Rodzaje tiulu i ich wykorzystanie. Do czego ta tkanina nadaje się najlepiej?
- Data publikacji 09 września 2020
- Przeczytasz w 7 minut
- 142 wyświetleń
Na rynku odzieżowym znajdziemy kilka zwiewnych tkanin, które są wykorzystywane do szycia ubrań czy dodatków odzieżowych, a także elementów dekoracyjnych. Ubrania wykonywane z takich materiałów zwykle cieszą się dużym powodzeniem szczególnie pośród pań. Wśród tkanin tego typu szczególną pozycję zajmują jednak tiule. Są delikatne i mocno przezroczyste, potrafią urozmaicić różnego rodzaju kreacje, nadając się na szereg okazji. Tiul na metry jest kupowany przez pracownie krawieckie, ale również osoby, które starają się wprowadzić do swojej garderoby nowe, ciekawe elementy. Sektor odzieżowy nie jest zresztą jedynym segmentem rynku, w jakim wykorzystuje się tiul biały oraz kolorowy. By w pełni uświadomić sobie jego zalety, warto najpierw poznać rodzaje tej tkaniny i zaczerpnąć nieco wiedzy na temat sposobów jej wykorzystania. Przedstawiamy najważniejsze informacje o tiulu oraz odzieżowych i dekoracyjnych pomysłach, które z jego pomocą mogą doczekać się realizacji.
Czym charakteryzuje się tiul?
Tiul od lat jest uważany za jedną z najbardziej dekoracyjnych tkanin. To niezwykle lekki, zwiewny i delikatny materiał. W zależności od rodzaju, tiul może przybierać nieco odmienną strukturę. Największy wpływ ma na nią gramatura tkaniny, czyli wyrażana w gramach waga metra kwadratowego tkaniny, a także zastosowane w konstrukcji usztywnienia.
Na efekty wizualne związane z tiulem duży wpływ ma także kształt oczek tej tkaniny. W niektórych przypadkach jest zbliżony do rombu, w innych przypomina bardziej rozbudowane wielokąty. Bez względu na to, każda ozdoba czy element odzieży wykonany z tiulu charakteryzuje się dużą przezroczystością. Z tego powodu często tiul jest tylko jednym z elementów ubrania, choć zdarzają się przecież i spódnice bądź bluzki wykonane w całości z tego materiału.
Tiul i jego użyteczne cechy
Najpopularniejsze tiulowe tkaniny powstają z bawełny. Alternatywą dla tego surowca są tiule wykonane z jedwabiu. Co zrozumiałe, są one jednak zdecydowanie droższe, stąd nie tak popularne i zarezerwowane raczej dla bardziej eleganckiej, droższej odzieży. Niektórzy producenci oferują także tiulowe tkaniny z tworzyw sztucznych takich jak poliester oraz poliamid. Zwłaszcza ten pierwszy surowiec zyskuje sobie zwolenników ze względu na swoją funkcjonalność. Jedną z mniej pożądanych cech tradycyjnego tiulu jest natomiast fakt, że wykonane z niego ubrania dość łatwo i szybko się gniotą. O tiulowe elementy garderoby po prostu trzeba dbać.
Takie tkaniny mają natomiast kilka innych, zdecydowanie bardziej użytecznych zalet. Po praniu szybko wysychają, nie powinny się także kurczyć. Cechuje je pewien stopień elastyczności, ale tiul zachowuje pierwotny kształt, co jest bardzo ważne w przypadku niektórych elementów odzieży. Ta tkanina jest też stosunkowo – jak na tak cienki i zwiewny materiał – odporna na ścieranie, a także inne mechaniczne uszkodzenia.
Tiule i ich najważniejsze rodzaje
Właściwości tiulu nieco się różnią w zależności od typu tkaniny. Materiał ten występuje bowiem na rynku odzieżowym i dekoracyjnym w wielu rodzajach, które są wykorzystywane w nieco odmiennych celach. Jednym z najpopularniejszych jest tiul miękki. To zwiewna i przezroczysta tkanina, dzięki której ubrania i dekoracje nabierają charakterystycznego, baletowego wyglądu. Miękki tiul jest dostępny w różnych kolorach, a ostatnio coraz większą popularnością cieszą się dekoracyjne tiule, na których cyfrowo nadrukowano już wzór. Miękki tiul jest elastyczny, pozwala się łatwo układać i modelować. Najczęściej cechuje się gramaturą wynoszącą od 45 do 65 gramów.
Wyjątkowe wrażenia wizualne zapewnia tiul welonowy. Jak sama nazwa wskazuje, często jest wykorzystywany właśnie do produkcji ślubnych welonów czy woalek. To również niezwykle plastyczna tkanina, która w dodatku pozwala na uzyskanie efektu puszystości. Mimo wszystko jest on stosunkowo sztywny. Gramatura takiego tiulu to zwykle jedynie kilkanaście gramów na metr kwadratowy. Bardzo podobną charakterystykę ma również tiul włoski. Jest on jednak jeszcze bardziej delikatny niż welonowy, wydaje się też bardziej zwiewny i transparentny. Najczęściej jest wykorzystywany jedynie jako dodatek do garderoby, rzadko stanowi bazę ubrań.
Tiule brokatowe, muślinowe i szyfonowe
Dla tych, którzy szukają bardzo efektownych dekoracji, idealnym rozwiązaniem może okazać się natomiast tiul brokatowy. Elementy wykonane z tej tkaniny będą elastyczne i puszyste, ale dzięki temu, że zdobi je brokat, będą bardziej trzymać się pierwotnego kształtu. Przede wszystkim będą jednak błyszczeć i mienić się wieloma kolorami. Ozdoby z niego wykonane z pewnością nie przejdą niezauważone. Tiul brokatowy jest bardzo lekki, ma niewielką gramaturę.
