Odziezbiznesowa.pl
Odzież biznesowa > Dress code biznesowy > Wysokość obcasa, czyli jaki obcas jest najzdrowszy i najwygodniejszy do pracy?

Wysokość obcasa, czyli jaki obcas jest najzdrowszy i najwygodniejszy do pracy?

Wysokość obcasa, czyli jaki obcas jest najzdrowszy i najwygodniejszy do pracy?

Obuwie w pracy powinno być wygodne, bezpieczne i zadbane. W przypadku pracy biurowej lub stanowisk kierowniczych od pań najczęściej wymaga się butów na obcasie. Jednak taki wybór sprawia, że panie zadają sobie przeróżne pytania. Jaki obcas jest zdrowy? Jaki obcas jest wygodny? Słupki czy szpilki? Wysokość obcasa 7 cm to za dużo? Czas obalić mity i dowiedzieć się, czy istnieje najlepsza wysokość obcasa!

Jaki obcas jest modny?

Najpopularniejsze rodzaje obcasów damskich zmieniają się na przestrzeni czasu. Mamy oczywiście największe klasyki, czyli czarne lub beżowe szpilki, ale co jakiś czas możemy zobaczyć, że różne rodzaje obcasów zyskują popularność. Z czym możemy się spotkać?

 • Szpilki – najpopularniejszy rodzaj obcasów. Są cienkie i najczęściej długie, a zobaczyć je możemy w różnych rodzajach butów, zarówno w zimowych, wysokich kozakach, jak i w wiosennych sandałkach. Ze względu na ich cienki przekrój nie są stabilne.
 • Słupki – ten rodzaj obcasów będzie już stabilniejszy niż klasyczna szpilka, a można znaleźć równie wysokie modele co w przypadku szpilek. Dzięki swojej budowie są bardziej stabilne. Co więcej, jeśli chcemy wysmuklić nogi mogą okazać się świetnym wyborem, ponieważ nie będą zaburzały ogólnego wyglądu sylwetki.
 • Obcas francuski – jeśli nie wiecie czym jest obcas francuski wystarczy, że sięgniecie pamięcią do czasów dzieciństwa i bajek, gdzie główną rolę odgrywały księżniczki. Czemu? Bohaterki często na stopach miały właśnie obcas francuski. Aby rozpoznać ten rodzaj obcasa trzeba przyjrzeć się czy przy podeszwie obcas robi się szerszy. Jeśli fragment obcasa na pięcie jest szeroki i zwęża się ku dołowi, z dużym prawdopodobieństwem mamy przed oczami obcas francuski.
 • Koturny – ten rodzaj obcas będzie rozłożony na długości całej stopy. Idąc bliżej pięty będzie coraz zwiększał wysokość. Jest masywny, dzięki czemu łatwiej będzie się w nim poruszać. Najczęściej spotkamy go w letnich stylizacjach. Ciekawostką jest fakt, że były wykorzystywane już w starożytnym teatrze greckim! Noszenie butów na platformie miało sprawić, że widzowie, nawet Ci siedzący daleko od aktorów, będą mieli szanse ich dobrze widzieć.
 • Kaczuszki – niskie i zaokrąglone obcasy, które w ostatnich latach powoli wracają do łask to pieszczotliwie zwane „kaczuszki”. Można spotkać je w różnych rodzajach obuwia np. kozakach czy półbutach.
 • Obcas płaski – ten rodzaj obcasa dodaje maksymalnie kilka centymetrów, jest wygodny i stabilny. Spotkamy się z nim przy wszystkich możliwych modelach butów.

Lista jest całkiem długa, a to nawet nie wszystkie możliwe do wymienia rodzaje obcasów damskich. Mamy też obcas hiszpański, zakrzywiony, holenderki i ich przeróżne wariacje. W końcu, w modzie wszystko ewoluuje, zmienia się, a więc czasem może nie być tak łatwo przyporządkować danego modelu do jednej kategorii obcasów. Ważne jest, aby rodzaje obcasów w butach pasowały do naszych potrzeb i pozwalały nam wypełniać nasze obowiązki. Wybór jest olbrzymi, więc poświęcając chwilę naszego dnia będziemy mogli znaleźć model i wysokość obcasa, który będzie dla nas odpowiedni.

czarno białe obcasy

Rodzaje obcasów, czyli jaki obcas jest najwygodniejszy?

Czy istnieje wygodny rodzaj obcasów? Słupek i koturna wydają się być dobrym wyborem, ponieważ zapewniają większa stabilność niż popularna szpilka. Zasada, którą możemy się kierować przy wybieraniu butów na obcasie, a w szczególności butów, które będziemy nosić przez kilka godzin dziennie to im grubszy i stabilniejszy obcas tym lepiej. Jednak nie jest to jedyna reguła, ponieważ w stabilności chodzi o to, aby obcas się nie poruszał. Oznacza to, że i te cieńsze modele będą mogły być wygodne, o ile ich obcas nie będzie wykrzywiał się do przodu lub do tyłu. W trakcie kupowania należy dokładnie sprawdzić w jakiej pozycji będzie układała się ta część buta w trakcie chodzenia i stania.

