Zegarki męskie – jaki wybrać? Mechanizmy, style i funkcje
- Data publikacji 20 kwietnia 2023
- Przeczytasz w 10 minut
- 60 wyświetleń
Męski zegarek – czy jest on jeszcze potrzebny? W dobie wszechobecnej elektroniki coraz trudniej nie wiedzieć, która jest godzina. Czasomierz wciąż jednak pełni bardzo istotne funkcje – dopełnia stylizację, podkreśla osobowość posiadacza, wiele mówi o jego guście oraz statusie majątkowym. To akcesorium powinno znaleźć się w szufladzie każdego mężczyzny dbającego o swój wizerunek. Casio, Seiko, zegarki Diesel, Citizen – podpowiadamy, jaki zegarek męski wybrać w zależności od stylu i potrzeb.
Rodzaje zegarków męskich
Zanim przystąpisz do wyboru designu czasomierza, zwróć uwagę na jego wnętrze – to ono w głównej mierze odpowiada za półkę cenową oraz żywotność sprzętu. Niektóre typy zegarków będą nosiły jeszcze wnuki pierwotnego posiadacza, a inne po kilku latach chętnie przejdą na emeryturę.
Jaki zegarek męski dla ceniących zegarmistrzowski kunszt?
Najbardziej klasyczne i cenione zegarki dla mężczyzn to ręcznie nakręcane (z reguły raz na dobę) czasomierze mechaniczne. To prawdziwe arcydzieła inżynierii – ich stworzenie wymaga niebywałej precyzji i wiedzy, by każdy drobny element mechanizmu działał bez zarzutu. Zegarki mechaniczne przekazywane są z pokolenia na pokolenie.
Mechanicznym modelom pod względem prestiżu niewiele ustępują zegarki automatyczne, działające dzięki sile automatycznego naciągu. W ten sposób działają m.in klasyczne zegarki Seiko czy Casio. Zamocowany w środku wahnik zasila sprężynę główną tylko dzięki ruchom nadgarstka, eliminując konieczność nakręcania.
Zarówno model z mechanizmem automatycznym, jak i jego nakręcany krewniak może być zaprojektowany z wyjątkowym szacunkiem dla wnętrza. Zegarek skeleton lub open heart charakteryzuje się specyficznym designem – fragmenty mechanizmu czasomierza są odsłonięte, gotowe do podziwiania gołym okiem.
Nowoczesne i funkcjonalne
Zegarki kwarcowe to niższa półka cenowa. Modele z tym mechanizmem dostaniemy w każdym salonie. Czasomierze kwarcowe są zasilane baterią, a w procesie przesyłu energii uczestniczy kryształ. Są bardzo dokładne, a jedyne czego wymagają to wymiana baterii co około 2 lata. Praktyczne, przystępne, chętnie wybierane przez tych, którzy traktują zegarek jako stylowy i praktyczny dodatek.
Na fali trendu na ekologię, popularność zyskują zegarki solarne. Działają dzięki panelom solarnym zamontowanym pod tarczą oraz kwarcowemu mechanizmowi. Zegarki męskie na energię słoneczną często są wzbogacone o dodatkowe funkcje, a sam sposób pozyskiwania mocy jest nowoczesny — nic dziwnego, że zaskarbiły sobie sympatię pasjonatów technologii. Cenowo leżą obok klasycznych kwarcowych. O kwocie decyduje głównie prestiż marki oraz opcjonalne funkcje zegarka.
Pasek czy bransoleta?
Kolejna podstawowa sprawa — jaki zegarek męski będzie lepszy, na pasku, czy metalowej bransolecie? Decydują nie tylko gusta estetyczne. Różnica leży przede wszystkim w modowych zastosowaniach oraz wygodzie noszenia obu wariantów.
Najbardziej tradycyjne rozwiązanie, pasujące do każdego stylu okazji i wieku to zegarek męski na pasku z dobrej gatunkowo skóry. Jaki kolor paska do zegarka? Czerń, odcienie brązu, warianty dopasowane do palety dominującej w garderobie posiadacza.
