Muszka czy krawat? Jakie kolory, wzory i długość wybrać?
- Data publikacji 08 marca 2021
- Przeczytasz w 13 minut
- 36 wyświetleń
Gdy już posiadamy idealnie skrojone garnitury na miarę, dobrane odpowiednio do nich buty, to przychodzi czas na wybór odpowiednich akcesoriów. I właśnie tu pojawia się pytanie – mucha czy krawat? Co będzie najbardziej pasować? Odpowiednio dobrany dodatek podkreśli całość stylizacji i nada jej wyjątkowy charakter, natomiast źle dobrany może odciągać całą uwagę od nawet najbardziej eleganckiego garnituru. Na jaką okazję nada się mucha, a gdzie wypada ubrać krawat i jakie w tym miejsce ma fular? Jak łączyć kolorystycznie te dodatki, by garnitury szyte na miarę, tak samo jak my, zawsze wyglądały idealnie? Odpowiadamy!
Muszka czy krawat – oto jest pytanie!
Dobór odpowiedniego dodatku od zawsze stanowi zagwostkę dla mężczyzn, gdyż tak naprawdę nie ma określonych reguł mówiących o tym, który z nich pasuje lepiej na daną okazję. Przede wszystkim warto dobierać je bezpośrednio do kroju marynarki i koszuli oraz kolorystycznie. Mucha jest dodatkiem, który optycznie poszerza twarz. Z tego względu nie każdemu będzie ona pasować, a wybierając odpowiednią należy dopasować jej rozmiar proporcjonalnie do twarzy i szyi. Kokarda i jej wielkość powinna być dopasowana do konturów twarzy. Mucha nie może być zbyt mała, ale nie powinna również wystawać poza szerokość twarzy. Jest jednak bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie trzeba się martwić o to, czy ma odpowiednią długość oraz czy jest odpowiednio zawiązana, jak to jest w przypadku krawatu. Z kolei ogromnym plusem tego drugiego rozwiązania jest fakt, że może delikatnie wydłużać sylwetkę.
Kiedy wybrać muszkę?
Mucha jest akcentem, który przyciąga oko. Jest bardziej charakterystycznym dodatkiem niż krawat i mimo to, że panowie coraz częściej po nią sięgają, nie zawsze okazja sprzyja, by ją założyć. Na formalnych spotkaniach biznesowych trudno wyobrazić sobie stylizację z muchą. Z kolei na eleganckich przyjęciach muchy są jak najbardziej wskazane. Już w czasach wielkich arystokratycznych balów takie ozdoby miały swoje zastosowanie i dodawały elegancji. Utarło się, że do smokingu nosi się muszkę i trudno wyobrazić sobie inne rozwiązanie. Zaproszenie na oficjalne wydarzenia często z góry określają konkretny dress code. W przypadku stylu typu white tie czy też black tie obowiązują kolejno białe i czarne muchy.
Warto dodać, że często są one wybierane tak, aby wyróżnić uczestników zdarzenia. Na weselach zdarza się, że o ubranie much są proszeni najbliżsi dla pary młodej goście np. bliska rodzina. Często jednak nie ma to znaczenia, a goście mogą zdecydować się również na ten dodatek. W przypadku ewentualnych wątpliwości najbezpieczniej jest dopytać nowożeńców.
Oprócz smokingu, o którym wspominaliśmy wcześniej, mucha świetnie komponuje się również z różnego rodzaju frakami, ale nie tylko. Będzie ona idealnym akcesorium, które podkreśli krój i wzór kamizelki, a także lepiej od krawata współgra z szelkami.
Motyl, nietoperz i diament – czyli rodzaje much
Tak jak krawat może mieć różną długość, szerokość oraz posiadać kilka rodzajów wiązań, tak i mucha występuje w kilku charakterystycznych wersjach. Pod tajemniczymi nazwami – motyl, diament i nietoperz – kryją się rodzaje much. Mają one różne kształty i będą odpowiednie na inne wydarzenia i do innych stylizacji.
- Motyl – ma półokrągłe zakończenia przypominające wysokie skrzydła motyla. Jej kształt pasuje do formalnych strojów.
- Nietoperz – ma niskie skrzydełka, a jej zakończenia są proste.
- Diament – nieformalna wersja muchy. Posiada trójkątne zakończenia, przypominające kształt diamentu.
W jakich sytuacjach lepiej sprawdzi się krawat?
