy ścieg, a także zmienimy kierunek szycia w trakcie pracy. Na maszynie możemy również wyszywać dwukolorowe wzory – do tego potrzebna będzie opcja szycia podwójną igłą. W ten sposób łatwiej wykończymy także szycie bluzki czy koszulki.

Najlepsi producenci maszyn do szycia

Jako że maszyny do szycia oferują tak duży wybór funkcji i programów, nietrudno się w nich pogubić. W zakupie modelu wysokiej jakości pomoże postawienie na sprawdzoną na rynku markę. Maszyna zakupiona w markecie, której produkcją zajęła się nieznana szerzej firma, może i będzie tania, ale nie ma co liczyć na to, że okaże się niezawodnym urządzeniem.

Japońscy liderzy

W Polsce bez trudu można jednak kupić sprzęt najwyższej klasy, taki jak na przykład maszyna do szycia Janome. Ta marka oferuje zarówno proste, mechaniczne maszyny, jak i rozbudowane modele kosztujące kilka tysięcy złotych. W Polsce jej produkty pojawiły się w latach 90. Ta japońska firma konstruuje i produkuje takie urządzenia już jednak od niemal stu lat. Maszyna do szycia Janome pozostaje synonimem wysokiej jakości. W rękach tego koncernu jest dziś także marka Elna. Stworzył ją Hiszpan, ale firma szybko przeniosła się do Szwajcarii, by z czasem, po drugiej wojnie światowej, podbić rynek amerykański. Pozostaje jednym z liderów tego segmentu urządzeń do dziś.

Jeszcze dłużej niż Janome, bo już od ponad wieku, na rynku maszyn do szycia obecna jest inna japońska firma – Brother. Maszyny tego producenta są znane ze swojej niezawodności. Dziś marka ma zresztą w ofercie również inne rodzaje sprzętu elektronicznego, słynie między innymi z produkcji drukarek. Japończycy to na rynku maszyn do szycia prawdziwi giganci. W tym kraju ma bowiem siedzibę również firma Juki, czyli kolejny uznany producent tego typu urządzeń.

Europejska konkurencja

Maszyny do szycia wysokiej jakości są jednak produkowane również w Europie. Tutaj na rynku brylują przede wszystkim dwaj producenci – Husqvarna i Minerva. Pierwsza firma, z siedzibą w Sztokholmie, jest znana głównie z dostarczania narzędzi do pielęgnacji ogrodu czy sadu, ale krawcowe doceniają także jej maszyny do szycia.

Z kolei Minerva powstała w XIX wieku w Wiedniu, ale z czasem produkcja maszyn do szycia przeniosła się do Czech. Z zagranicznymi konkurentami na polskim rynku walczy też rodzima marka Łucznik, której historia sięga 1925 roku. Od 2006 prawa do marki Łucznik posiada Grupa Kapitałowa ASPA.

Wybór nawet tańszych modeli wymienionych marek to gwarancja odpowiedniej jakości i marka, za którą stoją doświadczeni producenci. Przed decyzją o zakupie maszyny do szycia warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na markowe produkty.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Koszule na wymiar – elegancja i komfort na każdą okazję

Koszule na wymiar – elegancja i komfort na każdą okazję

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 9 wyświetleń
Szybkie upięcia włosów do pracy – postaw na szyk i elegancję!

Szybkie upięcia włosów do pracy – postaw na szyk i elegancję!

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 73 wyświetleń
Muszka czy krawat? Jakie kolory, wzory i długość wybrać?

Muszka czy krawat? Jakie kolory, wzory i długość wybrać?

  • Przeczytasz w 13 minut
  • 35 wyświetleń
Czarna torba, czyli najpopularniejszy dodatek w wielu odsłonach

Czarna torba, czyli najpopularniejszy dodatek w wielu odsłonach

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 12 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.