Mniej formalny wariant to paski parciane, silikonowe, kauczukowe oraz gumowe. Są odpowiednie do casualowych stylizacji. Wykorzystują je różni producenci, głównie ci skupieni wokół lifestylowych zegarków o nowoczesnym designie, jak np. Casio.
Niewątpliwym plusem czasomierzy na pasku jest łatwość modyfikacji – wymiana paska trwa minutę, a tyle wystarczy by przeobrazić zegarek garniturowy w czasomierz odpowiedni do codziennej stylizacji — dla subtelnej prostoty jest miejsce także w casualowych zestawieniach. Zainwestuj w większą gamę pasków szczególnie, jeśli chcesz mieć tylko jeden zegarek męski na każdą okazję. Szybka wymiana paska kompletnie przeobrazi czasomierz.
Jako że zegarek to z reguły jedyna biżuteria noszona przez panów, nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać zegarek męski na bransolecie. Warunek jest jeden – przed wyjściem na wieczorne przyjęcie o charakterze biznesowym, bransoleta musi zostać w domu. Niezależnie czy stawiamy na delikatniejszą, srebrną barwę, czy rzucające się w oczy złoto, zegarek z bransoletą nadaje się wyłącznie do dziennych, mniej formalnych stylizacji. Założenie go do klasycznego garnituru będzie modowym faux pas.
Weź pod uwagę także funkcjonalność – jeśli na co dzień spędzasz dużo czasu przed komputerem, nadgarstek opleciony stalą nie będzie wygodnym rozwiązaniem. Przy każdym kontakcie z twardym biurkiem wyda głośny dźwięk, a ciężar bransolety odbierze siłę pracującej dłoni.
Idealny zegarek dla biznesmena
W chwilach, gdy najważniejsza jest elegancja, a zegarek ma służyć zamanifestowaniu prestiżu i podkreslić powagę noszącego, najlepiej obroni się prostota.
Zegarek garniturowy cechuje się tarczą nieskalaną urozmaiceniem – są na niej tylko indeksy i proste wskazówki – w kolorze białym, srebrnym, ecru lub złotym. Kolejny element jakim cechuje się zegarek dla biznesmena, to koperta bez problemu mieszczącą się pod mankietem koszuli. Dopełnieniem garniturowego czasomierza jest czarny lub brązowy pasek z dobrej jakościowo skóry z niewidocznymi przeszyciami.
Tarcza nakryta jest najczęściej szkłem szafirowym – idealnie przejrzystym. Kolorystyka jaką będzie mieć dobrze dobrany elegancki zegarek do garnituru zależy od barwy stroju i wszystkich dodatków. Nie ma mowy o kontrastach – detale muszą wyglądać jak z jednego kompletu.
Jaki zegarek męski do stroju smart casual?
Na codzienne, aczkolwiek wymagające dopracowanego wyglądu okazje, sprawdzi się zegarek męski codzienny utrzymany w stylu smart casual. Jeśli koszula jest rozpięta, zamiast spodni od garnituru masz na sobie chinosy, a marynarka balansuje między elegancją w luzem, również klasyczny zegarek męski, piękny w swojej prostocie, może zostać zamieniony na coś mniej eleganckiego, a lepiej oddającego osobowość właściciela. Swoboda jest tak duża jak oferta producentów!
Styl półformalny pozwala postawić na czasomierz z tarczą w intensywnym kolorze, wzbogaconą o dodatkowe elementy – na przykład wyświetlanie faz księżyca czy kompas. Interesującym wyborem podkreślającym przywiązanie właściciela do ekologii będą także zegarki z drewnianą tarczą. W stylu smart casual zegarek służy mężczyźnie do zamanifestowania swoich cech i gustu – warto z tego korzystać, bo wybór oryginalnych czasomierzy jest dzisiaj naprawdę imponujący.
Zamiast stonowanego skórzanego paska, tu także sprawdzi się niestandardowy kolor, dobrany z uwzględnieniem barwy butów i paska u spodni. Dopasowując męski zegarek codzienny, skórzany pasek możesz nawet odłożyć do szuflady i wymienić go na wariant kauczukowy, silikonowy lub pleciony.
