Nie tylko nici. Flizeliny, osłony i inne akcesoria potrzebne do wykonania haftu komputerowego
- Data publikacji 17 maja 2023
- Przeczytasz w 8 minut
- 48 wyświetleń
Znakowanie odzieży firmowej czy reklamowej to coraz bardziej rozpowszechniony sposób na poprawę wizerunku firmy oraz jej reklamę. Koszule, koszulki z nadrukiem, bluzy, kurtki, nawet ręczniki z haftem – logotyp czy hasło promocyjne można dziś umieścić niemal na każdej części garderoby i przeróżnych tekstylnych gadżetach.
Firmy specjalizujące się w znakowaniu odzieży oferują jednak nanoszenie tekstu i grafiki na materiał różnymi metodami. Termotransfer, sitodruk, sublimacja – wśród tych nazw naprawdę można się pogubić. Bardziej przyjaźnie, nawet dla ucha laika, brzmi haft komputerowy. To metoda znakowania, która polega na wykonywaniu wzorów na materiale za pośrednictwem nici. To jedna z najbardziej eleganckich technik zdobienia odzieży. Za jej wykonanie odpowiadają specjalne maszyny nazywane hafciarkami. Działają na podstawie programu komputerowego z projektem przyszłego wzoru.
Odpowiednia maszyna to jednak nie wszystko: do wykonania wzoru potrzeba także szeregu innych przedmiotów. Bez jakich dodatków haft komputerowy z pewnością nie powstanie? Przedstawiamy najważniejsze akcesoria potrzebne do znakowania ubrań tą techniką.
Haft komputerowy – co wyróżnia tę metodę?
Na początku warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego właściwie warto nanosić wzory na odzież właśnie za pomocą haftu komputerowego. W końcu nie jest to wcale najprostsza z technik używanych w takich sytuacjach. Haft komputerowy ma jednak mnóstwo zalet, które sprawiają, że chętnie sięga po niego wiele firm.
Największym atutem tej metody znakowania odzieży jest bez wątpienia prestiżowy i szykowny wygląd znakowanych ubrań. Wzory wykonywane przy użyciu specjalnych nici są bardzo wyraziste, ich kontury dobrze odcinają się nawet od grubszych materiałów, jak na przykład polar. Haft znakomicie nadaje się więc do personalizacji ubrań dla pracowników – dzięki znakom wyszywanym w ten sposób będzie można łatwo rozpoznać własną odzież.
Kolejną zaletą haftu komputerowego jest jego uniwersalność. Jako jedna z niewielu metod znakowania ubrań nadaje się do umieszczania wzorów na wspomnianym polarze, a także wielu innych tkaninach – zarówno bawełnianych, jak i tych, których podstawą są włókna poliestrowe. Najlepiej haftowane wzory prezentują się jednak na koszulach oraz grubszych materiałach o większej gramaturze. W przypadku bardzo cienkich ubrań haftowane wzory mogą okazać się dużym obciążeniem dla materiału.
Haft komputerowy jest ceniony także za swoją wytrzymałość. Porządnie wyhaftowane grafiki czy napisy to rozwiązanie niemal niezniszczalne. Ubrania oraz gadżety ozdobione w taki sposób można bez obaw prać nawet w wysokich temperaturach. Dzięki temu, że wzór jest wykonany z nici, problemem nie będzie także prasowanie. Haft komputerowy w starciu z wysokimi temperaturami czy wilgocią radzi sobie znakomicie. Pod tym względem zdecydowanie wygrywa z termotransferem czy sitodrukiem.
Haft komputerowy – czy to się opłaca?
Cena wykonania haftu komputerowego będzie zmieniać się w zależności od charakteru oraz wielkości zlecenia. Haftowane gadżety firmowe i ubrania wymagają przygotowania specjalnego programu, wedle którego będzie działać hafciarka. Taki program jest przypisany do konkretnego rodzaju haftowanej odzieży, w przypadku innych elementów garderoby trzeba przygotować go od nowa. A przygotowanie programu wcale nie jest krótkie, co nie pozostaje bez wpływu na cenę haftu.
