Tkanina na garnitur – z jakiego materiału garnitur na różne okazje
- Data publikacji 05 stycznia 2021
- Przeczytasz w 9 minut
- 258 wyświetleń
Decydując się na zakup garnituru bardzo ważną kwestią jest jego krój, kolor oraz tkanina lub dzianina garniturowa. Wszystkie te elementy będą miały duży wpływ na to, jak będziemy się prezentować przy danej okazji. Nie każdy materiał na garnitury będzie uniwersalny na cieplejsze i chłodniejsze pory roku czy też pasował zarówno na uroczyste przyjęcia i codzienne obowiązki w pracy. Zobaczmy, jaki materiał na garnitury na miarę powinniśmy wybrać!
Z jakiego materiału garnitur najczęściej możemy spotkać?
Najczęściej widywaną opcją w salonach sprzedających garnitury jest wełna. Można oczywiście znaleźć też inne rozwiązania, takie jak len, bawełna czy poliester, ale najlepszym rodzajem garniturów będą te powstające z wełny. Dzieje się tak, ponieważ ten materiał posiada wszystkie pożądane właściwości – świetnie się układa, oddycha i możemy przebierać w różnych rodzajach, tak aby mieć model dopasowany idealnie do naszych potrzeb.
Wszystkie te argumenty przemawiają za wyborem garnituru wykonanego w 100% z wełny, ale nie możemy pominąć kilku kwestii, które pokazują, że wełna posiada też pewne wady. Pierwszą rzeczą, która może rzucić się w oczy, jest cena. Eleganckie stroje dla mężczyzn mają na ogół wysoką cenę, w końcu to element garderoby, który ma nas reprezentować i pokazywać w najlepszym świetle. Niestety zakup marynarki i spodni do kompletu może być bardzo drogi – zwłaszcza gdy decydujemy się na wybór wełny. Jednak, mając na uwadze, że strój ten będziemy ubierać najczęściej na specjalne okazje, dobrze będzie zainwestować w porządny zestaw, który będzie nam służył przez lata. Drugą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest sytuacja, w której dress code w miejscu pracy wymaga od nas codziennego noszenia garnituru. Strój wykonany z 100% wełny może okazać się nieodpowiedni, ponieważ codzienna eksploatacja może sprawić, że nasz garnitur po krótkim czasie będzie do wymiany. I tutaj musimy poruszyć dość kontrowersyjną tematykę – materiał przeznaczony na garnitury męski może mieć w swoim składzie domieszkę materiału syntetycznego. Niektóre osoby lub salony mają w tej kwestii inne zdanie, ale kupując garnitur dla siebie powinniśmy skupić się na własnych wartościach, a nie zaleceniach obsługi sklepu. Taki skład powinien sprawić, że dłużej będziemy mogli cieszyć się z naszego stroju. Trzeba na to jednak uważać, ponieważ najczęściej nie chcemy kupować garniturów wykonanych z tworzyw sztucznych. Przed zakupem powinniśmy sprawdzić procentowy skład materiałów, aby dużą większość stanowiła wełna – wtedy wyższa cena jest rzeczywiście uzasadniona.
Jeszcze więcej informacji o garniturach znajdziecie w artykule – „Na jakie okazje najlepiej kupić garnitur na miarę i czym musi się cechować?„
Tkanina garniturowa wełniana – rodzaje
Każdy z nas już zdaje sobie sprawę, że najlepszym materiałem do uszycia garnituru jest wełna. Jednak powiedzenie, że garnitur jest wełniany nie wnosi zbyt wiele, ponieważ możemy przebierać wśród różnych kategorii, które będą odpowiadały na inne okazje, pogodę czy wymagania danej osoby. Przyjmy się różnym cechom, których możemy szukać kupując garnitur. Materiał wełniany naprawdę może się pochwalić różnorodnością!
Tkanina z wełny czesankowej na garnitur i inne materiały na różne pory roku
Kupując ubrania na zimniejsze pory roku, oczywiste jest, że wybieramy inne rozwiązania niż latem. Tak samo powinno być w kwestii garnituru, który powinien być grubszy – gramatura 300 gramów jest tutaj często spotykana, ale można też wybierać dużo wyższe wartości – a zarazem powinien mieć gęstszy splot, który lepiej będzie nas izolował od zimna. Na najzimniejszy czas w roku tkaniny garniturowe na metry powinny ważyć więcej – będą się wtedy dobrze układać i świetnie nas ogrzewać. Jeśli chodzi o splot, dobrą radą jest ułożyć materiał pod światło i zobaczyć, w jakim stopniu prześwituje. Porównanie kilku modeli pozwoli nam zauważyć różnicę. Najczęściej na zimę decydujemy się na:
• wełnę czesankową,
• wełnę zgrzebloną,
• oraz mieszanki wełen.