Dobrym wyborem jest także meshowa bransoleta, ale upewnij się, czy nie będzie Ci przeszkadzała podczas pracy przy komputerze. Dowolność jest naprawdę duża — decydując jaki zegarek męski wybrać do półformalnej stylizacji, główna zasada to kierowanie się własnymi preferencjami i potrzebami.
Po godzinach – sportowy zegarek męski
Zegarki męskie sportowe to gratka dla gadżeciarzy. Opierają się na mechanizmie kwarcowym lub solarnym, nie stronią od przeładowania funkcjami, są wodoszczelne i wytrzymałe.
Odpowiedni dla sportowca zegarek męski powinien cechować się dość dużą tarczą w kontrastujących barwach – tak by pot zalewający oczy nadmiernie nie utrudniał odczytu. Niezależnie od pory dnia, w której zazwyczaj trenujesz, warto zdecydować się też na podświetlaną tarczę. Wytrzymały mężczyzna potrzebuje wytrzymałego wsparcia, zrezygnuj więc z plastikowego szkła na rzecz mineralnego lub najtrwalszego – szafirowego.
Co z funkcjonalnościami?
Wybierając, jaki zegarek męski będzie najlepiej służył w sportowych okolicznościach, kieruj się specyfiką uprawianej dyscypliny.
Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, kreatywność producentów nie zna granic. Zegarek sportowy dla mężczyzny może być wyposażony w GPS, pulsometr, krokomierz, stoper, 130 trybów sportowych, moduł płatności kartą, barometr, kompas… i setki innych mniej oraz bardziej przydatnych modułów.
Zegarek dla sportowca należy wybierać z myślą o praktykowanej dyscyplinie sportowej. Rowerzystom przyda się czujnik prędkości i GPS zapisujący trasy, a biegacz nie obędzie się bez licznika kroków, pulsometru i licznika kalorii. Warianty z termometrem i wyświetlaniem trendów pogodowych są odpowiednie dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu (a jesienią chyba nikt takimi nie pogardzi). Pływacy z kolei w pierwszej kolejności patrzą na stopień wodoodporności zegarka, a dalej na pomiary parametrów pracy ciała.
To, jaki zegarek męski przypadnie do gustu sportowcowi, zależy wyłącznie od sportowca. Nie ma zegarka uniwersalnego dla każdej dyscypliny, więc ostateczny wybór trzeba poprzedzić dokładnym czytaniem opisów modeli.
Co dla mężczyzny ceniącego oryginalność?
James Bond jest dla milionów fanów ucieleśnieniem męskiej klasy i stylu. Słynny agent stawiał na zegarek z bransoletą – co dzisiaj jest wyborem coraz częściej kwestionowanym przez elegantów – typu diver. Jest to nic innego jak przeznaczony do zadań specjalnych zegarek dla nurków – zyskał tę nazwę dzięki niebywałej wodoszczelności. Divery wyposaża się w rozmaite ułatwiające nurkowanie funkcje, takie jak świecące indeksy, głębokościomierz czy pierścień z podziałką minutową. Są one większe od modeli przeznaczonych na suchy ląd.
Dla asów przestworzy dedykowane są zegarki typu pilot. Odporne na działanie pola magnetycznego, czytelne, z bardzo dużą koronką umożliwiająca obsługę w rękawicach, wzbudzają niebagatelne zainteresowanie swoim militarnym designem. Najbardziej charakterystyczną cechą wyróżniającą zegarki dla pilotów jest chronograf – rodzaj stopera. To oryginalny dodatek, który z pewnością zachwyci pasjonatów historii. Warto zauważyć, że ze względu na obecność chronografu, użytek z niego zrobi także trener czy nauczyciel wychowania fizycznego!
Zegarek kieszonkowy, wszechobecny w XIX i na początku XX wieku, to propozycja dla miłośników stylu vintage. Wyróżniamy modele savonette – posiadające klapkę – oraz lepot, niemające klapki. Dzisiejsze zegarki kieszonkowe, mimo że zostały wzbogacone o nieobecne dawniej zdobienia, są bardzo przekonującym powiewem historii, zaświadczającym o elegancji posiadacza. Te czasomierze są nieśmiertelne!
