Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Znakowanie odzieży > Sublimacja na koszulkach i jej zalety. Metody znakowania białych ubrań

Sublimacja na koszulkach i jej zalety. Metody znakowania białych ubrań

Sublimacja na koszulkach i jej zalety. Metody znakowania białych ubrań

Sublimacja jest jedną z najczęściej używanych technik znakowania odzieży. Wyróżnia ją kilka cech, dzięki którym świetnie nadaje się przede wszystkim na ubrania sportowe, ale chętnie wykorzystywana jest również sublimacja na koszulkach reklamowych czy firmowych. To szczególnie popularny sposób ozdabiania białych ubrań. Z jednej strony należy do najprostszych i najtańszych metod znakowania odzieży, z drugiej wyróżnia się niezwykłą trwałością. Na czym polega jej tajemnica? Przedstawiamy najważniejsze wiadomości dotyczące znakowania ubrań za pomocą sublimacji.

Nadruk na odzieży metodą sublimacji – jak powstaje?

Sublimacja, inaczej nazywana drukiem sublimacyjnym, opiera się na ciekawym procesie chemicznym. Wykorzystuje ona zjawisko nazywane właśnie sublimacją, czyli niestandardową zmianą stanu skupienia substancji – bezpośrednim przejściem ze stanu stałego w stan gazowy.

Wydruk sublimacyjny wykonuje się najpierw na specjalnym papierze transferowym. Wykorzystuje się do tego specjalne tusze. To barwniki, które dzięki swoim właściwościom dobrze wiążą się z włóknami poliestrowymi. Zadrukowany nimi papier transferowy umieszcza się następnie w specjalnym urządzeniu – prasie termotransferowej lub kalanderze.

Wysoka temperatura i ciśnienie

To właśnie w tych maszynach nadruk jest przenoszony z papieru transferowego na tkaninę. Do sublimacji konieczna jest wysoka temperatura oraz duże ciśnienie. Pod ich wpływem polimery, z których wykonane są włókna poliestrowe, nieco rozluźniają swoją strukturę. Przy temperaturze przekraczającej 150 stopni Celsjusza barwniki parują, jednocześnie wnikając w strukturę tkaniny. Gdy temperatura spada, pory otwarte w polimerach się zamykają i proces drukowania się kończy.

Dzięki temu nadruk na odzieży jest niewyczuwalny w dotyku – wygląda tak, jakby był “wtopiony” w materiał. Jednocześnie jest jednak wyrazisty i kolorowy. Druk sublimacyjny korzysta z palety kolorów CMYK. Sprawdza się nie tylko na ubraniach, ale także innych gadżetach reklamowych. Muszą być one jednak pokryte lakierem poliestrowym. Kluczowe jest dobranie odpowiednich barwników oraz zastosowanie wysokiej jakości papieru transferowego.

Sublimacja – co wyróżnia ją wśród technik znakowania odzieży?

Mimo że sublimacja opiera się na procesie chemicznym, należy do najpopularniejszych i najprostszych metod znakowania odzieży. Wyróżnia ją fakt, że wykonanie tego typu nadruku nie wymaga dużych przygotowań ani wykonywania matrycy, jak dzieje się to na przykład w przypadku sitodruku. Do przygotowania wzoru wystarczy standardowe oprogramowanie komputerowe.

W dodatku cały proces trwa bardzo krótko. Samo drukowanie wzoru na tkaninie to tylko kilka sekund. Wszystkie te cechy sprawiają, że sublimacja jest idealną techniką do nanoszenia indywidualnych wzorów i znakowania nawet niewielkich partii odzieży. Będzie opłacalna nawet wówczas, gdy interesują nas jedynie pojedyncze bluzy z nadrukiem.

sublimacja na koszulkach
Źródło: https://odziez-robocza.org/druk-sublimacyjny-na-tkaninach/

Druk trwały i dokładny

Sublimację wyróżnia także niezwykła trwałość. Wzór bądź napis zostaje wdrukowany w tkaninę i jest bardzo odporny na działanie czynników zewnętrznych. Grafiki wykonane metodą sublimacji są w stanie przetrwać nawet kilka tysięcy prań. W tym czasie nadruk nie będzie się ścierał ani pękał, a kolory pozostaną żywe. Ubrania z takim wzorem można z powodzeniem prać w pralce, nie trzeba przesadnie o nie dbać.

W przeciwieństwie na przykład do haftu komputerowego, sublimacja korzysta z pełnej palety barw. Liczba wykorzystanych kolorów nie ma przy tym wpływu na cenę nadruku, tak jak dzieje się to w przypadku sitodruku. Druk sublimacyjny wyróżnia się również wysoką rozdzielczością i dokładnym odwzorowaniem projektu – nawet wówczas, gdy zawiera on niewielkie elementy graficzne.

