Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Moda biznesowa > Koszule biznesowe > Tkanina na koszule typu non iron czy klasyczna? Jaki materiał wybrać?

Tkanina na koszule typu non iron czy klasyczna? Jaki materiał wybrać?

Tkanina na koszule typu non iron czy klasyczna? Jaki materiał wybrać?

Koszula to jeden z najbardziej eleganckich, a zarazem niezwykle uniwersalnych elementów garderoby. Stanowi nieodłączny element formalnego stroju mężczyzn, często sięgają po nią jednak również kobiety. Sklepy odzieżowe proponują więc koszule przeznaczone do garnituru, takie, które nosi się jako dodatek do nieco mniej formalnego stroju, wreszcie wersje idealne na spotkania ze znajomymi czy nawet uzupełnienie letnich szortów. Każdy dobiera model do okazji i własnego stylu, ale nieodłącznym elementem dbania o koszulę jest jej prasowanie. Materiał na koszule męskie i damskie wymaga bowiem co najmniej kilku chwil na doprowadzenie go do nienagannego stanu, który powinien wyróżniać tę część garderoby. Rozwiązaniem są jednak ubrania w wersji non iron – według producentów tkanina na koszule męskie tego typu pozwala zaoszczędzić czas i energię potrzebną do prasowania. Czy jednak taki typ materiału faktycznie nie wymaga interwencji żelazka? Kiedy warto na niego postawić, a w jakich sytuacjach lepiej sprawdzą się bardziej klasyczne tkaniny? Przyjrzeliśmy się rodzajom materiałów, z których powstają najpopularniejsze koszule.

Tkanina na koszule i bluzki – najpopularniejsze typy materiałów

Materiały na koszule są zwykle podobne do tych, których używa się także do produkcji eleganckich bluzek. Ich podstawą jest zatem bawełna. Z tych naturalnych włókien można bowiem produkować ubrania nadające się na wiele okazji. To właśnie bawełniane koszule prezentują się najbardziej elegancko. Z drugiej strony takie włókna stanowią przyjazne środowisko dla naszej skóry. Unikniemy w nich podrażnień, do których czasami dochodzi w kontakcie z ubraniami wykonanymi z syntetycznych materiałów.

Bawełna jednak bawełnie nierówna. Tkanina na bluzki, koszule damskie i koszule męskie może bowiem wyróżniać się rodzajem splotu i wynikającymi z niego właściwościami materiału. To one w dużej mierze decydują o przeznaczeniu koszuli, a także o tym, jak mocno będzie na niej widać zagniecenia. Oprócz bawełny dość łatwo spotkać na rynku koszule lniane i poliestrowe, jednak mają one nieco więcej ograniczeń, zwłaszcza jeżeli szukamy koszuli na formalne okazje. Jaki materiał na koszule wybrać? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Oxford, czyli uniwersalny styl bez wielu zagnieceń

Jednym z najbardziej popularnych materiałów bawełnianych, z których wykonuje się koszule, jest Oxford. Nadaje się bowiem zarówno do produkcji formalnych ubrań, jak i tych luźniejszych, wykorzystywanych na co dzień. Jego największym atutem jest połączenie cech praktycznych i wygody. Z jednej strony koszule, które się z niego produkuje, są wytrzymałe i odporne na rozciąganie, co sprawia, że można długo z nich korzystać. Z drugiej Oxford jest tkaniną przyjemną dla oka i miłą w dotyku, którą nosi się niezwykle komfortowo.