Pierwszy rodzaj wykończenia, czyli materiał czesankowy, jest specjalnie wyczesywany, aby otrzymać odpowiednią gładkość. Kupując garnitur z wełny czesankowej, możemy się spodziewać, że będzie on gładki i idealnie wpasuje się w różne uroczyste okoliczności. Wełna zgrzeblona natomiast nie zostaje poddana procesowi czasania. Zobaczyć to można na jej strukturze, która jest nierównomierna, a pojedyncze nici odstają od materiału. Ten rodzaj nie jest polecany na duże wyjścia właśnie ze względu na budowę materiału, którego nie ułożone włoski odstają od stroju. Mieszanki wełny w dużej mierze zależą od tego, co stanowi daną mieszankę – zwróćmy szczególną uwagę na to jak wygląda układ poszczególnych nici, aby mieć pewność, że wybieramy zestaw pasujący do konkretnej okazji.
Materiał na garnitur – czym jest wysokoskrętna wełna?
Kolejną kwestię, którą musimy przemyśleć kupując garnitur, jest tajemnicze oznaczenie “super 100’s” gdzie czasem pojawiają się liczby z przedziału 80 do nawet 200. Co one dokładnie oznaczają? Wełniane tkaniny na garnitury męskie powstają w trakcie tkania. Z włosów robi się przędzę, która potem jest tkana na krosnach. Pierwsze słowa z języka angielskiego ma pokazywać, że mamy do czynienia z materiałem najwyższej jakości. Liczby występujące po “super” kiedyś służyły do określenia wartości funta surowej wełny. Dokładniej mówiąc, zastanawiano się, ile motków wełnianych można było z niego wytworzyć. Aktualnie po zmianach wprowadzonych przez organizację zajmującą się wyrobami tekstylnymi stworzono skalę, która w dużo lepszy sposób określa możliwości wełny. Dalej korzysta się ze starej numeracji, ale wprowadzono jej aktualizację, tak aby każdy “Super XXXs” miał przypisaną odpowiednią grubość włókna. Na ogół wysokie numery oznaczają, że tkanina jest bardziej szlachetna. Niestety w związku z tym mamy też pewien mankament – jest ona również bardziej podatna na zagięcia. Do pracy najczęściej będziemy wybierać modele, które mają niskie numery, a na bardziej uroczyste okazje odpowiednie będą wyższe numery np. super 140’s czy wyżej.
Wełniana tkanina na garnitur – jak ją dopasować do pory roku?
Kolejną kwestią jest to, że wełna to z reguły ciepły i izolujący od zimna materiał. Może się okazać, że nie będzie odpowiedni na bardzo ciepłe, letnie dni. W dodatku powinniśmy się zdecydować na odpowiedni splot i gramaturę. Im gęstszy splot i wyższa gramatura, tym dany garnitur powinien być cieplejszy, czyli nosić je będziemy zimą i jesienią. Najbardziej sławnymi rodzajami wełny na zimę są Harris Tweed oraz Donegal. Pierwsza tkanina jest ręcznie tkana z czystej wełny, a druga jest tkana w hrabstwie Donegal w Irlandii, gdzie w procesie tkackim zaczęto korzystać z maszyn. Wyżej wymienione tkaniny wełniane, takie jak wełna zgrzeblona, mieszanki oraz czesankowa również będą świetnym wyborem na zimniejsze sezony. Na lato również możemy znaleźć piękne garnitury wełniane. Na przykład wełna tropik lub inne rodzaje o luźniejszym splocie i niższej gramaturze również powinny być sprawdzić.
A czy można kupić jedną marynarkę na każdą pogodę? Teoretycznie tak, ale jak z dużą ilością całoroczny rzeczy występuje ten sam problem – chcąc dopasować się do każdej pory roku, strój może nie pasować do żadnej. Oczywiście w czasie przejściowym czyli wiosną i jesienią, takie rozwiązanie powinno być w porządku. Jednak gdy mówimy o lecie i zimie możemy mieć już problem spowodowany tym, że jest nam za gorąco lub zimno. Jeśli możemy sobie na to pozwolić lepiej zakupić po jednym zestawie na cieplejszy i zimniejszy czas. Alternatywą tego będzie zakupienie uniwersalnego garnituru, który będzie można włożyć pod ciepły płaszcz.