Zacznijmy od tego, że krawat najbardziej kojarzy się z klasyką i elegancją To właśnie po niego częściej będziemy sięgać wybierając się na spotkania biznesowe. Trudno taką sytuację wyobrazić sobie będąc w musze. Krawat jest na tyle uniwersalnym dodatkiem, że tak naprawdę można go ubrać na każdą okazję. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, czy do danej sytuacji będzie pasować jego szersza, węższa, bardziej kolorowa, a może stonowana wersja.
Wiele będzie zależeć od garnituru i formalności okazji. Na początku nowego wieku trendy modowe odrzucały wzorzyste krawaty na rzecz bardziej stonowanych elementów. Ewentualne wzory były bardzo delikatne. W ostatnich latach natomiast do łask wracają krawaty, a także muchy, z wyraźnym printem. Jeśli okazja jest mniej formalna, jak najbardziej można się zdecydować na taką opcję. Odnosząc się do szerokości, ogólna zasada przyjmuje, że szerokość krawata powinna być dopasowana do szerokości klapy marynarki. Wesele również nie ogranicza w doborze wzorzystych krawatów, należy jednak pamiętać, by odpowiednio komponował się on z garniturem i koszulą. W tym przypadku te dwa elementy powinny pozostać stonowane, w jednolitym lub podobnym odcieniu.
Krawat, muszka czy… fular?
Fular, a tak właściwie ascot, jest bardzo rzadko spotykanym dodatkiem. Z tego względu dodanie go do stylizacji na pewno wyróżni jego posiadacza w tłumie. Jest to bardzo formalny i dostojny zamiennik krawata. Fular również posiada różne wiązania. Można spotkać typowo ślubne wiązanie, gdzie wiąże się go pod kołnierzem, podobnie jak krawat, natomiast jego koniec powinien zostać schowany pod kamizelką. Z tego względu będzie to idealny zamiennik dla panów, którzy nie przepadają za krawatem, a do kamizelki nie chcą stawiać na muchę. Istnieje również casualowe wiązanie ascota. W tym wydaniu bardziej przypomina on elegancką chustę zawiązaną wokół szyi. W takim przypadku koszula powinna zostać rozpięta na dwa guziki, by wyeksponować elegancję fulara. Ascot jest zdecydowanie formalnym dodatkiem. Sprawdzi się dla osób lubiących wygodę, lecz chcących podkreślić wagę wydarzenia i wyglądać szykownie.
Fular, muszka i krawat – wzory oraz kolory, które cieszą się największą popularnością
W przypadku wszystkich dodatków można mówić o pewnych trendach. Nie inaczej jest w modzie garniturowej. Przyjrzyjmy się wiodącym motywom przewodnim dla muszek, krawatów i ascotów.
Ponadczasowa klasyka, czyli jednolity kolor
Niezależnie czy wybieramy muchę, fular czy krawat, w garderobie każdego gentlemana powinien znaleźć się dodatek w jednolitym kolorze. W jakim? To oczywiście będzie zależeć od garnituru, fraku czy też kamizelki, jednak warto posiadać bazowe dodatki w kolorze czarnym, granatowym, bordowym czy czerwonym. Są to najbardziej popularne kolory wybierane na uroczystości. Powinny one przede wszystkim komponować się z całością stylizacji. W dalszej części podpowiemy, jak dobrać dodatek do konkretnego koloru garnituru.
Nieszablonowe printy, czyli wzory nie na każdą okazję
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, do łask wracają muchy i krawaty w różnorodnych wzorach. Dostępne są zarówno eleganckie wzory w stonowanych kolorach, np. połączenie granatu z bielą czy czerni z bordem, jak i całkiem niebanalne wzory w kwiaty, a nawet zwierzęta. Na święta na sklepowych półkach pojawiają się również typowo świąteczne printy, które mogą okazać się klimatycznym dodatkiem do stylizacji na bożonarodzeniowe spotkanie rodzinne. Dobór takich dodatków z wzorami będzie oczywiście zależeć od wydarzenia. Mniej formalne printy można bez problemu dobrać do stylizacji casualowych. Eleganckie wzory są dopuszczalne na wesela i formalne spotkania, należy je oczywiście dobierać w granicach szyku. Będą to wspomniane delikatne połączenia oraz minimalistyczne wzory. Fular jest dodatkiem, który zazwyczaj posiada zdobienia. Jednak, tak jak wspominaliśmy wcześniej, jest to formalny dodatek, a jego printy będą stanowić klasyczne kropki, paski czy też krata.
