Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Moda biznesowa > Wygodne buty do pracy chodzącej – jaki model wybrać?

Wygodne buty do pracy chodzącej – jaki model wybrać?

Wygodne buty do pracy chodzącej – jaki model wybrać?

Buty do chodzenia w pracy muszą spełniać dużo wymagań. Pierwszą i podstawową kwestią jest fakt, że w wielu zawodach wymagany jest odpowiedni dress code. Oznacza to, że oprócz wygody, nasze buty muszą również pasować do konkretnego środowiska pracy. W niektórych miejscach te zasady będą bardziej widoczne i trudniejsze do ogrania, a w inny bez problemu przyjdziemy w kolorowych trampkach. Jednak, dodatkową trudnością, z jaką możemy się spotkać jest to, że buty do pracy chodzącej powinny też być bardzo wygodne i zdrowe dla naszych stóp. Zobaczmy, z czego możemy wybierać i jakie cechy będą dla nas najważniejsze.

Jakie buty do pracy? Najpopularniejsze modele

Na samym wstępie warto zapoznać się z najpopularniejszymi rodzajami butów. Buty do pracy w sklepie, biurze i restauracji będą się od siebie różniły pod pewnymi względami, ale to bardziej konkretne właściwości będą je odróżniać. Aby znaleźć buty dla siebie, łatwiej będzie zapoznać się z różnymi modelami dostępnymi na rynku, tak aby wiedzieć, czego dokładnie szukamy.

Baleriny

Pierwszym, a zarazem najbardziej popularnym rodzajem butów do pracy będą baleriny. Mogą one być wykonane z przeróżnych materiałów, kolorów oraz różnych dodatków. Będą pasować do większości stylizacji i zawodów, ale niektóre modele mogą nie sprawdzić się w zawodach, gdzie będzie trzeba się dużo poruszać. Dzieje się tak, ponieważ duża część balerin ma bardzo cienką podeszwę. Może to sprawić, że po pierwsze stopy odbijające się od podłogi nie będą w ogóle asekurowane. Drugą kwestią jest fakt, że tak cienka podeszwa w szybkim czasie może się zedrzeć. Wtedy nic nie będzie nas chronić przez uszkodzeniem stopy przez przedmioty, na których staniemy.

Obuwie sportowe

Obuwie sportowe to najlepszy wybór dla osób, które muszą się dużo ruszać w pracy. W wielu przypadkach, sneakersy i trampki są produkowane z wykorzystaniem tych samych technologii, co w przypadku butów do biegania. Tutaj będziemy mogli dobrze dobrać rodzaj podeszwy, wkładki, wypełnienia i materiału. Jednak w niektórych zawodach nie wypada nosić sportowych butów, więc przed ich zakupem warto jest zapoznać się z firmowymi zasadami dotyczącymi stroju.

Mokasyny

Mokasyny to eleganckie buty pasujące do większości stylizacji. Dużej części osób mogą się kojarzyć bardziej z wyposażeniem męskiej szafy, ale w ostatnich latach podbijają również serca pań. Najczęściej spotkamy je w bezpiecznych, stonowanych barwach, ale znajdą się również bardziej odważne modele np. w zwierzęce wzory. Czarne lub brązowe klasyki powinny sprawdzić się w pracy, gdzie od pracownika wymaga się aktywności na stojąco, jak i eleganckiego stroju.

brązowe buty do chodzenia w pracy

Lordsy

Lordsy będą w pewny stopniu przypominać mokasyny, ale są one bardziej zdobne, często z mocniejszą podeszwą. Co prawda, według kilku źródeł możemy dowiedzieć się, że lordsy to buty, które raczej nosiło się po domu lub do piżam. Aktualnie lordsy są bardzo modne, ponieważ można je wystylizować na różne sposoby. Ten rodzaj obuwia też sprawdzi się w miejscach, gdzie wymagana jest praca w ruchu i elegancki wygląd.

Buty do pracy chodzącej – jakich modeli nie wypada nosić w środowisku pracy?

A czy są rodzaje butów, których nie wypada nosić do pracy? Różne środowiska pracy mogą mieć różne zasady dotyczące ubioru pracowników, ale jeśli chodzi o pracę, w której będziemy dużo chodzić możemy wymienić kilka modeli butów nie spełniających wszystkich naszych oczekiwań.

