Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Akcesoria > Zegarki > Rodzaje zegarków – automatyczne, mechaniczne i kwarcowe

Rodzaje zegarków – automatyczne, mechaniczne i kwarcowe

Rodzaje zegarków – automatyczne, mechaniczne i kwarcowe

Mechanizmy w zegarkach mają bardzo duże znaczenie, gdyż to właśnie od nich zależy, w jaki sposób powinno się dbać o czasomierz. Przed wyborem nowego zegarka warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, aby wybrać model najlepiej dopasowany do swoich potrzeb, a także nie popełnić błędów, które mogą skutkować nawet uszkodzeniem mechanizmu. Przedstawiamy zegarki mechaniczne, kwarcowe i automatyczne nieco bliżej.

Rodzaje zegarków – poznaj je lepiej!

Coraz więcej osób przed zakupem swojego wymarzonego czasomierza chce dowiedzieć się o rodzajach zegarków jak najwięcej. Nie ma w tym nic dziwnego – inwestując w wybrany model często niemałą kwotę, zależy nam, aby działał on bez zarzutu jak najdłużej. Kryteria wizualne nadal są istotne, ale często zdarza się, że najpierw wybieramy mechanizm – automatyczny, mechaniczny lub kwarcowy – a dopiero potem przechodzimy do warstwy zewnętrznej, czyli wyglądu zegarka. Zastanawiasz się, które mechanizmy zegarków okażą się najlepszym wyborem dla Ciebie? Przekonaj się!

Zegarek kwarcowy

Zegarek z mechanizmem kwarcowym to potocznie po prostu zegarek na baterie (jak np. zegarki Casio https://happytime.com.pl/zegarki_meskie/casio). Czym się wyróżnia? Przede wszystkim nie wymaga nakręcania, tak jak czasomierze automatyczne i mechaniczne. Jest on jednocześnie określany jako najbardziej precyzyjnie i dokładnie odmierzający czas. 

Jak działa mechanizm kwarcowy w zegarku? Jego praca opiera się na baterii. Niezwykle ważnym elementem jest jednak wstępujący w nim kryształ kwarcu. Drgania kryształu są zliczane przez układ cyfrowy, a wyniki widzimy następnie na tarczy zegarka w postaci poruszających się wskazówek.

Zegarek zasilany bateriami jest wygodny w codziennym użytkowaniu. Trzeba tylko pamiętać o regularnej wymianie baterii, a także o tym, aby nie narażać jej na bardzo niskie i wysokie temperatury, gdyż może to negatywnie wpłynąć na jej żywotność.

Zegarek mechaniczny

Wśród rodzajów zegarków nie może zabraknąć czasomierza mechanicznego, nazywanego także manualnym. Ten typ wymaga regularnego nakręcania ręcznego za pomocą koronki co 24-48 godzin. Podstawą działania zegarków mechanicznych jest obecna w mechanizmie sprężyna napędowa. Po jej naciągnięciu energia jest przekazywana do regulatora, co umożliwia zegarkowi pracę. 

Istotą działania manualnego zegarka jest jego regularne nakręcanie – nie ma znaczenia, czy nosimy zegarek na ręce, czy nie. Jeśli nie zostanie nakręcony, zatrzyma się.

Zegarek automatyczny

Zegarek z mechanizmem automatycznym (jak np. https://happytime.com.pl/zegarki_meskie/diesel) jest modelem, którego popularność stale rośnie. Sposób jego działania jest niezwykle interesujący, gdyż jest on nakręcany pod wpływem ruchów ręki, na której się znajduje. W procesie tym bierze udział wahnik, inaczej rotor, który jest odpowiedzialny za naciąganie sprężyny zegarka. Dzieje się to w sposób automatyczny dzięki ruchom ręki.

Zegarek automat to tak naprawdę zegarek mechaniczny, ale napędzany automatycznie. Jak jest różnica? Czasomierz mechaniczny jest nakręcany manualnie za pomocą koronki, natomiast w przypadku automatycznego sprężyna jest naciągana zgodnie z nazwą w sposób automatyczny, ale proces ten wymaga ruchów ręki.

zegarek automatyczny
Mechanizm zegarka automatycznego SEIKO działa dzięki ruchom ręki, nie wymaga nakręcania.

Jak odkładać zegarek automatyczny?

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o zegarek automatyczny, mamy dla Ciebie kilka porad. Nie nosisz zegarka przez cały czas? W przypadku zegarków automatycznych jest to istotna kwestia, gdyż, jak wspomnieliśmy powyżej, są one nakręcane podczas ruchów nadgarstka. Noszenie zegarka w ciągu dnia i ściąganie go na noc nie jest problematyczne, ponieważ modele automatyczne posiadają tzw. rezerwę chodu. Oznacza to, że czasomierz będzie działał prawidłowo nawet przez kolejne kilkadziesiąt godzin od momentu zdjęcia go z nadgarstka. 

Dla posiadaczy kilku zegarków z mechanizmem automatycznym, a także tych, którzy zakładają tego typu czasomierz na specjalne okazje polecamy stojak na zegarek automatyczny, czyli rotomat. To urządzenie, które zastępuje ruch nadgarstka. Dzięki niemu wahnik obraca się względem mechanizmu i zegarek jest nakręcany, a smar znajdujący się w zegarku nie zaschnie. To niezwykle ważne, gdyż w przeciwnym przypadku mogłoby się to skończyć wizytą u zegarmistrza. 

Zegarek kwarcowy czy automatyczny – który wybrać?

Wybierając pomiędzy zegarkiem kwarcowym a automatycznym, należy zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze. Zegarki automatyczne można określić jako czasomierze z duszą – nie wymagają baterii, a działają dzięki ruchom naszego ciała. Jednak muszą być noszone lub umieszczone w specjalnym rotomacie, aby poprawnie pracowały. Z kolei zegarki kwarcowe są niezwykle wygodne. Działają dzięki baterii, którą należy wymienić co 2-3 lata, nie wymagają nakręcania i oferują doskonałą dokładność. 

Na pytanie “co wybrać – zegarek automatyczny czy kwarcowy?”, nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi. Każdy powinien podejść do tej kwestii indywidualnie, dokładnie poznając jednak sposób działania rodzajów zegarków dostępnych na rynku.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jak wybierać buty, aby się nie rozczarować?

Jak wybierać buty, aby się nie rozczarować?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 62 wyświetleń
Garnitur i smoking szyty na miarę – na co zwrócić uwagę, decydując się na taki zakup?

Garnitur i smoking szyty na miarę – na co zwrócić uwagę, decydując się na taki zakup?

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 30 wyświetleń
Szybkie upięcia włosów do pracy – postaw na szyk i elegancję!

Szybkie upięcia włosów do pracy – postaw na szyk i elegancję!

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 66 wyświetleń
W biurze i delegacji. Jakie ubrania firmowe warto ozdobić haftem komputerowym?

W biurze i delegacji. Jakie ubrania firmowe warto ozdobić haftem komputerowym?

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 36 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.