Garnitury na miarę i dodatki na wagę złota
Każdy garnitur można zamówić na wymiar. Daje to możliwość maksymalnej personalizacji potrzeb co do materiału i kroju. O tym, kiedy najlepiej postawić na takie rozwiązanie, pisaliśmy już w artykule https://odziezbiznesowa.pl/na-jakie-okazje-najlepiej-kupic-garnitur-na-miare-i-czym-musi-sie-cechowac! Wiele mężczyzn zamawia przy okazji idealnie skrojoną koszulę nie wiedząc, że na miarę można również uszyć krawat, ascot czy muchę. Jest to świetna opcja, by dopasować każdy szczegół swojej stylizacji. Nie tylko można dobrać wygodną i odpowiednią długość krawatu czy wiązania muszki, ale również dobrać indywidualne zdobienie. Taki dodatek podkreśli stylizację, a także nada jej indywidualny i wyjątkowy charakter.
Kolory krawatów i much – dobieramy do koszuli czy do garnituru?
Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Prezentowana stylizacja powinna stanowić całokształt, a dobrane elementy uzupełniać się wzajemnie. Dobierając krawat do stylizacji, należy wziąć pod uwagę zarówno kolor i fakturę garnituru, jak i odcień koszuli. Według ogólnie przyjętej zasady krawat powinien być ciemniejszy niż koszula. Na bardzo formalne wydarzenia zaleca się dobór idealnie białej koszuli, przy której krawat i mucha będą wyglądać intensywniej i podkreślać formalność stroju. Dobierany dodatek powinien posiadać odcienie, które są identyczne do odcienia garnituru lub pokrewne do niego. Można również zastosować kolory uzupełniające się, czyli takie, które ze sobą idealnie współgrają, np. krawat granatowy z czerwonymi lub bordowymi paskami będzie idealnym dodatkiem do granatowego garnituru.
Jaki kolor krawata do garnituru wybrać?
Kolor krawata powinien stanowić uzupełnienie dla garnituru. Przy doborze krawata warto zwracać uwagę na to, żeby dobierane kolory dopełniały się bądź też były analogiczne dla bazowego koloru garnituru. Pomocne do tego może okazać się koło barw. Do tego możemy rozpatrzyć trzy przypadki:
- kolory monochromatyczne,
- kolory pokrewne,
- kolory dopełniające.
Idąc w jednej linii od środka koła barw znajdziemy kolory monochromatyczne, czyli różne odcienie danego koloru. Obok siebie, idąc po okręgu możemy znaleźć pasujące do siebie kolory pokrewne, natomiast po przeciwnej stronie koła (względem środka) kolory uzupełniające się (dopełniające).
Jaki krawat do granatowego garnituru?
Granatowy garnitur jest wybierany równie często jak czarny. Dużą popularnością cieszy się zarówno na weselach, jak i do pracy oraz na spotkania biznesowe. Zatem jaki kolor krawata do granatowego garnituru wybrać? Według palety barw do granatowego garnituru będą pasować wszelkie odcienie granatu oraz podobne kolory, czyli takie wpadające w odcienie niebieskie i lekko fioletowe. Uniwersalność to cecha, która wyróżnia granatowy garnitur. Jaki krawat zatem wybrać? Możemy do niego dobrać standardowo krawat czarny i granatowy. Z kolorem granatowym świetnie współgrają również brązy. Tak samo jak warto dobrać eleganckie buty w kolorze brązowym oraz ciemnobrązowym do garnituru, tak i krawat w takim kolorze będzie świetnym dodatkiem. Co więcej, granat lubi kontrasty. Z tego względu krawat w kolorze czerwonym oraz bordowym będzie świetnym wyborem. Nie zapominając o wzorach, stosując połączenia kolorystyczne powyższych kolorów np. z bielą, również uzyskamy świetnie skomponowaną stylizację. Przykładem może być wzorzysty krawat wykonany z odcieni niebieskiego i bordowego.
Jaki krawat do granatowego garnituru i białej koszuli na wesele?
Granatowy garnitur jest bardzo klasyczną opcją na wesele. W połączeniu z białą koszulą stanowią zgrany duet, a utworzony kontrast podkreśla formalność. Jaki krawat do nich skomponować? Reguły będą podobne do tych opisanych wcześniej. Warto jedynie pamiętać, by krawat z wzorami był elegancki i pasował do rangi wydarzenia.