Występuje w dwóch podstawowych odmianach. Pierwsza to Pinpoint Oxford, charakteryzujący się splotem koszykowym. Do jej szycia wykorzystuje się dość grube nici, bardzo często w dwóch kolorach. Dzięki temu uzyskuje się przyjemny wizualnie efekt i miękką, choć dość ciężką tkaninę. Powstaje z niej zazwyczaj uniwersalna, choć nie najlepiej nadająca się na formalne okazje koszula. Jaki materiał będzie nieco bardziej ekskluzywny? Royal Oxford. “Królewska” nazwa oznacza w tym przypadku delikatną tkaninę o bardziej skomplikowanym splocie. To nadaje jej elegancki wygląd. Koszule wykonane z Royal Oxford zazwyczaj nosi się bardzo wygodnie. Przepuszczają bowiem dużo powietrza, będąc jednocześnie materiałem mało podatnym na zagniecenia. W tym przypadku będzie można zaoszczędzić nieco czasu na prasowaniu.

tkanina na koszule męskie
Zagniecenia na koszuli stanowią problem w formalnych sytuacjach.

Popelina, czyli częste prasowanie

Inaczej będzie z popeliną, kolejnym niezwykle popularnym bawełnianym materiałem. Częste prasowanie będzie konieczne nie tylko dlatego, że z tkaniny tego typu przygotowuje się przede wszystkim eleganckie koszule na formalne okazje, idealne do garnituru lub żakietu. Głównym powodem jest prosty splot i minimalna tekstura, która nadaje jej eleganckiego wyglądu, ale wymaga dokładnego rozprasowywania. Najczęściej nie obędzie się tutaj bez prasowania w trybie parowym, w przeciwnym razie zagniecenia mogą być widoczne nawet po długim prasowaniu w wysokiej temperaturze.

Wizualna elegancja gładkiego materiału nie jest jedyną cechą, która wyróżnia popelinę. Jest ona bowiem również mocnym materiałem, który, przy prawidłowej pielęgnacji, może długo służyć. Koszule z popeliny należą zatem do tych droższych. Co ciekawe, oprócz zdecydowanie najpopularniejszej popeliny bawełnianej można znaleźć również tę tkaninę w wersji z bawełny lub jedwabiu.

Chambray, czyli prasujesz, jeśli chcesz

Zdecydowanie mniej elegancką tkaniną jest chambray, mimo że w pewnym sensie przypomina popelinę. Podobnie jak tamten materiał, chambray cechuje się bowiem prostym splotem i niemal niewyczuwalną teksturą. Nie jest jednak równie lekka i delikatna. Dzieje się tak dlatego, że chambray wykonuje się z cięższych nici. W związku z tym koszule uszyte z tego materiału nie są tak eleganckie.

Tkaniny tego typu zwykle używa się raczej do koszul przeznaczonych do codziennego użytku. Wybierając ubrania z uszyte z tego materiału trzeba jednak również pamiętać, że będą one stosunkowo prześwitujące. Dlatego większym powodzeniem cieszą się koszule z chambray w intensywnych kolorach bądź z wyraźnymi wzorami. Taki model będzie dość podatny na zagniecenia. Jednak ze względu na ich mniej formalny charakter, wiele osób decyduje się na noszenie takich ubrań bez zbyt dokładnego prasowania.

Diagonal, czyli elegancja bez zbędnych zagnieceń

Skośny i ciasny splot, a do tego duże nachylenie prążków charakteryzują natomiast diagonal, czasami nazywany również z angielska twillem. To miękki i dość elegancko wyglądający materiał. Uszyte z niego koszule łatwo układają się na ciele, są wytrzymałe i odporne. Będą nadawać się na formalne okazje, choć nie prezentują się tak okazale, jak te wykonane z popeliny.

Atutem diagonalu jest mała skłonność do zagnieceń. Dzięki temu stosunkowo łatwo je wyprasować. Dobrze nadają się zatem na dłuższe wyjścia, kiedy zależy nam, by zachować świeży wygląd – koszula nie powinna się na przykład pognieść w trakcie jazdy samochodem. Diagonal bywa wykorzystywany także jako tkanina na koszule męskie – ubrania robocze. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z diagonalem wykonanym z wełny, grubszym niż jego bawełniana wersja.

