Męskie koszule biznesowe – jaki rodzaj materiału wybrać?
- Data publikacji 04 maja 2020
- Przeczytasz w 4 minut
- 30 wyświetleń
Koszule biznesowe męskie to dział rynku odzieżowego, na którym znajdziemy sporą liczbę produktów. Producenci oferują je w różnych cenach, zazwyczaj powiązanych z jakością. Oprócz rozważań, jaki kolor koszuli do czarnych spodni czy jasnej marynarki będzie najlepszy, warto zastanowić się również nad wyborem odpowiedniego materiału, z którego ma zostać wykonana ta część garderoby. To właśnie tkanina jest bowiem wyznacznikiem elegancji i dobrego stylu koszuli biznesowej, na których wszystkim tak bardzo zależy.
Koszule biznesowe dla mężczyzn – co je wyróżnia?
Koszule biznesowe przydają się w wielu branżach – przede wszystkim w tych, w których zadbany wygląd ma duże znaczenie. Nie brakuje więc ich wśród pracowników, którzy na co dzień mają kontakt z klientem w różnego rodzaju biurach, zwłaszcza takich, które obsługują klientów biznesowych. Zdarzają się koszule biznesowe z logo naszytym na piersi czy kołnierzyku, a także pozbawione jakichkolwiek firmowych oznaczeń. Wysokiej jakości koszule biznesowe to także częsty wybór ludzi trudniących się wolnymi zawodami, takimi jak architekt, adwokat czy doradca podatkowy.
Koszule biznesowe dla mężczyzn powinny być utrzymane w jasnych kolorach. Najczęściej wybierane barwy to błękit, ecru oraz fiolet. W użyciu są także białe koszule biznesowe, zakładane na najbardziej oficjalne spotkania, jak na przykład finalizacja negocjacji. Zwykle cechuje je klasyczny krój oraz kołnierzyk typu kent. Koszula biznesowa często wygląda niemal tak samo jak koszula wizytowa, podobnie jak ona powinna mieć też długie rękawy.
W sytuacjach formalnych obowiązkowym dodatkiem do tego elementu garderoby jest marynarka. To cecha charakterystyczna dla męskich koszul; koszule biznesowe damskie mogą być noszone również bez towarzystwa żakietu. W przypadku panów marynarkę można zdjąć tylko w biurach, w których obowiązuje mniej rygorystyczny dress code. W czasie kontaktów z klientem nie powinno się tego robić.
Materiał na koszule – przegląd
By koszula biznesowa prawidłowo spełniała swoją funkcję i budowała odpowiedni wizerunek jej właściciela, musi być wykonana z materiału wysokiej jakości. Nie wszystkie tkaniny używane do produkcji zwykłych koszul nadają się do tego, by nosić je w formalnych sytuacjach.
Do produkcji koszul najlepiej nadają się materiały naturalne. Ich atutem jest nie tylko elegancki wygląd, ale również wygoda użytkowania. Są bowiem zdecydowanie bardziej przewiewne niż koszule wykonane z tworzyw sztucznych, nie podrażniają skóry. Z tego powodu na rynku koszul biznesowych króluje bawełna w różnych odmianach. Różnią się one przede wszystkim tak zwanym splotem tkaniny, który sprawia, że tkanina ma nieco inną powierzchnię i właściwości.
Logos Dystrybucja – Moda biznesowa z logo Twojej firmy. Sprawdź na https://sklep-logos.pl/!
Popelina
Jednym z najbardziej eleganckich materiałów jest popelina, wyróżniająca się prostym splotem. Ta bawełniana tkanina jest bardzo wytrzymała, ma gładką powierzchnię. Przy tym pozostaje przewiewna i przyjemna w dotyku. Ma więc elegancki wygląd i świetnie nadaje się zarówno na koszule biznesowe, jak i wizytowe. Minusy popeliny? Dość łatwo się mnie, koszule z niej wykonane trzeba więc uważnie prasować, a w codziennym użytku uważać na zagniecenia.
Twill
To materiał nazywany również czasami diagonalem. Wyróżnia się skośnym splotem oraz niezwykle delikatną strukturą. Ma bardziej urozmaiconą, ale wciąż elegancką fakturę. Twill znacznie trudniej ulega zagnieceniom niż popelina, jest też bardziej miękki i lepiej się układa. Również nadaje się do szycia koszul biznesowych.
Satyna
Z bawełny lub jedwabiu wykonuje się także satynę. Wyróżnia się atrakcyjną, lśniącą fakturą. To niezwykle elegancki rodzaj atłasu, na którym wyraźnie widać szwy. Często używany przy produkcji drogich sukienek czy pościeli, ale szyje się z niego również koszule. Satyna nie będzie się łatwo gnieść i uchodzi za niezwykle elegancką. Lepiej jednak pasuje do wystawnych przyjęć i strojów wieczorowych niż do koszul biznesowych.
Pinpoint Oxford
Jedna z najbardziej popularnych tkanin, z których szyje się koszule. Jej cechą charakterystyczną jest splot koszykowy, przeważnie tkany z grubszych nici. Pinpoint Oxford często wykonuje się z włókien w dwóch kolorach. To miękka tkanina przepuszczająca dużo powietrza. Mimo że świetnie sprawdza się w koszulach noszonych na co dzień, Pinpoint Oxford nie jest zbyt popularnym materiałem na koszule biznesowe. Nie nadaje się na formalne spotkania.
Royal Oxford
To tkanina z luźnego splotu, jednak nieco bardziej skomplikowanego niż Pinpoint Oxford. Dobrze przepuszcza powietrze, nie jest też zbyt podatna na zagniecenia. Faktura Royal Oxford jest także nieco wyraźniejsza, co sprawia, że łatwo można skomponować ją z garniturem. Delikatna i elegancka, ale jednocześnie uniwersalna. Koszule wykonane z Royal Oxford sprawdzą się na spotkaniach biznesowych, ale będą dobrze wyglądać także w połączeniu z dżinsami.
Elegancji koszuli biznesowej doda spersonalizowany haft komputerowy. Jak go wykonać? Dowiesz się po przeczytaniu kolejnego artykułu: Nie tylko nici. Flizeliny, osłony i inne akcesoria potrzebne do wykonania haftu komputerowego.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
W biurze i delegacji. Jakie ubrania firmowe warto ozdobić haftem komputerowym?
- Przeczytasz w 8 minut
- 42 wyświetleń