Dla zdeklarowanych pasjonatów natury i niebagatelnego designu sprawdzą się wspomniane już zegarki drewniane. Koperta i tarcza stworzone są z zaimpregnowanego litego drewna – od klonu po mahoń i eukaliptus. Niezwykły design uzupełnia skórzany lub materiałowy pasek w naturalnym odcieniu. Drewniane zegarki mają w sobie coś wyjątkowego – jeśli z ogromnej puli casualowych i smart casualowych opcji ciężko Ci wybrać ten jedyny, duża szansa, że wśród tych bliskich naturze modeli znajdziesz wreszcie to, co przemówi do Twojej duszy.
Jakość zawsze na pierwszym miejscu!
Inwestując w idealny zegarek dla mężczyzny, nie wahaj się dopłacić do modelu wysokiej jakości. Gwarancją starannego wykonania jest sygnatura Swiss Made – szwajcarska precyzja nie bez powodu weszła do kanonu przysłów. By otrzymać certyfikat, wyrób musi spełniać szereg wyśrubowanych kryteriów, w każdym szczególe regulowanych ustanowionym w 1971 roku prawem.
Niezależnie od tego ile planujemy wydać na zegarek dla mężczyzny, dobrze wiedzieć za co faktycznie płacimy. Zamiast ryzykować przykre niespodzianki, czasomierz kup u zegarmistrza lub w autoryzowanym salonie. Jeżeli nie jesteś znawcą, zrezygnuj szczególnie z odkupowania ,,oryginalnych” modeli z drugiej ręki, bo bardzo łatwo natknąć się na niewiele wartą podróbkę.
Niektórzy spragnieni luksusu świadomie inwestują w podrobione zegarki mechaniczne i automatyczne, ściągające spojrzenia pełne podziwu. O ile znajomych da się nabrać, tak zegarmistrz do którego pójdziemy z nadzieją na naprawę, od razu zorientuje się, że markowy czasomierz kupiony za jedną trzecią rynkowej stawki nie ma nic wspólnego z widniejącym na nim logo. Do podrobionych mechanizmów nie istnieją potrzebne do naprawy części – a w przypadku ,,inspirowanych” akcesoriów będą one potrzebne bardzo szybko.
Decydując jaki zegarek męski umieścić w swojej garderobie, kieruj się osobistymi potrzebami. Najważniejsze jest to, jakie stylizacje nosisz najczęściej. Najpraktyczniejsze dla tych, którzy chcą mieć jeden zegarek, są warianty na pasku. Warto zainwestować w kilka rodzajów pasków i dzięki szybkim wymianom dostosowywac akcesorium do potrzeb stylizacji. Biznesowy garnitur wymaga zegarka na pasku skórzanym, w stonowanym kolorze, ale już zestawienia smart casual zezwalają na nutę kreatywności.
Co z zegarkami na bransolecie? To dobry wybór do codziennych, nieformalnych strojów, dla mężczyzn, którzy nie wykonują ciągłej pracy przy komputerze. Bransoleta jest mniej wygodna z racji ciężaru i generowanego hałasu, ale jej przyciągająca uwagę estetyka spisuje się świetnie w okolicznościach towarzystkich.
Na rynku łatwo trafić także na zegarki męskie pozwalające zademonstrować swoją pasję, funkcjonalne i równocześnie designerskie modele dedykowanych sportowcom, a zegarek semi skeleton lub open heart to zasłużony hołd dla inżynieryjnego kunsztu konstruktorów czasomierzy. Nie wpisują się w klasyczną elegancję — garnitur zawsze wymaga prostych dodatków – ale już w stylu smart casual i casual jest miejsce na ich wyjątkowy urok.
Bez względu na to, jaki rodzaj zegarka wybierzesz, zawsze stawiaj na sprawdzonych producentów dbających o jakość oraz kupuj w renomowanych salonach. Dzięki temu ulokujesz pieniądze w sprzęcie, który nie zawiedzie Cię przez wiele lat.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Wysokość obcasa, czyli jaki obcas jest najzdrowszy i najwygodniejszy do pracy?
- Przeczytasz w 6 minut
- 144 wyświetleń