W związku z tym znakowanie odzieży haftem najbardziej będzie się opłacać przy dużych nakładach. Kiedy potrzebujemy dużych partii eleganckiej odzieży reklamowej albo chcemy nanieść logo przedsiębiorstwa na firmowe koszule, haft komputerowy będzie wyborem idealnym – program wystarczy przygotować tylko raz. Nie sprawdzi się jednak raczej przy zamówieniu pojedynczej koszuli czy koszulki z nadrukiem.
Ile kosztuje haft komputerowy?
Koszt haftu komputerowego może wynosić od kilkudziesięciu do ponad 100 zł. Wykonanie każdego wzoru wycenia się indywidualnie. By dowiedzieć się, ile kosztuje haft komputerowy, trzeba przesłać projekt wzoru do profesjonalnego zakładu, który zajmuje się znakowaniem odzieży. Należy wskazać też konkretny rodzaj nici oraz rodzaj materiału i ubrania, na jakim ma się pojawić wzór. Firma powinna przedstawić precyzyjną wyceną haftu.
Kiedy warto zdecydować się na haft komputerowy?
Ta technika dobrze nadaje się do wykonywania niewielkich wzorów umieszczanych na kołnierzykach czy rękawach. W przypadku potrzeby wykonywania obszernych grafik lepiej zdecydować się na inną metodę. Warto pamiętać, że koszt wykonania wzorów będzie zależeć również od wielkości wzoru. Kolejny czynnik związany z ceną znakowania to rodzaj nici użytych w procesie produkcji. Przykłady haftów na ubraniach znajdziesz na https://www.e-logos.pl/znakowanie-odziezy/haft-komputerowy, gdzie możesz także zamówić profesjonalne znakowanie odzieży.
Akcesoria niezbędne do wykonania haftu komputerowego
W ten sposób dotarliśmy więc do tematu akcesoriów, bez których żaden haft komputerowy się nie uda. Nici wydają się najważniejsze, ale nie tylko one wpływają na jakość wzoru. Do prawidłowego wykonania napisu bądź grafiki konieczne będzie flizelina, a większość firm używa również osłon i specjalnych folii. Praca hafciarką bez tych przedmiotów, podobnie jak bez doboru odpowiedniej igły, nie będzie możliwa.
Nici do haftu komputerowego
Podstawowym wyposażeniem maszyny haftującej są oczywiście nici. To one decydują o ostatecznym wyglądzie, a w dużej mierze także wytrzymałości wykonywanej grafiki bądź napisu. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów nici do haftowania. Do haftu komputerowego najlepiej nadają się nici wykonane z poliestru, polipropylenu oraz wiskozy. To właśnie takie rodzaje nici najczęściej stosują profesjonalne zakłady zajmujące się znakowaniem odzieży. Przy hafcie komputerowym bardzo dobrze sprawdzą się nici uznanych producentów, takich jak Marathon oraz Madeira.
Nici poliestrowe charakteryzują się dużą wytrzymałością. Niełatwo je zerwać, dzięki czemu hafciarka może szybciej pracować. Poza tym ich cena jest jedną z najniższych, dlatego to właśnie one cieszą się największą popularnością. Dobrze nadają się do znakowania ubrań firmowych i roboczych, które powinny na długo zachować świeży i nienaganny wygląd.
Nici wiskozowe to rozwiązanie zdecydowanie bardziej dekoracyjne. Wzory wykonane za ich pomocą są bardziej płaskie, świetnie nadają się zatem na eleganckie koszule. To jednak wariant droższy od nici poliestrowych, a zarazem bardziej podatny na zrywanie i ewentualne późniejsze uszkodzenia.
Poza tymi dwoma rodzajami nici na rynku znajdziemy także nici bawełniane, akrylowe czy metalizowane. Wyjątkowy efekt gwarantują również nici odblaskowe. Ubrania zdobione w taki sposób poprawiają nasze bezpieczeństwo, gdy poruszamy się po zmroku lub w kiepskich warunkach atmosferycznych. Dobrze wykonany haft, oprócz nici do haftu, wymaga także użycia nici “spodniej”, która pozwala na wygładzenie wzoru i uniknięcie marszczenia się wzoru.
Haftu komputerowego pod żadnym pozorem nie można jednak wykonywać zwykłymi nićmi. By uzyskać odpowiedni efekt, konieczne jest wykorzystanie dedykowanych nici hafciarskich, które nie porwą się w trakcie pracy hafciarki.