Oprócz samego obcasa należy również zwrócić uwagę na to jak but leży i kiedy go przymierzamy. W pierwszej kolejności omówimy ułożenie stopy w bucie. Powinna ona dobrze przylegać do podeszwy, ponieważ wtedy będzie nam najwygodniej. Kolejną rzeczą jest linia boczna buta, która aby dobrze utrzymać nogę też powinna przylegać do naszej stopy. W trakcie przymierzania zwróćmy uwagę na wszystkie możliwe kwestie, tak aby nie żałować później naszego zakupu. Miejmy jednak na uwadze, że but musi dobrze pasować i przylegać, ale nie powinien być obcisły, ponieważ to dwie różne rzeczy. W dodatku, samo przymierzanie powinno się robić po całym dniu, tak aby noga była już zmęczona. Jeśli but będzie wygodny i dopasowany dla takiej stopy to podczas ośmiogodzinnej pracy też powinien zdać egzamin.

Jeśli możemy starajmy się wybierać obcas płaski, ponieważ ten rodzaj będzie wygodny i nie trzeba będzie długo zastanawiać się nad tym, czy na pewno będzie nam dobrze służył, a o tym trochę dokładniej w następnym akapicie.

Jaka wysokość obcasa jest zdrowa – czy obcasy można w ogóle uznać za zdrowe?

Przechodząc do jednej z najtrudniejszych kwestii związanej z obcasami, czyli czy istnieje najzdrowsza wysokość obcasa? Możemy znaleźć dużo różnych teorii co do tej kwestii. Ba! W sieci można nawet znaleźć wzory, które w zależności od różnych kryteriów będą dopasowywały wysokość obcasów do naszej sylwetki, ale jaka jest prawda? Odpowiedź chyba jest dobrze znana przez każdą z nas, a przynajmniej przez te osoby, które miały na sobie wysokie szpilki. Opuchnięte nogi, odciski i obolałe stopy raczej nie świadczą o zdrowym obuwiu. Więc jeśli już musimy decydować się na obcasy starajmy się wybierać buty, których wysokość nie przekracza 4 cm, a sama szerokość obcasa jest duża. Znajdziemy przecież eleganckie modele butów na obcasie, który są wygodne i będą wyglądały świetnie w biznesowych stylizacjach np. skórzane lordsy, loafery czy oksfordki.

Jeśli te argumenty nie są przekonywujące możemy podać najczęściej wymieniane problemy wiążące się z noszeniem butów na wysokim obcasie, czyli odciski, pęcherze, problemy z mięśniami i kręgosłupem. Dla rozwiania niepewności możecie zapytać lekarza rodzinnego, ortopedę lub fizjoterapeutę, co sądzą o noszeniu wysokich szpilek.

Optymalna wysokość obcasa i miara, o której często zapominamy

Wysokość obcasa jest ważna, ale dla wygody w pracy powinniśmy zwrócić uwagę również na inną miarę. Ważna też będzie odległość podstawy obcasa od podeszwy. Większa odległość powinna sprawić, że buty będą wygodniejsze, ponieważ nacisk będzie się rozkładał bardziej równomiernie. Więc pamiętajmy, że mierząc optymalną wysokość obcasa, należy sprawdzić obie kwestie!

Najlepsza wysokość obcasa – dużo zależy od okazji

W pracy chcemy wyglądać reprezentatywne, więc będziemy ubierać się w stroje, które powszechnie są uważana ze eleganckie. Oznacza to, że w szafie na pewno będą obcasy, jednak jeśli jest taka możliwość starajmy się wybierać rozsądnie. Inną okazją jest wyjście z koleżankami na obiad, a inną regularna praca. Więc inne obuwie powinnyśmy nosić na obie okoliczności. W pracy musimy zwrócić szczególną uwagę na wygodę, w końcu spędzamy tam średnio czterdzieści godzin w tygodniu. Jeśli chcemy wybierać wygodne obcasy zwróćmy uwagę na podeszwę, materiał oraz jakość wykonania. Oprócz tego możemy wymienić kilka rad, które mogę okazać się przydatne w pracy:

 • Jeśli możesz zmieniać buty w pracy staraj się wybierać płaskie i wygodne obuwie, a jedynie nie ważne okoliczności ubieraj obcasy.
 • Zastanów się nad zakupem odpowiednich wkładek, które powinny pomóc sprawić, że noszenie szpilek będzie przyjemniejsze. Szczególnie jeśli wiesz, że buty często Cię obcierają w konkretnym miejscu np. na piętach lub na małym palcu. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć!
 • Pamiętaj, że o stopy też należy dbać. Odpowiednie dobrane ćwiczenia będą dużą pomocą w zapewnieniu zdrowia stóp.

Znajdą się na pewno osoby, które regularnie noszą wysokie szpilki i nie widzą w tym problemu, a nawet mogą uważać, że obcasy to najwygodniejszy rodzaj obuwia. Każdy podejmuje własne decyzje, które będą odpowiadały osobistym potrzebom, ale warto jest zwrócić uwagę na to, że noszenie wysokich obcasów może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Tajniki haftu komputerowego

Tajniki haftu komputerowego

 • Przeczytasz w 2 minut
 • 5 wyświetleń
Logo firmy na koszuli biznesowej. Czy to zawsze dobry pomysł?

Logo firmy na koszuli biznesowej. Czy to zawsze dobry pomysł?

 • Przeczytasz w 4 minut
 • 32 wyświetleń
Kominy i chusty z nadrukiem. Na jakiego producenta postawić?

Kominy i chusty z nadrukiem. Na jakiego producenta postawić?

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 37 wyświetleń
Szukasz eleganckich butów na ważną okazję? Sprawdź, jak je wybrać!

Szukasz eleganckich butów na ważną okazję? Sprawdź, jak je wybrać!

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 29 wyświetleń

© 2023 Odzież biznesowa.