Len, czyli bez żelazka ani rusz

Osobny akapit należy się koszulom lnianym. Również z włókien pochodzących z tej rośliny można uzyskać różne rodzaje materiału, ale będą się one charakteryzować kilkoma głównymi cechami. Koszule wykonane z lnu będą bardziej przewiewne niż ich bawełniane konkurentki, cechuje je duża lekkość, co wiąże się ze sporą wygodą. Lniane ubrania są także wysoce higroskopijne, co oznacza, że szybko wchłaniają i odprowadzają wilgoć.

Koszule z lnu mają jednak także minusy. Bardzo dobrze nadają się jako uzupełnienie lekkiego, nieformalnego stroju, ale trudno nadać im elegancki wygląd. W związku z tym mało kto ubiera je np. do pracy w biurze, o łączeniu ich z garniturem nie wspominając. Niestety, lniane włókna są również dość sztywne. I choć niektórym zagniecenia na lnie się podobają, powstają one bardzo szybko i w dużej liczbie. Lniane koszule bardzo się gniotą, trzeba będzie je zatem prasować przed każdym wyjściem z domu.

Tkanina na koszule typu non iron – co ją wyróżnia?

Najpopularniejsze tkaniny, z których produkuje się koszule, wymagają więc różnych form pielęgnacji. Przy niektórych wystarczy kilka ruchów żelazkiem i kreacja jest gotowa do założenia, przy innych konieczne są długie zabiegi z użyciem generatora pary. Dla tych, którzy w ogóle nie chcą sięgać po żelazko, rozwiązaniem będzie materiał na koszule nie wymagający prasowania. Tak właśnie opisuje się koszule typu non iron, czyli takie, które obywają się bez interwencji żelazka. Zazwyczaj są one oznaczane w specjalny sposób – opatrywane właśnie określeniem non iron. Alternatywą są również koszule easy iron, których prasowanie, jak sama nazwa wskazuje, przebiega bardzo łatwo. Wystarczy chwila, by były gotowe do założenia.

Koszula – materiał syntetyczny typu non iron

Na myśl o koszulach, które nie wymagają prasowania, nieco bardziej wiekowym osobom mogą przypomnieć się starsze wersje ubrań. Materiał typu non iron funkcjonował bowiem jako tkanina na koszule modne w czasach PRL-u. Wówczas tego typu ubrania należały do najłatwiej dostępnych na rynku, co przy brakach towarowych samo w sobie było ich sporym atutem.

Drugim było rzecz jasna wykonanie z materiału, który faktycznie był wysoce odporny na zagniecenia. Tego typu koszule czasami można spotkać i dziś. Należą jednak do najtańszych. Powodem jest materiał, z którego się je wykonuje. Są w całości szyte z syntetycznych tkanin o charakterystycznej powierzchni, niezbyt miłej w dotyku. Ich największą wadą była jednak niemal zerowa przepuszczalność powietrza, w związku z czym ciało bardzo szybko się w nich pociło. W dodatku nie grzeszyły wytrzymałością, już po kilku praniach traciły kolor.

W pewien sposób nawiązują do nich współczesne koszule poliestrowe. Są bardzo praktyczne, ponieważ nie wymagają prasowania. Do tego, jak wspomnieliśmy, ich atutem jest niska cena. Niektórzy wykorzystują je więc jako koszule pracownicze, inni noszą również na co dzień. Minusem nadal jest komfort użytkowania. Obecne koszule z poliestru pozwalają na nieco większy komfort termiczny niż ich poprzedniczki, nadal mogą jednak podrażniać wrażliwą skórę. W tym przypadku zaleca się więc zakładanie koszuli na podkoszulek.

tkanina na koszule męskie non iron
Wiele osób szuka koszul, które nie będą wymagać prasowania.

Bawełniane koszule typu non iron

Bardziej eleganckie niż koszule wykonane z poliestru są modele typu non iron szyte z bawełny. Decydujący nie jest tutaj rodzaj splotu – bawełniane koszule, które nie wymagają prasowania, mogą być wykonywane z wymienionych wcześniej materiałów o różnej strukturze. Kluczem do uzyskania pożądanego efektu są bowiem zastosowane przy ich produkcji substancje chemiczne.