Igły do hafciarki
Spory wpływ na jakość haftu mają także igły użyte do jego wykonania. Inne modele są przeznaczone do wyszywania na dzianinach, nieco inne na tkaninach. Do haftu komputerowego należy używać specjalnych igieł hafciarskich, przystosowanych do hafciarek maszynowych.
Rodzaj materiału i planowanego wzoru ma również wpływ na wybór grubości igły. Do haftowania niewielkich elementów oraz wykonywania wzorów na cienkich tkaninach wybiera się cieńsze igły, o grubości 60-65. Grubsze igły w rozmiarze 80-90 wykorzystuje się natomiast wówczas, kiedy hafciarka musi wykonać wzór na grubej tkaninie, a także w czasie haftowania na skórze. Wybór igły o nieodpowiedniej grubości może skutkować nawet jej złamaniem w czasie haftowania.
Zazwyczaj do poszczególnych hafciarek najlepiej nadają się egzemplarze sprzedawane przez producenta urządzenia. Igły do haftowania muszą być założone perfekcyjnie prosto, należy także regularnie je wymieniać.
Flizeliny do haftowania
Do haftu komputerowego potrzebna jest specjalistyczna flizelina hafciarska. Tylko ona gwarantuje odpowiedni efekt – jest konieczna do haftowania wzorów na niemal wszystkich materiałach. To dzięki niej tkanina czy dzianina jest stabilna i sztywna, co pozwala na precyzyjne wykonywanie poszczególnych ściegów.
Flizelina do haftu komputerowego to włóknista siateczka, przygotowywana z syntetycznych materiałów. Odpowiednią warstwę flizeliny umieszcza się pod haftowaną powierzchnią. Można wybierać spośród kilku rodzajów, w zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Na przykład flizelina wydzieralna nadaje się do mało elastycznych tkanin. Na koniec wydziera się jej skrawki, które pozostały wokół haftu.
Do pracy z dzianinami wykorzystuje się natomiast flizelinę niewydzieralną – złożoną z dwóch warstw materiału – albo termoprzylepną. Ta druga świetnie stabilizuje dzięki warstwie kleju, która aktywuje się pod wpływem ciepła, ale równocześnie zanieczyszcza igłę hafciarki. Przy niektórych trudniejszych do haftowania materiałach, takich jak choćby skóra, przyda się z kolei flizelina samoprzylepna. Przykleja się do niej haftowany materiał, dzięki czemu hafciarka nie pozostawia w nim śladów.
Folie hafciarskie
Czasami do stabilizacji haftowanego materiału używa się jednak nie flizeliny, a folii. Dzieje się tak między innymi wtedy, kiedy chcemy uzyskać haft, który będzie równie dekoracyjny po obu stronach tkaniny. Dotyczy to często gadżetów reklamowych, jak na przykład ręczniki z haftem. W takich przypadkach konieczna będzie hydrofolia. Jej ślady usuniemy w bardzo łatwy sposób – po prostu rozpuści się w wodzie lub pod wpływem pary. Cienką folię tego typu stosuje się na włochatych materiałach, grubsza zastępuje flizelinę pod haftowaną tkaniną.
Osłona haftu komputerowego
Niektóre firmy zabezpieczają swój haft również dodatkową osłoną. Ma to nie tyle znaczenie dla wytrzymałości i trwałości samego wzoru, ile dla komfortu noszenia haftowanej odzieży. Dotyczy to szczególnie warstw garderoby zakładanych bezpośrednio na skórę, zwłaszcza we wrażliwych miejscach, jak na przykład kołnierzyk. Osłona jest wykonana z dzianiny i przyklejana pod haftem. Powinna zakrywać wzór i na stałe połączyć się z materiałem, na którym go wyhaftowano. Czasami takich osłon używa się również do usztywnienia haftu w niestabilnych miejscach.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Eleganckie ubrania firmowe i ich znakowanie. Na jaką metodę się zdecydować?
- Przeczytasz w 5 minut
- 30 wyświetleń
Sponsorzy i napisy na koszulkach piłkarskich. Jakie firmy inwestują w polski futbol?
- Przeczytasz w 4 minut
- 81 wyświetleń