Sublimacja jest także rozwiązaniem bezpiecznym dla dzieci oraz ekologicznym. Barwniki, których używa się w procesie produkcji nadruku, nie wydzielają bowiem nieprzyjemnych i drażniących zapachów. Bez obaw można je zatem umieszczać nawet na ubraniach przeznaczonych dla najmłodszych.

Sublimacja na koszulkach i nie tylko. Jakie ubrania i przedmioty znakować tą metodą?

Druk sublimacyjny jest techniką szeroko stosowaną również dlatego, że sprzęt potrzebny do wykonywania takich nadruków jest stosunkowo tani. A rynek ubrań, które można ozdobić w ten sposób, ma spore rozmiary. Znajduje się na nim przede wszystkim odzież sportowa. Sublimacja nadaje się bowiem jedynie do zadrukowywania ubrań wykonanych z włókien poliestrowych lub takich, w których poliester stanowi znaczącą większość. Druk sublimacyjny nie uda się na ubraniach bawełnianych, chyba że bawełna stanowi w nich tylko niewielką domieszkę. Sublimacja na koszulkach wykonanych z mieszanki dwóch wymienionych włókien będzie jednak cechować się nieco mniej wyrazistymi barwami.

Właśnie segment odzieży sportowej jest tym, w którym największą rolę odgrywają włókna poliestrowe. Takie tkaniny dobrze przepuszczają bowiem powietrze i nie wchłaniają wilgoci, co jest szczególnie istotne w czasie wysiłku fizycznego. Te ich właściwości nie zmienią się również na obszarach znakowanych metodą sublimacji – wzory przepuszczają powietrze. Dodatkowym atutem druku sublimacyjnego na ubraniach dedykowanych biegaczom, piłkarzom czy kolarzom jest również ich wytrzymałość i odporność na działanie warunków atmosferycznych.

sublimacja na koszulkach
Źródło: https://stacjanadruku.pl/nadruk-na-odziezy-sublimacja/#iLightbox[gallery_image_1]/6

Jasne kolory

Sublimacja idealnie nadaje się też do znakowania białych ubrań. Ze względu na właściwości barwników, tylko na białych tkaninach poliestrowych będzie widać głębię koloru i dokładne odwzorowanie założeń widocznych na projekcie. Nieco mniej wyraźny będzie druk sublimacyjny na bardzo jasnych ubraniach. W przypadku kolorowych tkanin metoda ta zwykle pozwala jedynie na naniesienie czarnych wzorów. Sublimacja jest więc odpowiednim rozwiązaniem na przykład dla firm, które chcą wyposażyć pracowników w jasne koszulki robocze. Ze względu na niewielkie koszty, ten rodzaj druku świetnie sprawdza się także przy znakowaniu białej odzieży reklamowej.

Na jakich ubraniach najczęściej wykonywana jest zatem sublimacja? Na koszulkach i kurtkach wykonanych z poliestru. W ten sposób często ozdabia się także chusty wielofunkcyjne, flagi czy czapki z daszkiem. Jak już wspomnieliśmy, można nią również zadrukować inne gadżety reklamowe, takie jak kubki – wcześniej trzeba je jednak pokryć lakierem poliestrowym.

Inne metody znakowania białych ubrań

Ze względu na swoje właściwości, sublimacja jest jedną z najpopularniejszych metod znakowania białych ubrań. Na tym polu mocno wyprzedza konkurencyjne techniki, choć nie we wszystkich kategoriach odzieży. Na przykład na białych, bawełnianych koszulach zwykle króluje bardziej elegancki haft komputerowy.

Oprócz niego popularnymi metodami znakowania białej odzieży pozostają sitodruk i druk DTG. Ozdoby wykonane tymi metodami są jednak zdecydowanie mniej trwałe od sublimacji. W dodatku nie są tak odporne na wysokie temperatury, w których często pierzemy białe ubrania, by zachowały idealny kolor.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Nie tylko nici. Flizeliny, osłony i inne akcesoria potrzebne do wykonania haftu komputerowego

Nie tylko nici. Flizeliny, osłony i inne akcesoria potrzebne do wykonania haftu komputerowego

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 41 wyświetleń
Jakie są rodzaje rajstop i który z nich wybrać?

Jakie są rodzaje rajstop i który z nich wybrać?

  • Przeczytasz w 7 minut
  • 52 wyświetleń
Biznesowy dress code w modzie damskiej. Z czym najlepiej zestawić koszulę?

Biznesowy dress code w modzie damskiej. Z czym najlepiej zestawić koszulę?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 83 wyświetleń
Softshell 4F dla pracowników. Kiedy warto się na niego zdecydować?

Softshell 4F dla pracowników. Kiedy warto się na niego zdecydować?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 90 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.