Klapki

Klapki nie będą pasowały do miejsc, gdzie wymaga się od pracowników eleganckiego stroju. Nawet najbardziej klasyczne, skórzane modele nie będą mile widziane w niektórych biurach. Jednak w naszym przypadku, skupiamy się na pracy, która wymaga dużej ilości ruchu, a praca przy biurku raczej taka nie jest. Czy więc możemy sobie pozwolić na klapki do pracy? No cóż, najbardziej zależy to od pracodawcy, ale z funkcjonalnego puntu widzenia noszenie japonek czy sandałków w pracy, w której się dużo ruszamy, nie będzie dobrym pomysłem. Czemu? Po pierwsze mamy bardzo odsłoniętą stopę, więc nic jej nie chroni przed ewentualnymi urazami. W dodatku niezabudowane buty w większości przypadków będą trzymać się jedynie na kilku paskach, co sprawia, że nasza stopa może się przemieszczać. Bardzo często to zjawisko możemy zaobserwować w lecie, kiedy klapki są częstym wyborem i stopy szybciej się pocą. Po kilku godzinach noszenia butów nasza stopa może się ślizgać, co jest dodatkowym zagrożeniem, gdy nasza praca wymaga od nas mobilności. A w dodatku, czy nikomu z Was w trakcie szybkiego kroku klapek nie ześlizgnął się ze stopy? A takie wydarzenia w pracy mogą być, nie dość, że irytujące, co nawet niebezpieczne.

Buty na obcasie

Na końcu mamy największa grupę butów. Wszystkie je łączy fakt posiadania obcasa. Czy w pracy, w której musimy dużo chodzić będzie to wygodne? W większości przypadków nie, jednak duża część pań dalej decyduje się na wybór takiego rozwiązania. Może mają swoje plusy np. dodają pewności siebie czy wyszczuplają nogi, ale nie będą dobre do codziennego noszenia przez kilka godzin. Co więcej wysokie i cienkie obcasy mogą być niebezpieczne, ponieważ dużo łatwiej się w nich poślizgnąć. W dodatku, szpilki mogą powodować różne problemy z nogami, więc jeśli wiemy, że w pracy będziemy dużo chodzić, lepiej wybrać płaskie obuwie. A jeśli już się upieramy przy obcasach, kupujmy modele z niskim, jedno-czy dwucentymetrowym, szerokim na całą piętę obcasem.

Wygodne buty do pracy chodzącej – najważniejsze cechy

Aby wybrać buty do pracy, gdzie większość czasu się ruszamy powinniśmy mieć na uwadze jeszcze kilka cech, które mogą się różnić od siebie nie w zależności od rodzaju buta, a od samego modelu. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę? Zapoznajcie się z naszą listą, a jeśli uważacie, że czegoś brakuje, koniecznie napiszcie o tym w komentarzu.

 • Podeszwa – ta część powinna być wykonana, tak aby w trakcie ruchu nie mieć możliwości potknięcia się. W dodatku warto zadbać o to, aby podeszwa była wystarczająco mocna, tak aby nie czuć pod stopą każdego napotkanego na drodze kamyka.
 • Materiał – wybierając buty do pracy, gdzie większość dnia będziemy w ruchu musimy zdawać sobie sprawę, że stopy będą się mogły pocić. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu wybierajmy obuwie z materiałów oddychających i przepuszczalnych, tak aby nadmiar wilgoci i wysoka temperatura mogła się uwolnić.
 • Odpowiednia wkładka – duża część osób zmaga się z różnorodnymi problemami związanymi z noszeniem niewygodnych butów. A prostym sposobem na ich zminimalizowanie może być dobór wkładki, która może spełniać różne zadania. Znajdziemy modele, które pomogą w walce z odciskami czy nagniotkami.
buty do pracy w stonowanych kolorach

Buty do pracy w sklepie, hotelu i wielu innych czyli, jakie buty do pracy chodzącej w różnych profesjach
zakończenie

Przed zakupem butów, należy dowiedzieć się, czy pracodawca wymaga konkretnego stroju. Może to być pomocne, ponieważ może się okazać, że dozwolone jest noszenie butów sportowych, ale muszą być one w jednokolorowe w stonowanych odcieniach. A na przykład obuwie do pracy w sklepie obuwniczym lub sportowym jest gwarantowane przez pracodawcę lub można skorzystać z atrakcyjnych zniżek – o takie kwestie trzeba zawsze zadbać samemu, aby później nie żałować. Z drugiej może się okazać, że pracując w hotelu na recepcji, pomimo tego, że większość dnia siedzimy, to często będą nas spotykać sytuacje, gdy trzeba będzie przejść się po obiekcie w celu wykonania codziennych zadań, więc buty na obcasie znowu nie będą dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Właśnie dlatego rozmowa z kierownictwem i poświęcenie dłuższej chwili na zakup butów jest tak ważne.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Czy kobiety zawsze mają pierwszeństwo? Zasady precedencji

Czy kobiety zawsze mają pierwszeństwo? Zasady precedencji

 • Przeczytasz w 4 minut
 • 35 wyświetleń
Plecak do szkoły dla dzieci – poznaj eleganckie propozycje dla najmłodszych 

Plecak do szkoły dla dzieci – poznaj eleganckie propozycje dla najmłodszych 

 • Przeczytasz w 4 minut
 • 14 wyświetleń
Sublimacja na koszulkach i jej zalety. Metody znakowania białych ubrań

Sublimacja na koszulkach i jej zalety. Metody znakowania białych ubrań

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 40 wyświetleń
Savoir-vivre i jego historia

Savoir-vivre i jego historia

 • Przeczytasz w 4 minut
 • 64 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.