Jaka muszka do granatowego garnituru będzie odpowiednia?
Przy wyborze muszki do granatowego garnituru powinniśmy się kierować tymi samymi zasadami, co do krawatu. Sprawdzą się tu kolory takie jak czarny, granatowy, odcienie niebieskiego, fioletu i brązu oraz czerwony i bordowy. Świetnym kolorem dla naszytych wzorów może okazać się kolor biały.
Jaki krawat do niebieskiego garnituru?
Wielu panów stawia również na łagodniejszy od granatu, niebieski garnitur. Jaki krawat będzie do niego pasować? Dodatki do niebieskiego garnituru będą w podobnych odcieniach jak do granatowego. Sprawdzą się tu krawaty niebieskie, granatowe, czarne, jasno brązowe, szare, a także ciemnozielone oraz bordowe. Odważni panowie mogą również postawić na odcienie różu.
Jaki krawat do czarnego garnituru?
Czarny garnitur, czyli przykład elegancji i szyku. Będzie oczywiście również pasować do niego klasycznie czarny krawat. Ale czy tylko on? Mimo że czarny garnitur jest postrzegany jako wzór stroju formalnego, równie często jest zakładany na bardziej casualowe wyjścia. Z tego względu można do niego dobrać krawat w kolorze granatowym, bordowym czy też szarym. Odcienie brązu oraz beżu również komponują się do stylizacji stworzonych w oparciu o czarny garnitur. Jaki krawat z wzorami dobrać do niego? Można dowolnie łączyć ze sobą powyższe odcienie oraz dodawać do nich kolor biały.
Jaki krawat do szarego garnituru?
Szary garnitur idealnie komponuje się z jaśniejszymi krawatami. Sprawdzą się do niego różne odcienie szarości, beżu, jasnego brązu, niebieskiego, a nawet różu.Ciemne krawaty – bordowe, brązowe, granatowe i czarne – również będą łączyć się z szarym garniturem. Dodatkowo można wzbogacić je o jasne wzory w kolorach wymienionych wcześniej, z którymi będzie współgrać szary garnitur. Jaki krawat będzie jeszcze odpowiedni? Ten garnitur, tak jak jego poprzednicy czarny i granatowy, jest bardzo uniwersalny i wiele odcieni z nim współgra.
Jaki krawat do grafitowego garnituru?
Do garnituru w tym kolorze, podobnie jak do szarego, będzie pasować krawat w kolorze czarnym, grafitowym, bordowym, ciemnobrązowym, granatowym, niebieskim oraz wszystkich jasnych odcieniach tych kolorów. Dodatkowo, jeśli do tego garnituru będzie dobrana biała koszula, świetnie sprawdzą się kolory takie jak beżowy czy pudrowy róż.
Jaki krawat do garnituru w kratę?
Dobierając krawat do garnituru w kratę należy wziąć pod uwagę to, w jakich kolorach i odcieniach jest skomponowana krata. Kolor krawata należy dobrać pod te właśnie odcienie według opisywanych wcześniej zasad kolorystycznych. Z reguły dobiera się gładkie krawaty lub z bardzo delikatnym mikrowzorem. Są natomiast bardzo szerokie i delikatne kraty, które zdobią garnitur w kratę. Jaki krawat będzie pasować do nich? W tym przypadku można odważyć się na bardziej wyraźny wzór, np. w kropki lub ukośne paski.
A jeśli krawat do koszuli, to jaki?
Nawiązując do reguły, że krawat powinien łączyć się zarówno z garniturem, jak i koszulą, można zastosować pewną zasadę – do garnituru dobrać koszulę, a do niej krawat. Im większy kontrast krawatu do koszuli zastosujemy, tym bardziej strój będzie formalny. Z tego względu na uroczyste wyjścia bazą powinna być biała koszula. Jaki krawat do białej koszuli dobrać? Powinien on zostać dopasowany bezpośrednio do garnituru. Najbardziej zalecanym będzie klasycznie kolor czarny, jednak inne kolory również są dopuszczalne. Jak zatem dobrać odpowiedni krawat do innych kolorów koszuli?
Jaki krawat do czarnej koszuli?
Czarna koszula to typ na casualowe wyjście. Najbezpieczniejszą opcją do niej będzie czarny krawat z białymi dodatkami, np. delikatnym wzorem. Jeśli jednak ubieramy ją na bardziej formalne spotkanie, należy postawić tylko i wyłącznie na gładki czarny krawat. Bardzo kontrastowe kolory takie jak czerwony czy biały będą wyglądać nieformalnie.
