Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Savoir-vivre w biznesie > Rozwód krok po kroku – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Rozwód krok po kroku – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Rozwód krok po kroku – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Rozwód to dla większości małżeństw traumatyczne wydarzenie – w końcu każdy, kto bierze ślub, ma nadzieje na długie i szczęśliwe życie z ukochaną osobą. Niestety rzeczywistość potrafi być zupełnie inna i nierzadko partnerzy po jakimś czasie dochodzą do wniosku, że lepiej będzie się rozejść. Wbrew pozorom, nie jest to takie łatwe. Konieczne jest dopełnienie szeregu formalności, a proces ten potrafi ciągnąć się miesiącami, a nawet latami – szczególnie, jeżeli małżeństwo posiada dzieci lub dodatkowo wchodzi w grę kwestia podziału majątku. Dowiedz się, jak krok po kroku wygląda rozwód.

Rozwód – od czego zacząć?

Cała procedura rozwodowa rozpoczyna się od momentu, gdy jeden z partnerów złoży pozew rozwodowy Gdańsk we właściwym sądzie okręgowym. Jest to nic innego jak pismo procesowe, które należy bardzo starannie wypełnić. Wskazuje się w nim między innymi przyczynę, która doprowadziła jednego ze współmałżonków do wszczęcia postępowania o rozwiązanie małżeństwa. Aplikować można o rozwód z orzeczeniem o winie lub bez – nie ulega wątpliwości, że ten pierwszy jest nieco bardziej skomplikowany.

Wbrew pozorom poprawne napisanie pozwu rozwodowego nie jest łatwe – jakiekolwiek braki czy pominięcie potrzebnych załączników może skutkować wezwaniem do uzupełnienia dokumentu, a to oznacza przeciągnięcie się całego procesu o kilka kolejnych tygodni. W dodatku w pozwie o rozwód należy powiadomić sąd, czy podjęliście próbę mediacji lub próbowaliście w jakiś inny sposób doprowadzić do rozwiązania sporu. Brak tej wiadomości może sprawić, że sędzia zamiast wszczęcia postępowania, wyśle was na terapię małżeńską lub zmusi do skorzystania z usług mediatora. Jeżeli zależy Ci na jak najszybszym rozwiązaniu małżeństwa, możesz skorzystać z pomocy adwokata, który pomoże Ci napisać dobry pozew rozwodowy. 

Sprawa rozwodowa – jak wygląda?

Po pomyślnym zaakceptowaniu pozwu rozwodowego, rozpoczyna się proces sądowy. Warto wiedzieć, że w jego trakcie sąd niekiedy może dążyć do utrzymania małżeństwa. Jeżeli dojdzie do ugody, to małżeństwo trwa dalej, a proces rozwodowy ulega zakończeniu. Najczęściej jednak nie dochodzi tak łatwo do kompromisu, więc sprawa ponownie wraca do sądu. Głównym celem tego postępowania jest ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia oraz przeanalizowanie sytuacji dzieci – w jego trakcie dodatkowo można ubiegać się o roszczenia alimentacyjne. Jeżeli małżonkowie nie mają małoletnich dzieci, proces przebiega znacznie sprawniej.

W jego trakcie na sali sądowe obecne są tylko strony, ich pełnomocnicy, na przykład adwokat lub radca prawny oraz sędziowie. Małżonkowie są przesłuchiwani oraz zadawane są im pytania – sąd może pytać między innymi o początki wspólnego pożycia oraz okoliczności, które doprowadziły do kryzysu. Ostatnim etapem postępowania rozwodowego jest ogłoszenie wyroku – partnerzy nie muszą być wtedy obecni. Ile trwa rozwód w sądzie? Rozprawa bez orzekania zajmuje około 3-4 miesiące. Niekiedy jednak proces ten potrafi ciągnąć się całe miesiące, a nawet lata. 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jaki zegarek do garnituru wybrać?

Jaki zegarek do garnituru wybrać?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 29 wyświetleń
Fruit of the Loom. Czym marka wyróżnia się na tle konkurencji?

Fruit of the Loom. Czym marka wyróżnia się na tle konkurencji?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 34 wyświetleń
Odzież z nadrukiem – na co zwrócić uwagę, wybierając ubrania reklamowe dla pracowników?

Odzież z nadrukiem – na co zwrócić uwagę, wybierając ubrania reklamowe dla pracowników?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 34 wyświetleń
Połączenie mody i sztuki jako przepis na sukces

Połączenie mody i sztuki jako przepis na sukces

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 23 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.