Bawełniany materiał zyskuje pożądane właściwości poprzez namaczanie go w specjalnej substancji chemicznej. W ten sposób zmienia się strukturę bawełnianej tkaniny. Najważniejszą jej cechą jest fakt, że nie potrzeba zbyt wysokiej temperatury, by usunąć zagniecenia. Wystarczy do tego ciepło emitowane przez ludzkie ciało. Wówczas koszula “automatycznie” likwiduje zagniecenia, wracając do pożądanego stanu.

Koszula wykonana z użyciem takiej techniki faktycznie nie wymaga prasowania. Należy jedynie pamiętać, by tuż po wyciągnięciu jej z pralki kilkukrotnie nią potrząsnąć. Bawełniane koszule typu non iron można znaleźć zarówno w najbardziej eleganckich fasonach, jak i w bardziej luźnym kroju. Istotne jest jednak sięganie po sprawdzonych producentów. Ważny jest bowiem odpowiedni przebieg procesów chemicznych. Jeśli chemikaliów jest zbyt dużo, również i takie koszule mogą niestety podrażniać skórę.

Tkanina na niemnące koszule – kiedy warto na nią postawić?

Koszule wykonane z materiałów typu non iron z pewnością warto mieć w swojej szafie. Taki element garderoby może przydać się w kryzysowych sytuacjach, gdy nie ma czasu na prasowanie, a szybko trzeba zmienić swój wygląd na bardziej formalny. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się białe i pastelowe koszule z bawełny non iron. Ta wersja koszuli bardzo dobrze nadaje się również na wszelkiego rodzaju podróże. Chodzi zarówno o sytuacje, w których podróż odbywa się bezpośrednio w koszuli, jak i wyjazdy, które ubrania non iron rozpoczną w walizce. Nawet gdy w delegacji czy hotelu brak żelazka, można bowiem zachować elegancki i stylowy wygląd.

Poliestrowe koszule non iron to natomiast rozwiązanie dla tych, którzy szukają niezobowiązujących ubrań do użytku codziennego. To również budżetowe rozwiązanie dla firm, które szukają oszczędności, a chcą ubrać pracowników nieco bardziej formalnie niż gwarantują to T-shirty lub koszulki polo.

Kiedy unikać koszul typu non iron? Powinny od nich stronić przede wszystkim osoby o wrażliwej skórze. Alergie czy atopowe zapalenie skóry to dolegliwości, które zdecydowanie powinny odradzać zakup koszuli non iron. Również wówczas, kiedy chcemy zaprezentować się szczególnie szykownie, lepiej wybrać klasyczne koszule bawełniane. Najwyższy poziom elegancji kryje się bowiem w tradycyjnych i naturalnych rozwiązaniach.

Szukasz koszuli biznesowej? Poznaj zasady doboru tej części garderoby: https://odziezbiznesowa.pl/kroj-mankiety-kolnierzyk-zasady-doboru-koszuli-biznesowej

Autor:
Damian
Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuje się sportem i historią. Na co dzień zajmuje się mediami społecznościowymi i marketingiem.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Na jakie okazje najlepiej kupić garnitur na miarę i czym musi się cechować?

Na jakie okazje najlepiej kupić garnitur na miarę i czym musi się cechować?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 23 wyświetleń
Jak dbać o zegarek?

Jak dbać o zegarek?

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 19 wyświetleń
Prezenty w biznesie. Szanse i zagrożenia

Prezenty w biznesie. Szanse i zagrożenia

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 70 wyświetleń
Eleganckie ubrania firmowe i ich znakowanie. Na jaką metodę się zdecydować?

Eleganckie ubrania firmowe i ich znakowanie. Na jaką metodę się zdecydować?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 24 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.