Jaki krawat do granatowej koszuli?
Granatowa koszula tworzy zgraną kompozycję z krawatem w kolorze czarnym, granatowym, ciemnym niebieskim, bordowym oraz ciemnym brązem. Wszystkie te kolory również tworzą ze sobą udane połączenie pod wzory. Sprawdzą się też kompozycje tych kolorów z białym wzorem.
Jaki krawat do niebieskiej koszuli?
Niebieska koszula, w szczególności jasnoniebieska, jest świetnym dodatkiem zarówno do granatowego, szarego, grafitowego, jak i czarnego garnituru. Dobierając do niej krawat nie możemy znacznie odchodzić od barw do niej podobnych. Warto postawić na granatowy krawat lub taki z odcieniami granatu i bieli. Klasyczny czarny krawat również będzie stanowić dobre rozwiązanie. Złym wyborem nie będzie również szary krawat. Można także połączyć ten kolor z odcieniami granatu lub czerni.
Jaki krawat do różowej koszuli?
Jasnoróżowa koszula jest ciekawym dodatkiem do szarego, grafitowego i popielatego garnituru. Wielu panów łączy ją również z granatowymi i niebieskimi garniturami. Jaki krawat do niej dobrać? Zdecydowanie pierwszy na myśl przychodzi bordowy. Jest to połączenie, które będzie się wyróżniać w tłumie. Zalecamy dobierać je do szarego garnituru. Różowa koszula będzie również łączyć się z granatowym krawatem oraz granatem z dodatkami brązu.
Jaki krawat na wesele dla gości?
Dobór odpowiedniego krawatu na wesele jest najczęściej pojawiającym się tematem. Jako goście chcemy jak najlepiej wypaść podczas przyjęcia. Jest to formalne wydarzenie, z tego względu krawat powinien być odpowiednio dopasowany do garnituru. Panowie mogą postawić na bardziej odważne wzory, jednak należy pamiętać o wadze wydarzenia. Z tego względu sprawdzą się krawaty dopasowane kolorystycznie do garnituru i koszuli z ewentualnym wzorem. Może się on wyróżniać, jednak nie powinien być humorystyczny. Pamiętajmy również, że czasy doboru butów pod kolor sukienki u pań poszły w niepamięć i tak samo panowie nie muszą dobierać krawatu w takim kolorze jak kreacja partnerki.
Mucha czy krawat na wesele?
Muszka a krawat to częsty dylemat weselny pojawiający się przed uroczystością. Panowie częściej wybierają krawat na wesele jako “bezpieczniejszą opcję”. Tak jak wspominaliśmy zdarza się, że państwo młodzi określają dress code, gdzie najbliższe im osoby ubierają określone ciuchy – w przypadku pań takie same sukienki, a panów muszki. Jest to jednak rzadkością, z tego względu panom, którzy nie wiedzą, czy muszka czy krawat będzie odpowiedni, podpowiadamy: ubranie muchy na wesele jest jak najbardziej wskazane i eleganckie.
Długość krawata – jakich zasad należy przestrzegać?
Dopasowywanie długości krawata zaczyna się już podczas zakupu. Tam możemy wybrać krawat standardowo o długości pomiędzy 146 do 156 cm. Ekspedientka pomoże odpowiednio dopasować długość do wzrostu. Określa się, że odpowiednia powinna stanowić długość od dolnej wargi ust do ziemi. Warto określić jaka długość krawata będzie odpowiednia od razu, gdyż jeśli okaże się on zbyt krótki, będzie wyglądać nieelegancko nawet na casualowych wyjściach.
Idealnie zawiązany krawat powinien nieznacznie nachodzić na górną część klamry od paska. Prawidłowa długość krawata nie powinna być dłuższa ani krótsza niż górna linia klamry paska. Zbyt długi krawat można skrócić bądź wyregulować odpowiednim węzłem. Za krótki nadaje się tylko do wymiany.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Sukienka koszulowa – jak znaleźć odpowiednią, na co zwrócić uwagę?
- Przeczytasz w 3 minut
- 8 wyświetleń
Biżuteria do czerwonej sukienki. Jakie akcesoria wybrać, by stworzyć idealną stylizację?
- Przeczytasz w 3 minut
- 8 wyświetleń