Wzory garniturów męskich
Przyglądając się tkaninie możemy zobaczyć, jaka jest jej faktura. Chodzi tutaj o rodzaj splotu, jaki został wykorzystany do utkania materiału. Możemy wymienić: twill, żabie oczko, skórę rekina, pepitkę i kratę Księcia Walii.
• Twill – to splot, który wykorzystuje się w garniturach eleganckich. Tkanina garniturowa w prążki na garnitur jest rozpoznawalna właśnie po charakterystycznym poprzecznym ułożeniu nici.
• Żabie oczko – ten materiał możemy rozpoznać po uszeregowanych kołach, które widoczne są na materiale. Nosimy je na okazje raczej mniej formalne.
• Skóra węża – to materiał, który imituje wygląd skóry największych morskich drapieżników. Świetnie wygląda na lżejszych tkaninach, czyli można z niego skorzystać przy wełnie z topiku i innych stylizacjach na lato.
Rodzaje wzorów
Oprócz sposobu, w jaki układają się poszczególne nici, ważny będzie też sam wzór, który jest widoczny na garniturze. Najbardziej klasyczne – granatowy, czarne i szare są dalej bardzo modne, ale trzeba przyznać, że krata przeżywa prawdziwy renesans. Mamy bardzo duży wybór wzorów, więc czemu nie skorzystać!
• Window Pane – to wzór składający się z dużych prostokątów. Inna jej nazwa to tkanina garniturowa krata, dużo bowiem zależy od wielkości poszczególnych wzorów.
• Krata Księcia Walii – to materiał, który ma zarówno bardzo mała kratkę, jak i większa kratkę złożonych właśnie z tych mniejszych elementów.
• Psi ząb – inaczej pipetka, to czarno biały wzór znany nam dobrze z francuskich domów mody z ubiegłego wieku.
Materiał na garnitury męskie – co oprócz wełny?
Oczywiście mamy więcej opcji niż garnitury wełniane. Z naturalnych możemy wymienić bawełnę i len, które świetnie pasują na lato. Jedyny ich mankament to gniecenie się. Właśnie przez to raczej nie będziemy ich ubierać na szczególne okazje. Będą za to świetnie pasowały na wyjścia do restauracji lub na luźne spotkanie po pracy. Ich dużą zaletą będzie przewiewność i delikatność. Niestety ta zaleta może się też okazać wadą – lekkie garnitury mogą gorzej leżeć na ciele, a w dodatku ciężej je wyprasować.
Poliester i inne materiały, które można określić jako sztuczne, nie są dobrym wyborem na materiał a garnitur ze względu na fakt, że nie pozwalają na kontrolę ciepłoty ciepłoty ciała, przez co bardziej się pocimy. Oczywiście możemy spróbować zaopatrzyć się w taki garnitur. Szczególnie, że w ostatnich latach we wszystkich popularnych sklepach sieciowych można znaleźć olbrzymią ofertę garniturów – zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Zapewne po zakupie garnituru z syntetycznego materiału sami będziemy mogli szybko zdecydować, czy jest to opcja dla nas. Dodatkową wadą materiałów syntetycznych, którą należy wymienić szczególnie przy kupowaniu garniturów, jest fakt, że taki strój najczęściej nie będzie układał się tak dobrze jak jego wełniany odpowiednik – ale będzie to na pewno dużo tańsza opcja, co też może sprawić, że będziemy bardziej przychylni temu rodzajowi.
W kwestii garniturów najlepiej się trzymać się długoletniej tradycji, ponieważ na razie wełna jest materiałem, który prezentuje się świetnie wyjątkowo dobrze. Oczywiście trzeba mieć na uwadze wysoką cenę, dlatego nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji.
Autor:
Katarzyna
Studentka wydziału zarządzania interesująca się aktualnymi trendami w modzie, ekologii i aranżacji wnętrz. Jej zainteresowania łączą się bezpośrednio ze światem mediów społecznościowych, które są głównym wyznacznikiem mody i formą przekazu opinii.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Biznesowy dress code w modzie damskiej. Z czym najlepiej zestawić koszulę?
- Przeczytasz w 5 minut
- 96 wyświetleń