Od opisanych powyżej rodzajów tiulu mocno odróżnia się tiul muślinowy. Nie daje się modelować, nie tworzy puszystych kloszy. Elementy wykonane z tiulu muślinowego będą swobodnie wisieć. Charakteryzuje się bardzo drobnymi oczkami, co sprawia, że nie jest tak transparentny jak większość pozostałych rodzajów. Tworzy gładkie struktury, jest również wyjątkowo miękki w dotyku. Niektórym może wydawać się nieco mniej dekoracyjny, ale jest materiałem niezwykle eleganckim, pasującym do ubrań na wyjątkowe okazje.
Za nietypowy można uznać również tiul szyfonowy. Oczka tej tkaniny przypominają bardziej klasyczną dzianinę. Taki tiul jest bardzo plastyczny, można go łatwo i dokładnie wymodelować, pozwala się marszczyć. W dodatku rogi tego materiału nie będą się strzępić, a ubrania z niego wykonane powinny być trwałe i wytrzymałe. Z tych powodów tiul szyfonowy w ostatnich sezonach staje się coraz bardziej popularny, szyje się z niego zarówno spódniczki, jak i eleganckie suknie.
Chcesz wiedzieć więcej o eleganckich ubraniach? Przeczytaj nasz kolejny artykuł: Koszule biznesowe na co dzień. Jak połączyć dobry styl i wygodę?
Sposoby wykorzystania tiulu
Poszczególne rodzaje tiulu wykorzystuje się do produkcji różnego rodzaju elementów. Najczęściej możemy je spotkać w damskiej garderobie. Jak już podkreślaliśmy, to właśnie panie częściej wybierają stroje ze zwiewnymi i puszystymi dodatkami. Elementy wykonane z tiulu dodają im kobiecości i zmysłowości, świetnie komponując się z różnego rodzaju kreacjami. W katalogach z ubraniami dla mężczyzn raczej tego typu propozycji ani nawet dodatków nie znajdziemy. Tiul może jednak służyć również jako materiał na rozmaite dekoracje we wnętrzach, i to nie tylko tych mieszkalnych.
Sukienki i spódnice
Od lat dużą popularnością cieszą się tiulowe sukienki i spódnice. Te elementy odzieży zobaczymy zarówno w garderobach dorosłych kobiet, jak i w szafach małych dziewczynek. W przypadku tych drugich od lat na popularności nie tracą tiulowe spódniczki. Takie ubrania zwykle podobają się i rodzicom, i ich dzieciom, stylizując dziewczynki na prawdziwe małe królewny.
Nieco starsze kobiety także nie muszą jednak rezygnować z tiulowych spódnic. Dla nich przeznaczona jest spódniczka tutu, która wzięła swój początek ze strojów, w jakich przed laty tańczyły baletnice. Tutu może występować w wersji krótkiej lub za kolano, może być ciekawym uzupełnieniem nawet eleganckiego stroju. O ile taki wybór jest nieco ekstrawagancki, o tyle żadnych kontrowersji nie wzbudzi sukienka o klasycznym kroju, uszyta z wykorzystaniem tiulowych dodatków. Taka kreacja świetnie nada się na uroczystą kolację czy wesele.
Z tiulu można uszyć coś samodzielnie lub poszukać czegoś gotowego. Więcej porad dla kobiet, nie tylko odzieżowych, znajdziesz na stronie sukceskobiety.pl.
Ślubne dodatki
Z weselem, a dokładniej ze ślubem, nieodłącznie kojarzy się także tiul biały. Z tego materiału bardzo często są bowiem wykonywane dodatki do sukni ślubnych, zwłaszcza tych najbardziej ozdobnych. Tiule to także podstawowa tkanina używana do produkcji welonów. Tutaj prym wiedzie oczywiście tiul welonowy, który tworzy niezwykle puszyste konstrukcje. Do prostszych sukienek można natomiast wybrać welony z tiulu muślinowego.
Bluzki i bielizna
Tiule są obecne również w damskich bluzkach. Tiulowy top z krótkim rękawem zdobiony falbankami będzie dobrym rozwiązaniem na przykład na wyjście ze znajomymi. Od lat tiulu używa się także jako dodatku do damskiej bielizny. W najbardziej eleganckich kolekcjach to właśnie tiule zastępują siateczki. Często są zresztą pokryte niezwykle ozdobnym haftem.
Dekoracje z tiulu
Tiule nadają się nie tylko do szycia ubrań, ale także do przygotowywania elementów dekoracyjnych wykorzystywanych przy aranżacji wnętrz. Najbardziej popularnym dodatkiem tego typu są chyba zwiewne, delikatne i przezroczyste firanki, które mimo upływu lat wciąż są obecne w polskich domach. Zazwyczaj do ich produkcji wykorzystuje się tiul biały. Świetnie będą wyglądać między innymi w zestawie z zasłonami z kolorowego tiulu. Tiulowe dodatki spotkamy także w najbardziej ozdobnych poszewkach, czasami wykonuje się z nich dekoracje na ściany, szczególnie w pokojach dziecięcych.
Ale tiule to nie tylko wnętrza mieszkalne. To również dekoracje w kościołach oraz teatrach. W świątyniach tiulowe ozdoby królują w czasie ślubów i komunii. W teatrach przesłony z tiulu pozwalają na ciekawe efekty wizualne – umiejętne operowanie światłem uczyni z takiej ozdoby niezastąpioną część scenografii.